Nawigacja

Szkoła Promująca Zdrowie

 

 

Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym 2021/2022 realizowali program „Aktywni Błękitni! Szkoła przyjazna wodzie.” W ramach programu odbyły się zajęciach o tematyce wodnej. Podczas nich uczniowie poznali definicję suszy, jej rodzaje, przyczyny, sposoby jej zapobiegania oraz znaczenie wód podziemnych w przyrodzie. Dodatkowo dzieci dowiedziały się czym są łąki kwietne i dlaczego są świetną alternatywą dla zwykłych trawników. W ramach wymienionych zajęć uczniowie przygotowali prace plastyczne przedstawiające znaczenie wody w przyrodzie, sposoby oszczędzania wody.  oraz zapobiegania suszy.
24 czerwca 2022 podczas gali zakończenia roku szkolnego nasza szkoła na ręce p. Dyrektor Aliny Broniowskiej otrzymała Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie. Jest to ogromne wyróżnienie, które zdobyliśmy dzięki doskonałej realizacji założeń projektu Aktywni Błękitni, którego koordynatorem była p. Justyna Łuszczyńska, nauczycielka biologii i chemii w klasach 4-8.
Wpis o naszej szkole na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie
https://lublin.wody.gov.pl/aktualnosci/964-najbardziej-aktywni-blekitni-z-lublina

 

 


 

 

Za nasze działania w roku szkolnym 2013/2014 otrzymaliśmy
Certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

Mamy nadzieję, że zrealizujemy wszystkie zaplanowane na ten rok szkolny zadania i utrzymamy prawo do Certyfikatu.

 

ZAPOBIEGANIE NADWADZE I OTYŁOŚCI ORAZ CHOROBOM PRZEWLEKŁYM
POPRZEZ EDUKACJĘ SPOŁECZEŃSTWA W ZAKRESIE

ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

W roku szkolnym 2011/2012  przystąpiliśmy do  projektu KIK 34 „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przewidzianego na lata 2011-2017.

Celem programu jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw i, w konsekwencji, zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym.

Idea programu zakłada, że społeczność szkolna podejmuje wspólne działania dla poprawy i utrzymania stanu zdrowia i samopoczucia poprzez zmianę zachowań żywieniowych i podniesienie aktywności fizycznej.

Szkoły, które pomyślnie wdrożą program zgodnie z opracowanymi kryteriami, otrzymają certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

Szkoły ubiegające się o certyfikat mają za zadanie tworzenie na swoim terenie środowiska sprzyjającego realizacji założeń programu zwalczania nadwagi i otyłości, promującego prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną.

Projekt ten będzie realizowany przez trzy lata szkolne: 2011/2012 – pilotaż oraz  2013/2014 i 2014/2015. 
 

 

Zadania zrealizowane w roku szk. 2014/2015

 

 

  1. Organizacja wspólnych II śniadań na terenie szkoły, zapewnienie odpowiednio długiej przerwy śniadaniowej
  • Uczniowie klas 0-III spożywają śniadanie we własnej sali lekcyjnej, natomiast uczniowie klas IV-VI w specjalnie wydzielonej sali; na korytarzach szkolnych znajdują się także ławeczki na których uczniowie mogą usiąść i zjeść śniadanie.
  • Ze względu na połączenie budynku szkolnego SP 46 z budynkiem ZS nr 10 ( wspólne dzwonki lekcyjne ) nie jest możliwe wydłużenie przerwy śniadaniowej do minimum 15 minut,  trwa ona 10 minut ( w przypadku klas młodszych 0-III, przerwa śniadaniowa jest regulowana odpowiednio do potrzeb uczniów, uczniowie spożywają drugie śniadanie na specjalnych podkładkach a nie na blacie stolika). Warunki lokalowe powodują że nie możemy przeznaczyć osobnego, odpowiednio wietrzonego i oświetlonego pomieszczenia jako miejsca przeznaczonego wyłącznie do spożywania drugiego śniadania, ale przeznaczyliśmy na ten cel jedną salę lekcyjną w której zajęcia odbywają się rzadko.

 

  1. Zapewnienie obiadów szkolnych zgodnych z zaleceniami/normami (jeśli są prowadzone)

 

  • Z powtórnej analizy jadłospisu wynika, że potrawy serwowane w stołówce szkolnej są cały czas urozmaicane pod względem doboru   produktów, odpowiednie do wieku dzieci pod względem odżywczym i energetycznym ( do każdego jadłospisu wykonywane są obliczenia wartości odżywczej i energetycznej ), a dobór produktów uwzględnia okresy jesienno-zimowe oraz wiosenno-letnie.
  • W planowaniu żywienia w stołówce szkolnej brane są pod uwagę- wartość energetyczna posiłku dostosowana do grupy wiekowej, urozmaicenie posiłków pod względem doboru produktów (zawierają produkt będący źródłem białka, warzywa i owoce, produkty zbożowe) oraz pod względem smaku, zapachu, barwy, konsystencji i estetyki podania, uwzględniana jest sezonowość niektórych produktów, stosowane są różnorodne techniki przyrządzania potraw. Normy żywienia w szkole są odpowiednie dla grupy wiekowej, pory roku. Brane są także pod uwagę preferencje uczniów i ich rodziców.

 

       W Szkole podstawowej nr 46 uczy się 292  uczniów, z czego 170 korzysta z obiadów wydawanych
       przez szkolną  stołówkę (~58%).

 
  • Z wywiadu przeprowadzonego z osobami przygotowującymi posiłki wynika, że jadłospis przygotowywany jest na 10 dni, co pozwala uniknąć powtarzania się posiłków. Zestaw obiadowy serwowany w szkolnej stołówce składa się z dwóch dań, kompotu oraz czasami deseru w postaci owoców lub herbatników. Zupy przygotowywane są na wywarach warzywnych i mięsnych z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, zabielane mlekiem, śmietaną lub jogurtem. Dodatkiem do zup są nasiona roślin strączkowych, warzywa, makaron, kasze, ziemniaki. Drugie danie składa się z produktu dostarczającego pełnowartościowego białka (chude mięso, ryby, ser twarogowy, jaja, mięso drobiowe ), produktu dostarczającego węglowodany złożone (ziemniaki, kasze, ryż, makaron) oraz warzyw surowych i gotowanych. Na deser proponowany jest kompot z owoców sezonowych lub w okresie zimowym z mrożonych (wiśnie, truskawki, porzeczki) lub porcja świeżych owoców (jabłko, gruszka, mandarynka, pomarańcza). Czas przeznaczony na spożycie obiadu wynosi minimum 20 minut (uczniowie spożywają obiad najczęściej po zajęciach szkolnych ).
  • Z analizy przedstawionych jadłospisów wynika, że potrawy są urozmaicone pod względem doboru produktów, odpowiednie do wieku dzieci pod względem energetycznym, a dobór produktów uwzględnia okresy jesienno-zimowe oraz wiosenno-letnie. Dodatkowo do każdego jadłospisu wykonywane są obliczenia wartości odżywczej i energetycznej. Podsumowując, obiady spożywane przez uczniów SP 46 pokrywają się z propozycjami IŻŻ.
  • Nowością w stołówce szkolnej w bieżącym roku szkolnym są propozycje jadłospisów sugerowane przez rodziców .

 

  1. Zmiana asortymentu w sklepikach szkolnych, automatach z napojami i żywnością sprzedawaną na terenie szkoły na prozdrowotne
  • Na terenie szkoły od bieżącego roku szkolnego funkcjonuje sklepik szkolny; asortyment produktów spożywczych dostępnych w automacie został częściowo zmieniony w ubiegłym roku szkolnym i ta zmiana ma zastosowanie w bieżącym roku szkolnym.
  • W sklepiku szkolnym można kupić pojedyncze owoce- banan, jabłko, mandarynka, dostępne są niesłodzone soki, wody mineralne niegazowane, ciastka zbożowe, czasami gotowe kanapki z ciemnego pieczywa. 
  • Sklepik szkolny działa pierwszy rok, oferta produktów nie jest zbyt bogata ale jak zapewniają prowadzący w przyszłości asortyment będzie wzbogacany o nowe zdrowe produkty.
  • W automacie z napojami i żywnością można kupić soki owocowe, wodę niegazowaną, ciastka zbożowe i batony musli. Na dobór produktów sprzedawanych w sklepiku szkolnym duży wpływ mieli rodzice ( odbyło się spotkanie Rady Rodziców z osobami prowadzącymi sklepik ), którzy otwarcie sklepiku uzależnili od rodzaju sprzedawanych produktów i zastrzegli aby w sklepiku nie można było kupić niezdrowego ,, śmieciowego jedzenia”.

 

 

  1. Ograniczenie wpływu reklamy żywności i napojów na terenie szkoły
  • Na terenie szkoły znajdują się plakaty związane z realizacją działań prozdrowotnych- mleko z klasą, warzywa i owoce w szkole, piramidy zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, 5 porcji warzyw i owoców dziennie, plakaty uczniowskie związane z realizacją zadań prozdrowotnych,  ulotki aktualnych miejskich imprez sportowo- rekreacyjnych.

 

  1. Umieszczanie na terenie szkoły plakatów lub posterów promujących zdrowe żywienie i/lub

      Organizacja wystawy prac uczniów promującej zdrowe żywienie

  • Czas ekspozycji - przez cały rok szkolny eksponowane są gotowe jak i wykonane przez uczniów plakaty promujące zdrowe żywienie
  • Miejsce ekspozycji – plan pracy SPZ dostępny jest na stałej tablicy, plakaty uczniowskie i postery promujące zdrowe   żywienie eksponowane są na korytarzu szkolnym, w świetlicy oraz poszczególnych salach lekcyjnych.

 

  • Wystawy prac uczniowskich prezentowane są w języku polskim i angielskim ( rozwijanie zdolności językowych ) dla całej społeczności uczniowskiej a także rodziców uczniów. Wystawy przygotowywane są w terminach zebrań i konsultacji rodzicielskich po to aby rodzice mogli zapoznać się z efektami prac dzieci. Część działań  związanych z wytworami uczniowskimi weszła na stałe do szkolnego kalendarza działań prozdrowotnych- uczniowie szczególnie chętnie przygotowują w grupach plakaty, postery, gazetki, wystawy na dany temat a następnie je prezentują. Co roku jednak staramy się wprowadzić nowy interesujący dla uczniów sposób zdobywania i prezentowania wiedzy dotyczącej zdrowia.

           

             Wiosenne cudaki z warzyw i owoców- prace plastyczne klas0-III / maj

             Wiosenne cudaki z warzyw i owoców- prace przestrzenne klas IV-VI / maj

             Warzywno- owocowy zawrót głowy- prace plastyczne świetlica szkolna / listopad

             Z mlekiem od dziecka- prace plastyczne klas 0-VI / styczeń

             Czy wiesz co jesz- warzywa i owoce krajowe i egzotyczne- prace plastyczne klas 0-VI / październik

  •   Miejsce ekspozycji - korytarz szkolny

 

  1. Rozwijanie zdolności i wiedzy kulinarnej uczniów zgodnej z zasadami racjonalnego żywienia (zajęcia praktyczne)

 

  • Krótki opis przeprowadzonych zajęć  

 

  • Sałatki owocowe- nauka samodzielnego wykonywania prostych zdrowych przekąsek.
  • Gdzie się kryją kanapkowe witaminy- doskonalenie wykonywania różnorodnych, urozmaiconych smakowo i witaminowo kanapek.
  • Śniadanie daje moc- praktyczne zajęcia samodzielnego wykonywania kanapek, dokonywanie właściwych zdrowotnie wyborów.
  • Ogródek klasowy- mali ogrodnicy hodowali w doniczkach szczypiorek, koperek, pietruszkę, rzeżuchę; zapoznali się z zasadami uprawy roślin, uczyli systematyczności i odpowiedzialności a ich szkolne śniadania zostały wzbogacone w witaminy.
  • Angielskie sałatki- korzystając z popularnych, prostych przepisów w języku angielskim uczniowie samodzielnie wykonywali sałatki owocowe; forma pracy pozwoliła na doskonalenie umiejętności językowych
  • Pieczemy świąteczne pierniki- uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej wspólnie ze starszymi kolegami z ZS nr 10 przygotować własnoręcznie tradycyjne pierniki; samodzielnie dobierali składniki, miesili ciasto, formowali kształty pierniczków i dekorowali
  • Przygotowujemy wigilię klasową- praktyczne zajęcia polegające na samodzielnym przygotowaniu tradycyjnego stołu wigilijnego, przygotowanie i podanie potraw, kulturalne zachowanie przy stole
  • Warsztaty OSM Krasnystaw- Z mlekiem od dziecka- celem warsztatów było zachęcenie dzieci do spożywania produktów mlecznych poprzez zapoznanie z procesem przetwarzania mleka dostarczonego przez rolników oraz wytwarzania jogurtów, serków, śmietany, twarogów. Uczniowie własnoręcznie ubijali śmietanę do momentu aż w maselniczce powstała gruda masła, każdy mógł je spróbować na świeżej bułeczce. Uczniowie degustowali także Serek Wiejski, Seruś, Joguś oraz samodzielnie tworzyli własne jogurty smakowe. Warsztaty zakończyły się konkursem wiedzy o historii i produktach OSM Krasnystaw.
  • Polska Wielkanoc, czyli od palmy do święconki- zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi, przygotowanie tradycyjnych potraw, poznanie wartości odżywczych jajek, właściwe zachowanie przy stole, warsztaty tworzenia pisanek
  • Kulturowe spotkanie ze studentami AIESEK- spotkania ze studentami z różnych stron świata organizowane są w naszej szkole systematycznie. W tym roku szkolnym gościliśmy studentów z Indii i Indonezji; uczniowie na spotkaniu mieli możliwość poznania położenia obu krajów, warunków klimatycznych, zwyczajów, kultury, bogactwa flory i fauny a także dowiedzieli się jakie są tradycyjne potrawy i jak się je przyrządza.
  • Białe śniadanko- praktyczne zajęcia samodzielnego przygotowania smacznego, zdrowego śniadania na bazie nabiału

 

  • Podać % uczniów uczestniczących w zajęciach lub jakie klasy/roczniki są objęte zajęciami.
  • Sałatki owocowe- uczniowie klasy IV-V łącznie 77 uczniów
  • Gdzie się kryją kanapkowe witaminy- uczniowie klasy 0-VI  łącznie 292 uczniów
  • Śniadanie daje moc- uczniowie klasy 0-III łącznie 173 uczniów
  • Ogródek klasowy- uczniowie klasy 0-III łącznie 173 uczniów
  • Angielskie sałatki- uczniowie klasy IV-VI łącznie 119 uczniów
  • Pieczemy świąteczne pierniki- uczniowie klasy I-IV ( świetlica szkolna ) łącznie 25 uczniów
  • Przygotowujemy wigilie klasową- uczniowie klasy III-VI łącznie 141 uczniów
  • Warsztaty OSM Krasnystaw- z mlekiem od dziecka- uczniowie klasy 0-III łącznie 173 uczniów
  • Polska Wielkanoc, czyli od palny do święconki- uczniowie klasy I-III ( świetlica szkolna ) łącznie 53 uczniów
  • Kulturowe spotkania ze studentami AIESEK- uczniowie klasy I-VI łącznie 272 uczniów
  • Białe śniadanko- uczniowie klasy I c łącznie 25 uczniów
 
  • Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zdobywali umiejętność samodzielnego przygotowywania prostych i zdrowych posiłków, poznali tajemnicę produkcji mlecznych smakołyków, uczyli się dokonywać racjonalnych wyborów żywieniowych, zdobywali wiedzę na temat znaczenia śniadania w rozwoju dziecka, poznali również zwyczaje żywieniowe ludzi z różnych stron świata Podczas zajęć zwracaliśmy także uwagę na higienę, kulturę przygotowywania i spożywania posiłków.

 

  1. Organizacja pikników, festynów rodzinnych lub innych imprez upowszechniających zdrowy styl życia dla uczniów i rodziców

 

  • Sportowy Turniej Rodzinny- imprezy sportowe dla uczniów i ich rodziców odbywają się w szkole dwa razy w ciągu roku szkolnego- na podsumowanie semestrów. Maja one na celu wdrażanie dzieci do kształtowania postaw prozdrowotnych, budowanie więzi rodzinnych i właściwych relacji między dzieckiem a rodzicem poprzez wspólną zabawę, inspirowanie do aktywności ruchowej, poznanie zasad zdrowego stylu życia i stosowanie ich w życiu codziennym w rodzinie, aktywnego spędzania czasu wolnego
  • Wycieczki turystyczne dla uczniów i ich rodziców- celem wspólnych wycieczek jest kształtowanie postawy aktywnego wypoczynku i spędzania czasu wolnego, integracja środowiska rodzinnego i szkolnego, rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego. W wycieczkach bierze zwykle udział kilkoro rodziców, którzy deklarują wspólny wyjazd z klasą. W tym roku wspólne wycieczki miały miejsce w: Centrum Nauki Kopernik, Poleski Park Narodowy, Magiczne Ogrody, Sandomierz i fabryka bombek, Czarodziejska Dolina
  • Warzywno owocowy zawrót głowy- wystawa darów jesieni i przedstawienie sceniczne w wykonaniu dzieci korzystających ze świetlicy szkolnej przygotowane dla całej społeczności uczniowskiej i rodziców
  • Festyny rodzinne- Bądźmy razem, kiermasze i zabawy organizowane przy pomocy działającego przy SP 46 Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły odbywają się regularnie od kilku lat. W imprezach biorą udział uczniowie, rodzice, pedagodzy, osoby ze środowiska lokalnego. Celem imprez jest zwrócenie uwagi na zachowania prozdrowotne, rodzinne spędzanie czasu wolnego, znaczenie aktywności fizycznej.
  • Dni otwarte szkoły- mają na celu zapoznanie rodziców przyszłych uczniów z dorobkiem szkoły, rodzajem prowadzonych zajęć. Dni otwarte od kilku lat odbywają się pod hasłem zdrowia i ekologii- w tym dniu odbywają się krótkie przedstawienia teatralne, zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, konkursy o tematyce zdrowotnej, quizy ekologiczne, doświadczenia przyrodnicze i pokazy pierwszej pomocy.
  • Rajd rowerowy- celem jest popularyzacja turystyki rowerowej oraz aktywnego wypoczynku, promocja lokalnych walorów turystyczno- krajoznawczych oraz integracja uczniów, rodziców i nauczycieli SP 46. Tegoroczny raj odbył się we wrześniu- był to rajd dookoła Zalewu Zemborzyckiego.

 

  • Turnieje rodzinne, wspólne wycieczki klasowe, dni otwarte, pikniki i festyny cieszą się w szkole dużą popularnością. Uczestnictwo w nich daje możliwość wspólnego przeżywania radości a udział w imprezie stanowi ważny element w wychowaniu do rekreacji fizycznej, umiejętności spędzania czasu wolnego w sposób czynny. Jest to także integracja grupy uczestniczącej a także 9 w przypadku młodszych dzieci ) pierwszy krok do zabawy w sport- każdy biorący udział zwycięża.

 

  1. Edukacja rodziców

 

  • Na stronie internetowej szkoły zamieszczone są linki do ciekawych, godnych uwagi stron związanych z zasadami prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej
  • Każdorazowo podczas zebrań rodzicielskich wychowawcy klas i Dyrektor Szkoły przekazują rodzicom informacje dotyczące podjętych działań z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, realizacji programów i projektów związanych ze zdrowiem ( dane dostępne w szkole do wglądu- protokoły zebrań z rodzicami
  • Rodzice uczestniczą w szkolnych przedstawieniach, prezentacjach, wystawach
  • Ulotki informacyjne dla rodziców klas I-VI
  • Rodzice są zapoznawani z klasowymi gazetkami o zdrowiu
  • Na pierwszych zebraniach klasowych rodzice zostali poinformowani o uzyskaniu Certyfikatu w zakresie żywienia i aktywności fizycznej oraz o kontynuacji działań prozdrowotnych               
 
  • W ramach promocji zdrowia podczas zebrań i konsultacji rodzice uczniów otrzymują ulotki zawierające zasady zdrowego żywienia: dlaczego warto pić mleko, 5 porcji warzyw i owoców, rola drugiego śniadania, błędy żywieniowe których należy unikać, dziesięcioro przykazań zdrowotnych. spotkania dla rodziców są obowiązkowe, zatem rodzice wszystkich uczniów otrzymali ulotki dotyczące zasad prawidłowego i racjonalnego żywienia .

 

 

  1. Organizowanie zajęć motywujących uczniów do samodzielnych prozdrowotnych wyborów

 

  • Wykonanie uczniowskich prezentacji multimedialnych traktujących o zdrowiu i aktywności fizycznej
  • Wiosenne cudaki z warzyw i owoców- konkurs plastyczny dla klas 0-III; celem konkursu jest rozwój świadomości zdrowotnej uczniów, propagowanie urozmaiconej w warzywa i owoce codziennej diety i jej pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka
  • Wiosenne cudaki z warzyw i owoców- konkurs form przestrzennych dla klas IV-VI
  • Wielkanoc po angielsku- gra szkolna której celem była integracja uczniów, wzbudzenie zainteresowania kulturą i tradycją świąteczną WB, poznanie tradycji kulinarnej, zapoznanie z tradycyjnymi przepisami WB. W trakcie gry uczniowie rozwiązywali krzyżówki, podpisywali symbole wielkanocne, układali zdrowotne scrabble, popisywali się sprawnością w biegu z jajkiem na łyżeczce oraz toczniu jajka kijem hokejowym
  • Dzień naleśnika- zajęcia połączone z doskonaleniem konwersacji w języku angielskim, uczniowie nadziewali naleśniki zgodnie z przepisem w języku obcym dzięki czemu mogli poznać nie tylko różne smaki, domowe przepisy ale również kulturę innych krajów
  • Dzień czekolady- dzień przygotowany przez samorząd uczniowski dla całej społeczności szkolnej; uczniowie zapoznali się z historią czekolady, jej rodzajami, wartością odżywczą, sposobami przyrządzania; dzień w połączeniu z degustacją smakołyku
  • Tworzenie klasowych gazetek zdrowotnych- samorząd szkolny wydaje gazetkę- Biedronka, w której zawsze znajdują się artykuły poświęcone zdrowemu stylowi życia. Klasy IV-Vi wydawały własne gazetki poświęcone zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej- znalazły się w nich ciekawostki dotyczące zdrowego żywienia, przepisy kulinarne, umysłowe rozrywki- krzyżówki, rebusy, zagadki, zdrowotne sudoku
  • Konkurs sprawdzający wiedze uczniów z zakresu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej- konkurs miał na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia, aktywności fizycznej oraz sprawdzenie i ocenę poziomu wiedzy uczniów dotyczącej zdrowego odżywiania
  • Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej- we wszystkich klasach na zajęciach wychowawczych zwracano uwagę jak powinna wyglądać zbilansowana dieta, jakie produkty spożywcze powinniśmy wybierać a których unikać. Zawsze podkreślamy, że podstawą zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Działaniom towarzyszyło zorganizowanie wystawy prac uczniowskich przedstawiających piramidę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej
  • Organizacja dnia podsumowującego działania szkoły promującej zdrowie-  w tym dniu organizowane są apele, krótkie przedstawienia, rozdawane są ulotki promujące zdrowy styl życia, organizowane są spotkania z pracownikami WOPR, zawody sportowe, warsztaty udzielania pierwszej pomocy
  • Wiosenny korowód zdrowia- zorganizowany na przywitanie wiosny; uczniowie klas 0-III odwiedzali instytucje osiedlowe ( apteka, żłobek, przedszkole, administracja osiedla ) a w nich zostawiali wiosenne emblematy i skandowali rymowanki na temat zdrowia

 

  • Podać % uczniów uczestniczących w zajęciach lub jakie klasy/roczniki są objęte zajęciami:
  • Wiosenny korowód zdrowia- uczniowie klas 0-III, łącznie 173 uczniów
  • Podsumowanie działań szkoły promującej zdrowie- uczniowie klas 0-VI łącznie 292 uczniów
  • Konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu- uczniowie klas IV-VI łącznie 25 uczniów
  • Wydawanie gazetki szkolnej i klasowych- uczniowie klas IV-VI łącznie 119 uczniów
  • Dzień czekolady- uczniowie klas 0-VI łącznie 292 uczniów
  • Dzień naleśnika- uczniowie klas IV b łącznie 26 uczniów
  • Wielkanoc po angielsku- uczniowie klas IV-VI łącznie 119 uczniów
  • Wiosenne cudaki z warzyw i owoców- uczniowie klas 0-VI łącznie 292 uczniów
  • Tworzenie prezentacji multimedialnych poświęconych zdrowiu i aktywności fizycznej- uczniowie klas VI łącznie 42 uczniów
 

Uczniowie bardzo chętnie włączali się w organizację oraz brali udział w w/w przedsięwzięciach.

 

  1. Organizowanie na terenie szkoły programów edukacyjnych z zakresu zdrowego stylu życia

 

  • Mleko z klasą- program propagujący zdrowy styl życia, walkę z nadwagą, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych; realizując program we wszystkich klasach przeprowadzono lekcje tematyczne oraz wykonano prace plastyczne związane z potrzebami żywieniowymi w zakresie spożywania mleka- ekspozycja prac na korytarzu szkolnym
  • Owoce w szkole- celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zapoznanie z wartościami odżywczymi warzyw i owoców i zwiększenie ich udziału w codziennej diecie; realizując program we wszystkich klasach przeprowadzono lekcje tematyczne oraz wykonano prace plastyczne związane tematycznie z potrzebami żywieniowymi w zakresie spożywania i wartości warzyw i owoców- ekspozycja prac na korytarzu szkolnym
  • Śniadanie daje moc- śniadania edukacyjne podczas których uczniowie otrzymują informacje o zasadach prawidłowego żywienia oraz roli śniadania jako najważniejszego posiłku dnia
  • Współpraca z Wydziałem Pielęgniarstwa i Nauki o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Pracownia Pielęgniarstwa Środowiskowego Katedry Onkologii i Środowiskowej Opieki Zdrowotnej- warsztaty dla uczniów ( 12 godzin ) dotyczące zasad prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej, szkodliwości stosowania używek, niewłaściwej diety, kształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Zajęcia prowadzili studenci UM Lublin, nadzorowała dr n. med. Renata Domżał- Drzewicka

 

  • W przypadku prowadzenia programu własnego, krótko opisać założenia programu: w bieżącym roku szkolnym zgłosiliśmy także swój akces i podjęliśmy starania uzyskania certyfikatu Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

 

 

  • Podać % uczniów uczestniczących w programie lub roczniki (klasy) objęte programem:
  • Mleko z klasą- programem objęci są uczniowie klas 0-VI, łącznie 292 uczniów
  • Owoce w szkole- programem objęci są uczniowie klas 0-III, łącznie 173 uczniów
  • Śniadanie daje moc- programem objęci są uczniowie klas 0-III, łącznie 173 uczniów
  •  Współpraca z UM Lublin- uczniowie klas IV-VI, łącznie 119 uczniów
  • Działania szkoły promującej zdrowie – zaangażowani są uczniowie klas 0-VI, łącznie 292 uczniów
 

 

Uczniowie chętnie angażują się w w/w zajęcia

 

 

Informacja o realizacji programu KIK 34 w roku szkolnym 2014/2015

Liczba uczniów biorących udział w programie    292

Liczba uczniów w szkole                 292

Liczba klas objętych programem  13

 

1. Organizacja imprezy sportowo-rekreacyjnej dla dzieci

 

 

Forma aktywności

tak

termin

% uczniów biorących udział

międzyklasowe zawody sportowe: Turniej Rodzinny klas I

 

X

Styczeń 2015

Uczniowie klas I

rajd rowerowy

X

Październik 2014

Maj 2015

Uczniowie klas

V- VI

rajd pieszy- Śladami leśnego skrzata

X

Kwiecień

Uczniowie klas I

impreza sportowo-rekreacyjna :

Biegi na Orientację

X

Maj 2015

Uczniowie klas

IV-VI

inna / jaka?

Międzyklasowe zawody klas sportowych- tenis stołowy,

 

Wyjścia na lodowisko

 

Wyjścia na „siłownię pod chmurką”

 

 

Turniej baśniowy, czyli gimnastyka dla ciała i umysłu

 

Warsztaty tańca irlandzkiego

 

Warsztaty tańca- Zatańcz z klasą

 

 

Sportowy turniej scrabble

 

Z mapą po Lublinie- Europejska Gra Miejska

Zajęcia praktyczne w Miasteczku Ruchu Drogowego MOSiR

X

 

 

 

Zima

 

wrzesień 2014

 

kwiecień 2015

 

kwiecień 2015

wrzesień 2014

 

listopad 2014

maj 2015

maj

 

 

 

Uczniowie klas

IV-V

Klasy II-III

 

Uczniowie klasy V

 

 

Uczniowie klas II

 

Uczniowie klas IV

 

Uczniowie klas

I-III

 

Uczniowie klas VI

 

Uczniowie klas VI

Uczniowie klas

IV- VI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Krótki opis imprezy
  • Międzyklasowe zawody sportowe- Dzień Sportu- w różnych zawodach uczestniczyli uczniowie  klas IV-VI (osobno dziewczęta osobno chłopcy ), oraz uczniowie klas 0- III. Organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego we współpracy z wychowawcami klas.
  • Celem zawodów było kształtowanie umiejętności organizowania i aktywnego spędzania czasu wolnego,  wdrażanie świadomej dyscypliny i brania współodpowiedzialności za  realizację podejmowanych działań,  tworzenie warunków do aktywnego odpoczynku, podejmowania  aktywności ruchowej w celu zaspokojenia spontanicznych potrzeb, radości wypływającej z uczestnictwa w zabawie, grze                                                                                                                                                         
  • Biegi na Orientację-  początek lub koniec roku szkolnego to organizowane profesjonalne biegi na orientację. Odbywają się wokół terenu szkoły, na szkolnym boisku lub innym miejscu wyznaczonym przez organizatora. Biorą w nich udział uczniowie klas IV-VI, którzy zaopatrzeni w mapy jak najszybciej muszą pokonać wyznaczoną trasę z punktami kontrolnymi. Działanie to pozwala kształtować zasady kulturalnego zachowania podczas zawodów sportowych oraz w sytuacji zwycięstwa i porażki.
  • Międzyklasowe zawody klas sportowych-  uczniowie klas IV i V startują w grze w ping-ponga . Od ubiegłego roku szkolnego istnieją klasy sportowe profilowane na tę dyscyplinę sportową.
  • Rajd rowerowy- uczniowie klas IV- VI w bieżącym roku szkolnym dwukrotnie wzięli udział w rajdzie rowerowym ścieżkami rowerowymi wokół Zalewu Zemborzyckiego. Wyprawy poprzedzają zajęcia o bezpieczeństwie. Co roku wszyscy uczniowie klas IV zdają egzamin na kartę rowerową.
  • Rajd pieszy – Śladami Leśnego Skrzata- mini rajd odbył się na trasie Czuby- Stary Gaj –Czuby; Edukacyjna wędrówka przez las zawierała elementy gry terenowej. Uczniowie odkrywali tajemnice lasu odnajdując listy i skarby pozostawione przez Leśnego Skrzata
  • Warsztaty tańca irlandzkiego-zajęcia organizowane są we współpracy z MBP Filia nr 26 oraz Fundacją Kultury Irlandzkiej. Podczas warsztatów uczniowie poznają kulturę i historię Irlandii oraz tradycyjne tańce irlandzkie.
  • Warsztaty Tańca- Zatańcz z Klasą- organizowane w szkole od kilku lat, pokazują rolę tańca m.in. w nabyciu umiejętności koordynacji i estetyki ruchu, kształtowaniu sylwetki i niwelowaniu wad postawy, pozytywne rozładowanie energii.
  • Sportowy Turniej Scrabble- coroczny turniej w b. r. szk. Przebiegał pod znakiem znajomości różnych dyscyplin sportowych, jest także okazją do zaprezentowania znajomości angielskiego słownictwa
  • Zajęcia na lodowisku- zabawa na lodzie korzystnie wpływa na stan zdrowia, poprawia sprawność fizyczną, zwiększa wydolność oraz hartuje organizm. Wyjścia na lodowisko organizowane są regularnie dla chętnych uczniów zapewniają pełny wypoczynek psychofizyczny i sportową radość
  • Zajęcia na „siłowni pod chmurką”- służą popularyzowaniu i rozpowszechnianiu idei zdrowego i aktywnego stylu życia wśród uczniów, zajęcia pokazywały jak można aktywnie spędzić czas na spacerze z rodziną czy przyjaciółmi
  • Turniej baśniowy, czyli gimnastyka ciała i umysłu- uczniowie musieli wykazać się znajomością popularnych baśni dziecięcych oraz sprawnością fizyczną; podczas turnieju uczniowie musieli pokonać tor przeszkód i wykonać zadania sprawnościowe
  • Z mapą po Lublinie, Europejska Gra Miejska- korzystając z planu, uczniowie poruszają się po mieście w poszukiwaniu różnych miejsc i znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii europejskich związanych z Lublinem. W grze bierzemy udział co roku, uczniowie oceniają ją jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego
  • Zajęcia w Miasteczku Ruchu Drogowego- praktyczne zajęcia jazdy na rowerze na oznakowanych drogach pozwalają właściwie przygotować uczniów do bezpiecznego korzystania z dróg, bezpiecznego poruszania się rowerem oraz świadomego poruszania się po drogach jako pieszy
  • Turniej Rodzinny klas I- zajęcia sportowe dla uczniów i rodziców, pozwalają integrować środowisko szkolne.

 

  • % uczniów szkoły, którzy wzięli udział w imprezie :
  • biegi na orientację 45 uczniów,
  • turniej rodzinny 65 uczniów,
  • rajd rowerowy 60 uczniów,
  • rajd pieszy 20 uczniów,
  • turniej tenisa stołowego 51 uczniów,
  • zajęcia na lodowisku 88 uczniów,
  • siłownia pod chmurką 30 uczniów,
  • turniej baśniowy 42 uczniów,
  • warsztaty tańca irlandzkiego 47 uczniów,
  • zatańcz z klasą 173 uczniów,
  • sportowe scrabble 41 uczniów,
  • europejska gra miejska 6 uczniów,
  • zajęcia w miasteczku ruchu drogowego 46 uczniów

 

  • Wszystkie zorganizowane zajęcia cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem
  • 2. Edukacja dzieci w zakresie aktywności fizycznej

 

 

W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy dwa projekty sportowe:

 

1/ Mistrzowie sportu i ich dyscypliny

2/ Zaszczepiamy pasję

 

1/ Temat projektu: Mistrzowie sportu i ich dyscypliny

           Okres realizacji: grudzień- maj

            Krótki opis działań : projekt Mistrzowie sportu i ich dyscypliny realizowaliśmy w szkole po raz drugi w klasach VI.

  • Celem zajęć było przedstawienie różnych dyscyplin sportowych, zachęcenie do podejmowania  aktywności fizycznej, uświadomienie znaczenia ruchu dla zdrowie oraz wzbudzenie zainteresowania sportem poprzez prezentację klasowych mistrzów sportu i ich osiągnięć w poszczególnych dyscyplinach. W projekcie brały udział 42 osoby ich zadaniem było wykonanie i zaprezentowanie na forum klas prezentacji multimedialnej- Zdrowo i aktywnie, przedstawienie ulubionej dyscypliny sportowej. Klasowi mistrzowie sportu udzielili wywiadu do szkolnej gazetki – Biedronka.

 

        2/ Temat projektu – Zaszczepiamy pasję

         Okres realizacji: wrzesień- maj

         Krótki opis działań: zadaniem projektu jest organizowanie i prowadzenie zajęć upowszechniających wielorakość sportów, zachęcających uczestników do wyboru aktywności fizycznej zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami.

  • W ramach projektu nauczyciele wychowania fizycznego wspólnie z wychowawcami organizowali wyjścia na basen, siłownie pod chmurką, rajdy piesze i rowerowe, cały rok szkolny działała szkółka szachowa i odbywały się zajęcia gry w ping-ponga. Na lekcjach zajęć informatycznych uczniowie wykonywali prezentacje  przedstawiające różne dyscypliny sportowe, na zajęciach wychowawczych wykonywali gazetki tematyczne , na lekcjach przyrody układali odpowiednie, prawidłowo komponowane jadłospisy.

            Każdy z uczniów przynajmniej raz brał udział w wybranej formie aktywności fizycznej.

 

  • % dzieci uczestniczących w zajęciach  119 osób ( 100 % uczniów )

 

  • Komentarz/ uwagi- uczniowie aktywnie włączyli się w realizację zadań

 

3. Wdrożenie systemu oceniania z wychowania fizycznego i oferty zajęć do wyboru w ramach 2 godzin WF

  • Wprowadzono dodatkową ocenę za uczestnictwo w zajęciach klubowych
 
  • oferta zajęć WF do wyboru w klasach IV-VI nie została wdrożona ze względu na bazę lokalową ( salę gimnastyczną dzielimy z ZS nr 10- jest on jej właścicielem ) i ilość kadry nauczycielskiej ( nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin ). Bogata jest oferta zajęć pozalekcyjnych :
  • Zajęcia szachowe- prowadzone przez nauczyciela sportu szachowego mistrza międzynarodowego Zbigniewa Księskiego
  • Zajęcia taneczne- szkółka tańca
  • Uczestnictwo w sportowych zawodach miejskich
  • Uczniowie klas I-VI biorą udział w zajęciach na pływalni SPA ORKANA Lublin- zajęcia są finansowane przez rodziców, na basen uczniowie chodzą pod opieką nauczycieli
  • Program nauki pływania w klasach III- zajęcia finansowane przez Wydział Oświaty i Wychowania UM Lublin
  • Zajęcia SKS ( piłka nożna i siatkowa )-zajęcia finansowane przez Wydział Sportu i Turystyki UM Lublin

 

 

   Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w oferowanych przez szkołę pozalekcyjnych zajęciach sportowych

 

 

4. Edukacja rodziców nt. roli aktywności ruchowej w prawidłowym rozwoju ich dzieci

  • Rodzice na pierwszym zebraniu we wrześniu 2014r. zostali poinformowani o uzyskaniu certyfikatu KIK 34 oraz o kontynuacji działań prozdrowotnych w roku szkolnym 2014/2015, podczas kolejnych spotkań z wychowawcami przekazywano informacje o realizacji projektu ( dane dostępne w szkole do wglądy w protokołach zebrań z rodzicami
  • Na stronie internetowej szkoły zamieszczone są linki do ciekawych, godnych uwagi stron poświęconych aktywności fizycznej ( są to strony związane z realizacją programów prozdrowotnych w szkole, zdrowym stylem życia
  • Ulotki informacyjne dla rodziców klas I-VI
  • Prelekcje dotyczące aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego

              

  • % rodziców uczestniczących – rodzice wszystkich uczniów ( 292 ) mają obowiązek uczestniczenia w zebraniach; protokoły zebrań rodziców z listą obecności i omawianymi zagadnieniami są dostępne do wglądu w szkole

 

  • Rodzice uczniów są zadowoleni ( potwierdzają to wyniki ankiet prowadzonych w szkole ) z prowadzonych w szkole działań prozdrowotnych z zakresu żywienia i aktywności fizycznej.

 

 

Zadania zrealizowane w roku szk. 2013/2014

 

  1. Organizacja wspólnych II śniadań na terenie szkoły, zapewnienie odpowiednio długiej przerwy śniadaniowej

Wszyscy uczniowie mogą spożywać śniadania w salach lekcyjnych. Uczniowie klas 0-III we własnych salach lekcyjnych natomiast uczniowie klas IV-VI w sali w której mieli lub będą mieć najbliższe zajęcia, na korytarzach szkolnych znajdują się także ławeczki na których uczniowie mogą usiąść i zjeść śniadanie.
Ze względu na połączenie budynku szkolnego SP 46 z budynkiem ZS nr 10 ( wspólne dzwonki lekcyjne ) nie jest możliwe wydłużenie przerwy śniadaniowej do minimum 15 minut,  trwa ona 10 minut ( w przypadku klas młodszych 0-III, przerwa śniadaniowa jest regulowana odpowiednio do potrzeb uczniów, uczniowie spożywają drugie śniadanie na specjalnych podkładkach a nie na blacie stolika ) . Warunki lokalowe powodują że nie możemy przeznaczyć osobnego, odpowiednio wietrzonego i oświetlonego pomieszczenia jako miejsca przeznaczonego wyłącznie do spożywania drugiego śniadania, dlatego też uczniowie korzystają z sal lekcyjnych w których mogą spokojnie się posilić.

  1. Zapewnienie obiadów szkolnych zgodnych z zaleceniami/normami (jeśli są prowadzone)

 Z analizy jadłospisu wynika, że potrawy są urozmaicone pod względem doboru produktów, odpowiednie do wieku dzieci pod  względem energetycznym, a dobór produktów uwzględnia okresy jesienno-zimowe oraz wiosenno-letnie. Dodatkowo do każdego  jadłospisu wykonywane są obliczenia wartości odżywczej i energetycznej. W planowaniu żywienia w stołówce szkolnej brane są pod uwagę- wartość energetyczna posiłku dostosowana do grupy wiekowej, urozmaicenie posiłków pod względem doboru  produktów ( zawierają produkt będący źródłem białka, warzywa i owoce, produkty zbożowe ) oraz pod względem smaku, zapachu,  barwy, konsystencji i estetyki podania, uwzględniana jest sezonowość niektórych produktów, stosowane są różnorodne techniki przyrządzania potraw, normy żywienia w szkole są odpowiednie dla grupy wiekowej, pory roku.
 W szkole uczy się 280  uczniów, z czego 141 korzysta z obiadów wydawanych przez szkolną stołówkę (~51%).
 Z wywiadu przeprowadzonego z osobami przygotowującymi posiłki wynika, że jadłospis przygotowywany jest na 10 dni, co pozwala  uniknąć powtarzania się posiłków. Zestaw obiadowy serwowany w szkolnej stołówce składa się z dwóch dań, kompotu oraz czasami  deseru w postaci owoców lub herbatników. Zupy przygotowywane są na wywarach warzywnych i mięsnych z dodatkiem liści   laurowych, ziela angielskiego, zabielane mlekiem, śmietaną lub jogurtem. Dodatkiem do zup są nasiona roślin strączkowych,  warzywa, makaron, kasze, ziemniaki. Drugie danie składa się z produktu dostarczającego pełnowartościowego białka (chude mięso,  ryby, ser twarogowy, jaja, mięso drobiowe ), produktu dostarczającego węglowodany złożone (ziemniaki, kasze, ryż, makaron) oraz warzyw surowych i gotowanych. Na deser proponowany jest kompot z owoców sezonowych lub w okresie zimowym z  mrożonych (wiśnie, truskawki, porzeczki) lub porcja świeżych owoców (jabłko, gruszka, mandarynka, pomarańcza). Czas  przeznaczony na spożycie obiadu wynosi minimum 20 minut.
 Z analizy przedstawionych jadłospisów wynika, że potrawy są urozmaicone pod względem doboru produktów, odpowiednie do  wieku dzieci pod względem energetycznym, a dobór produktów uwzględnia okresy jesienno-zimowe oraz wiosenno-letnie. Dodatkowo do każdego jadłospisu wykonywane są obliczenia wartości odżywczej i energetycznej. Podsumowując, obiady  spożywane przez uczniów SP 46 pokrywają się z propozycjami Instytutu Żywności i Żywienia.

  1. Zmiana asortymentu w sklepikach szkolnych, automatach z napojami i żywnością sprzedawaną na terenie szkoły na prozdrowotne

Na terenie szkoły nie funkcjonuje sklepik szkolny; asortyment w automacie został częściowo zmieniony - zostały wprowadzone soki owocowe, ciastka zbożowe, batony musli.

  1. Ograniczenie wpływu reklamy żywności i napojów na terenie szkoły

Na terenie szkoły umieszczane są plakaty związane z realizacją działań prozdrowotnych- mleko z klasą, warzywa i owoce, piramidy zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, plakaty uczniowskie związane z realizacją zadań prozdrowotnych,  ulotki aktualnych miejskich imprez sportowych.

  1. Umieszczanie na terenie szkoły plakatów lub posterów promujących zdrowe żywienie i/lub organizacja wystawy prac uczniów promującej zdrowe żywienie

Na terenie szkoły umieszczane są plakaty lub postery promująca zdrowe żywienie. Czas ekspozycji – przez cały rok szkolny eksponowane są wykonane przez uczniów plakaty promujące zdrowe żywienie, które eksponowane są na korytarzu szkolnym, w świetlicy oraz poszczególnych salach lekcyjnych np:
Wystawa prac- warzywa i owoce krajowe i egzotyczne; październik
Wystawa prac- mleko i jego przetwory; styczeń
Wystawa prac- piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej; kwiecień
wystawa prac piramida zdrowia i aktywności fizycznej wykonana w języku angielskim
Przeznaczone są dla całej społeczności uczniowskiej a także rodziców podczas zebrań rodzicielskich i konsultacji.

  1. Rozwijanie zdolności i wiedzy kulinarnej uczniów zgodnej z zasadami racjonalnego żywienia (zajęcia praktyczne)

W szkole prowadzone są zajęcia rozwijające zdolności i wiedzę kulinarną uczniów zgodne z zasadami racjonalnego żywienia (zajęcia praktyczne)

  • Śniadanko w zerówce- nauka samodzielnego wykonywania prostych zdrowych przekąsek.
  • Gdzie się kryją kanapkowe witaminy- doskonalenie wykonywania różnorodnych, urozmaiconych smakowo i witaminowo kanapek.
  • Śniadanie daje moc- praktyczne zajęcia samodzielnego wykonywania kanapek, dokonywanie właściwych zdrowotnie wyborów.
  • Kiszenie kapusty- uczniowie poznali tradycyjne metody kiszenia kapusty, walory żywieniowe, zawartość witamin w produktach pochodzących z procesu fermentacji, przygotowywali surówki.
  • Hodowla ziółek- mali ogrodnicy hodowali w doniczkach szczypiorek, koperek, pietruszkę, rzeżuchę; zapoznali się z zasadami uprawy roślin, uczyli systematyczności i odpowiedzialności a ich szkolne śniadania zostały wzbogacone w witaminy.
  • Angielskie sałatki- korzystając z popularnych, prostych przepisów w języku angielskim uczniowie samodzielnie wykonywali sałatki owocowe; forma pracy pozwoliła na doskonalenie umiejętności językowych.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zdobywały umiejętność samodzielnego przygotowywania prostych i zdrowych posiłków, uczyły się dokonywać racjonalnych wyborów żywieniowych, zdobywały wiedzę na temat znaczenia śniadania w rozwoju dziecka. Podczas zajęć zwracaliśmy także uwagę na higienę, kulturę przygotowywania i spożywania posiłków.

  1. Organizacja pikników, festynów rodzinnych lub innych imprez upowszechniających zdrowy styl życia dla uczniów i rodziców

W szkole zorganizowano imprezy upowszechniające zdrowy styl życia dla uczniów i rodziców?

  • Jesienny –ziemniaczany piknik rodzinny
  • Festyny rodzinne - Bądźmy Razem ( Baśniowa Kraina )
  • Imprezy sportowe dla uczniów i ich rodziców- dla klasy IV na podsumowanie pracy w I semestrze, dla klas I Turniej rodzinny

Jesienny –ziemniaczany piknik rodzinny- w październiku uczniowie klasy IIIa z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na ziemniaczany piknik do Jedlanki. Zabrano ze sobą najważniejszy w tym dniu materiał- ziemniaki, z których uczniowie zrobili ziemniaczane ludziki , część ziemniaków została przy pomocy rodziców starta a następnie upieczona na placki. Uczniowie dowiedzieli się także jakie potrawy można przygotować z ziemniaków. Podczas pikniku odbyły się także zawody sportowe, w których rywalizowały nie tylko dzieci ale również rodzice oraz rodzice z dziećmi.

Festyny rodzinne- Bądźmy Razem, organizowane są przy pomocy działającego przy SP46 Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły oraz we współpracy z ZS10 i odbywają się regularnie od kilku lat. W festynach biorą udział uczniowie, pedagodzy, rodzice, osoby ze środowiska lokalnego. Celem Festynu jest zwrócenie uwagi na zachowania prozdrowotne i aktywność ruchową, rodzinne spędzanie czasu wolnego. Jest to również doskonała okazja do zaprezentowania osiągnięć i dorobku uczniów. Pracownicy obu szkół oraz sympatycy organizują kawiarenkę, stoiska do degustacji sałatek i surówek, loterię fantową, stoiska malowania twarzy. Odbywają się krótkie przedstawienia teatralne, prezentacje talentów, pokazy udzielania pierwszej pomocy, można znakować rowery. Uczniowie i rodzice biorą udział w zawodach sportowych w sali gimnastycznej i boiskach szkolnych. Impreza od lat cieszy się dużą popularnością. Tegoroczny Festyn odbył się 17.05.14

Imprezy sportowe dla uczniów i ich rodziców Turnieje RodzinneDla klasy IV odbyła się w dniu 29.01.2014 , dla klas I w dniu 12.06.2014 . Obie imprezy miały na celu wdrażanie dzieci do kształtowania zachowań prozdrowotnych, budowanie więzi rodzinnych i właściwych relacji między dzieckiem a rodzicem poprzez wspólną zabawę, inspirowanie do aktywności ruchowej, poznanie zasad zdrowego stylu życia i stosowanie ich w życiu codziennym w rodzinie.

  1. Edukacja rodziców

Szkoła prowadzi działania edukacyjne skierowane do rodziców na temat prawidłowego żywienia dzieci (np. organizacja pogadanek, prelekcji, edukacja rodziców z wykorzystaniem strony internetowej szkoły lub innych form przekazu)  
Na stronie internetowej szkoły zamieszczone są linki do ciekawych, godnych uwagi stron poświęconych zasadom prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej ( są to strony związane z realizacją programów zdrowotnych w szkole, zdrowym stylem życia, i z informacji od wychowawców klas cieszą się dużą popularnością wśród rodziców ) – zachowaj równowagę, rok szkoły w ruchu, zdrowe żywienie, odżywianie, zdrowa spiżarnia, mam kota na punkcie mleka, aktywnie po zdrowie, instytut żywienia i żywności.
Rodzice uczniów klas I- III otrzymali broszury informacyjne- Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Rodzice na zebraniach we wrześniu 2013 r. zostali poinformowani o przystąpieniu Szkoły do realizacji Programu KIK34, a na każdym następnym spotkaniu z wychowawcami przekazywano informacje o realizacji projektu       W ramach promocji zdrowia na zebraniach i konsultacjach ( zebrania i konsultacje odbywają się naprzemiennie jeden raz w miesiącu )rodzice otrzymali ulotki zawierające zasady zdrowego żywienia: owoce 5x dziennie, cztery powody by pić mleko, błędy żywieniowe których należy unikać, dziesięcioro przykazań zdrowotnych, żywienie, ilość, jakość, regularność. Spotkania są obowiązkowe- wszyscy rodzice ( 280 osób ) otrzymywali  ulotki dotyczące zasad racjonalnego żywienia i aktywności fizycznej.

  1. Organizowanie zajęć motywujących uczniów do samodzielnych prozdrowotnych wyborów

Szkoła organizuje zajęcia motywujące uczniów do samodzielnych prozdrowotnych wyborów. Przykłady podejmowanych działań:

  • Wyjścia do ogródków działkowych- uczniowie klas trzecich odwiedzili jesienią zaprzyjaźnionych działkowców; na „zielonej lekcji” dzieci miały okazje wziąć udział w porządkowaniu działki, dowiedziały się o sposobach zbierania i zabezpieczania na zimę warzyw i owoców, zdobywały wiedzę o zdrowym stylu życia, ekologicznych uprawach, jadalnych częściach różnych warzyw a także wartości wypoczynku na świeżym powietrzu.
  • Na straganie w dzień targowy- uczniowie klasy 0 udali się do „warzywniaka” gdzie mogli poznać różne warzywa.
  • Dzień naleśnika- zajęcia połączone z doskonaleniem języka angielskiego, uczniowie nadziewali naleśniki zgodnie z przepisem w języku obcym dzięki czemu mogli poznać nie tylko różne smaki, domowe przepisy ale również kulturę innych krajów.
  • Dzień czekolady- dzień przygotowany przez samorząd szkolny dla całej społeczności uczniowskiej,; uczniowie zapoznali się z historia czekolady, rodzajami, wartościami odżywczymi, dzień w połączeniu z degustacją smakołyku.
  • Wydawanie gazetki szkolnej i klasowych- samorząd szkolny regularnie wydaje gazetkę- Biedronka, w której oprócz informacji z życia szkoły znajdują się także artykuły poświęcone zdrowemu stylowi życia. W bieżącym roku szkolnym klasy IV- VI wydawały własne gazetki poświęcone zdrowiu- znalazły się w nich artykuły dotyczące zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, zdrowotne ciekawostki, przepisy kulinarne  a także umysłowe rozrywki np. zdrowotne sudoku, krzyżówki, rebusy, zagadki.
  • Konkurs sprawdzający poziom wiedzy o zdrowym żywieniu- konkurs miał na celu zwiększenie świadomości dotyczącej znaczenia odżywiania, aktywności fizycznej a także sprawdzenie i ocenę poziomu wiedzy uczniów dotyczącej zasad zdrowego żywienia.
  • Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej- we wszystkich klasach na zajęciach zwracano uwagę na to jak powinna wyglądać zbilansowana dieta, jakie produkty spożywcze powinniśmy wybierać a których unikać, mocno podkreślano że podstawą zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna- wszelkie formy ruchu, które pomagają w trawieniu, spalaniu nadmiaru kalorii, dotlenieniu organizmu. Podsumowaniem tych działań było zorganizowanie wystawy przedstawiającej piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.
  • Organizacja dnia podsumowującego działania Szkoły Promującej Zdrowie- w tym dniu organizowane są apele, rozdawane są ulotki promujące zdrowy styl życia, prezentowane są filmy tematyczne, krótkie przedstawienia teatralne, zawody sportowe, warsztaty udzielania pierwszej pomocy, spotkania z przedstawicielami WOPR.

Uczniowie bardzo chętnie włączali się w organizację oraz brali udział w w/w przedsięwzięciach.

  1. Organizowanie na terenie szkoły programów edukacyjnych z zakresu zdrowego stylu życia

W szkole realizowane są  programy edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia :

  • I Ty zostań tropicielem witamin- ogólnopolski projekt edukacyjny podczas którego uczniowie zapoznali się z witaminowym abecadłem czyli rolą poszczególnych witamin dla naszego zdrowie; projekt prowadzony przez przedstawicieli firmy Vibovit. 28.10 2013 roku odbyły się zajęcia dla uczniów klasy IV- witaminowe talenty, w krainie witamin.
  • Mleko z klasą- program propagujący zdrowy styl życia, walkę z nadwagą, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych; realizując program, we wszystkich klasach przeprowadzono lekcje tematyczne oraz wykonano prace plastyczne związane z potrzebami żywieniowymi w zakresie spożywania mleka i jego przetworów.
  • Owoce w szkole- celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zapoznanie z wartościami odżywczymi warzyw i owoców i zwiększenie ich udziału w codziennej diecie; realizując program, we wszystkich klasach przeprowadzono lekcje tematyczne oraz wykonano prace plastyczne związane z potrzebami żywieniowymi w zakresie spożywania i wartości warzyw i owoców.
  • Śniadanie daje moc- śniadania edukacyjne podczas których uczniowie otrzymują informacje o zasadach prawidłowego żywienia oraz roli śniadania jako najważniejszego posiłku dnia.
  • Kampania społeczna- zachowaj trzeźwy umysł-celem kampanii jest promowanie zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych zachowań  prospołecznych poprzez propagowanie uprawiania sportu i wysiłku fizycznego oraz poznawanie sylwetek znanych sportowców

Prowadzimy również działania w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Praca przebiega etapami, co roku realizujemy jeden z modułów tematycznych przyjęty wcześniej przez społeczność szkolną. Ostatnio realizowane były:

Moduł I- zasady zdrowego odżywiania

Moduł II- higiena osobista i otoczenia

Moduł III- aktywny tryb życia

 Zakres tematyczny modułów realizowany jest w formie: cykli zajęć lekcyjnych podczas których uczniowie uczą się aktywnie spędzać czas, poznają różne dyscypliny sportowe, zasady higieny i kultury przygotowywania i spożywania posiłków, wartości odżywcze pokarmów, zasady zdrowego stylu życia. Realizując zadania Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie wykonywali projekty tematyczne, zbierali informacje na dany temat tworząc port folia a następnie prezentowali przygotowane  materiały na ogólnoszkolnych wystawach.

W ramach działań promujących zdrowie podjęliśmy współpracę z Wydziałem Pielęgniarstwa i Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - Pracownia Pielęgniarstwa Środowiskowego, Katedry Onkologii i Środowiskowej Opieki Zdrowotnej; dla uczniów klas IV- VI (120 uczniów ) prowadzone są warsztaty dotyczące zasad prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej, szkodliwości stosowania używek w tym napojów energetyzujących, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych. Zajęcia dla uczniów odbyły się w dniach : 13.11.13, 20.11.13, 27.11.13, 04.12.13, 11.12.13, nadzorowała je pani dr n. Med. Renata Domżał- Drzewicka.

11. Organizacja imprezy sportowo-rekreacyjnej dla dzieci

W ramach programu odbyły się działania promujące aktywność fizyczną dzieci

  • Projekt TAFISA- jest realizowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowego Sportu dla Wszystkich, ma na celu zachęcenie wszystkich dzieci do aktywności fizycznej. Pokazanie, że sport jest dla każdego, niezależnie od wieku, umiejętności i sprawności, że może być przyjemnością i zabawą. Projekt składał się z pięciu różnych zadań ruchowych indywidualnych i zespołowych.
  • Międzyklasowe zawody sportowe- Dzień Sportu- w różnych zawodach uczestniczyli uczniowie  klas IV-VI oraz uczniowie klas 0- III. Organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego we współpracy z wychowawcami klas.Celem zawodów było kształtowanie umiejętności organizowania i aktywnego spędzania czasu wolnego,  wdrażanie świadomej dyscypliny i brania współodpowiedzialności za  realizację podejmowanych działań.  Tworzenie warunków do aktywnego odpoczynku, podejmowania  aktywności ruchowej w celu zaspokojenia spontanicznych potrzeb, radości wypływającej z uczestnictwa w zabawie, grze.                                                                                                     
  • Biegi na Orientację-  początek lub koniec roku szkolnego to czas organizacji profesjonalnych biegów na orientację. Odbywają się wokół terenu szkoły oraz na szkolnym boisku. Biorą w nich udział uczniowie klas III-VI, którzy zaopatrzeni w mapy, jak najszybciej muszą pokonać wyznaczoną trasę z punktami kontrolnymi. Działanie to pozwala kształtować zasady kulturalnego zachowania podczas zawodów sportowych oraz w sytuacji zwycięstwa i porażki. W tym roku szkolnym biegi na orientację kończą działania związane z aktywnością fizyczną.
  • Rajd rowerowy- uczniowie klasy IIa wspólnie z wychowawczynią oraz rodzicami wyjeżdżają na krótki rajd rowerowy ścieżką rowerową  nad Zalew Zemborzycki. Planowana wycieczka została poprzedzona lekcją o bezpieczeństwie- rowerowa moda, promującą jazdę na rowerach w kaskach. Co roku uczniowie klas IV zdają w szkole egzamin na kartę rowerową.
  • Międzyszkolne zawody klas sportowych-  uczniowie klasy IV startują w grze w ping-ponga . Od b.r. szkolnego istnieje klasa sportowa profilowana na tę dyscyplinę sportową.
  • Wiosenne latawce- integracyjna impreza z rodzicami polegająca na przygotowaniu i wypuszczeniu latawca.

12. Edukacja dzieci w zakresie aktywności fizycznej

Uczniowie realizowali treści związane z aktywnością fizyczną w oparciu o metodę projektu
Temat: Mistrzowie sportu i ich dyscypliny
Okres realizacji: grudzień- maj
Celem zajęć było przedstawienie różnych dyscyplin sportowych, zachęcenie do podejmowania  aktywności fizycznej,uświadomienie znaczenia ruchu dla zdrowie oraz wzbudzenie zainteresowania sportem poprzez prezentację klasowych mistrzów sportu i ich osiągnięć w poszczególnych dyscyplinach. W projekcie brały udział 44 osoby, których zadaniem było wykonanie i
  zaprezentowanie na forum klas prezentacji multimedialnej- Zdrowo i aktywnie, przedstawienie ulubionej dyscypliny sportowej.
 Klasowi mistrzowie sportu udzielili wywiadu do szkolnej gazetki – Biedronka.

 13. Wdrożenie systemu oceniania z wychowania fizycznego i oferty  zajęć do wyboru w ramach 2 godzin WF

szkoła zmodyfikowała i wdrożyła system oceniania z WF, którego celem jest motywowanie ucznia do podejmowania samodzielnej aktywności ruchowej w czasie wolnym

W PSO uwzględniona jest odrębna ocena premiująca udział uczniów w zajęciach klubowych propagujących wszystkie formy aktywności fizycznej
Oferta zajęć WF do wyboru w klasach IV-VI nie została wdrożona ze względu na bazę lokalową ( salę gimnastyczną dzielimy z ZS nr 10- jest on jej właścicielem ) i ilość kadry nauczycielskiej ( 2 nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin ). W godzinach pozalekcyjnych szkoła oferuje:

  • SKS- piłka nożna i siatkowa- zajęcia finansowane przez Wydział Sportu i Turystyki UM Lublin
  • Pilotażowy program nauki pływania w klasach II- zajęcia finansowane przez Wydział Oświaty i Wychowania UM Lublin
  • Gimnastyka sportowa w klasach I-III- zajęcia finansowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Bądźmy Razem; projekt wygrany w konkursie Prezydenta Miasta Lublin
  • Uczniowie klas I-VI biorą udział w zajęciach na pływali SPA ORKANA Lublin- zajęcia finansowane przez rodziców, na basen uczniowie chodzą pod opieką nauczycieli
  • Uczestnictwo ( z sukcesami ) w sportowych zawodach miejskich- biegi na orientację, turnieje piłkarskie, biegi solidarności, niepodległości, zawody pływackie
  • Zajęcia taneczne- szkółka tańca
  • Zajęcia szachowe-  w ramach realizowanego w szkole projektu finansowanego przez EFS- Szkoła Pozytywnych Wrażeń

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w oferowanych  pozalekcyjnych zajęciach sportowych.

  14. Edukacja rodziców nt. roli aktywności ruchowej w prawidłowym rozwoju ich dzieci

Szkoła prowadzi działania edukacyjne skierowane do rodziców na temat roli aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju dzieci

  • Na stronie internetowej szkoły zamieszczone są linki do ciekawych, godnych uwagi stron poświęconych aktywności fizycznej ( są to strony związane z realizacją programów zdrowotnych w szkole, zdrowym stylem życia, i z informacji od wychowawców klas cieszą się dużą popularnością wśród rodziców ) – zachowaj równowagę, rok szkoły w ruchu, aktywnie po zdrowie, instytut żywienia i żywności.
  • Rodzice uczniów klas I- III otrzymali broszury informacyjne- Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
  • Rodzice na zebraniach we wrześniu 2013 r. zostali poinformowani o przystąpieniu Szkoły do realizacji Programu KIK34, a na każdym następnym spotkaniu z wychowawcami przekazywano informacje o realizacji projektu ( dane dostępne do wglądu w szkole w protokołach zebrań z rodzicami )
  • Ulotki informacyjne dla rodziców klas I – VI
    Podczas zebrań rodzice otrzymują od wychowawcy klasy informacje o postępach dziecka w nauce, są to tzw. kartki z ocenami, na rewersie umieszczane są informacje o zasadach zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie
    ul. Biedronki 13 20-543 Lublin
  • (81) 526-16-06

Galeria zdjęć