Nawigacja

Szkoła Promująca Zdrowie

Edukacja dla rodziców

 
Jak sobie poradzić z emocjami dziecka
 
w czasie pandemii?
 
 

          W czasie pandemii rodzice i dzieci mierzą się z wieloma trudnymi emocjami – lękiem, niepokojem i stresem. Najmłodsi czują się zagubieni, a część z nich nie potrafi nazwać swoich uczuć. Starsze dzieci może dopaść smutek związany z tymczasową izolacją. Warto poszukać sposobów na wspieranie dzieci w tym trudnym czasie oraz podjąć działania, które wpłyną korzystnie na zdrowie psychicznie najmłodszych i pozwolą im odnaleźć się w niecodziennych warunkach.

Dobre praktyki:

- Rozmawiajmy z dziećmi o emocjach. Dajmy im poczuć, że mają prawo do rozmaitych emocji i będą wysłuchane.  

- Angażujmy dzieci w obowiązki domowe.

- Utrzymujmy stały rytm dnia, zwłaszcza jeśli chodzi o porę snu i posiłków.

- Wydzielmy czas na naukę i czas na zabawę.

- Nie pozwólmy dziecku całkowicie zniknąć w Internecie. Szkoła jest pretekstem do ciągłego bycia w sieci. Dziecko mówi, że się uczy. Jednak trzeba uważać i sprawdzać, co dziecko faktycznie robi.

- Rozmawiamy z dzieckiem o jego nauce. Interesujmy się tym, jak sobie radzi.

- Róbmy sobie jako rodzina wspólnie przerwę od Internetu, odłóżmy telefony i róbmy  coś razem, grajmy w gry rodzinne, jedzmy wspólne posiłki.

- Zadbajmy o dobry sen. Na godzinę przed snem odstawmy komputer, komórki, wywietrzmy pokój.

- Wspierajmy dziecko w utrzymywaniu kontaktu z rówieśnikami.

- Zadbajmy o ruch. Wprowadźmy zdrowy zwyczaj: wyjdźmy z dzieckiem codziennie na rodzinny spacer. Skoro mówimy dziecku „nie siedź ciągle przed komputerem”, dajmy mu dobry przykład.

 

Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-dbac-o-dziecko-w-czasie-pandemii

 

 


DRUGIE ŚNIADANIE –

WAŻNY POSIŁEK DLA ZDROWIA

 

Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym dziecku systematyczny „dowóz” energii, co gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i przekłada się na wyniki w nauce. Wprowadzenie zwyczaju spożywania drugiego śniadania w szkołach sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, m.in. spożywania optymalnej liczby 4–5 posiłków dziennie. Wpływa również na zmniejszenie spożycia przez dzieci i młodzież niezdrowych przekąsek dostępnych obecnie w sklepikach szkolnych, jak: chipsy, batoniki, żelki, cukierki, słodkie bułki czy słone paluszki.

Rola drugiego śniadania:

  • dostarcza organizmowi potrzebną energię i składniki pokarmowe;
  • wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia, lepsze wyniki w nauce, rozwój intelektualny;
  • wpływa na wydolność i sprawność, siłę fizyczną, dobre samopoczucie;
  • kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe.

Czy wiesz, że… dzieci, które nie spożywają drugiego śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami.

Co warto zjeść na drugie śniadanie?

Najbardziej popularne drugie śniadanie to  kanapka. Jest to smaczny i zdrowy pomysł, jeśli jednak zadbamy o odpowiednie jej urozmaicenie. Najlepiej, aby kanapka zawierała pieczywo razowe i do wyboru: ser, twaróg lub chudą wędlinę oraz warzywo, np. liść sałaty, cykorii, plasterki pomidora, ogórka, papryki.

Do kanapki warto dołączyć owoc sezonowy lub warzywo jako źródło witamin. Pokrojone owoce i warzywa, owoce suszone, sałatki, twarożki dziecko może łatwo zabrać ze sobą do szkoły w plastikowym pojemniku na żywność.

Napojami, które będą dobrym uzupełnieniem drugiego śniadania, są: woda mineralna, herbatki owocowe, soki owocowe i warzywne oraz napoje mleczne.

Szukasz więcej inspiracji na zdrowe śniadanie? Zajrzyj do działu „Pomysły na zdrowe kanapki, sałatki, koktajle i soki” 

Autor: mgr Joanna Jaczewska-Schuetz 

 

FILM EDUKACYJNY Z PASCALEM BRODNICKIM

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie
    ul. Biedronki 13 20-543 Lublin
  • (81) 526-16-06

Galeria zdjęć