Nawigacja

POLUBIĆ CZYTANIE

 

Zapraszamy do zakładki: Wydarzenia.Konkursy

 

 



 

ROK SZKOLNY 2022 /2023

 

 

Nowości w bibliotece:

- "Pan Kuleczka. Skrzydła" aut. W. Widłak

   Bohaterów drugiego tomiku Pana Kuleczki nie trzeba już nikomu przedstawiać. Opowiadania od początku podbiły serca najmłodszych czytelników i ich rodziców.
   Życie Pana Kuleczki i mieszkających z nim zwierzątek kaczki Katastrofy, psa Pypcia, muchy Bzyk-Bzyk nie obfituje w nadzwyczajne wydarzenia.
   Przeciwnie, wszystko, co dzieje się w ich domu, jest bardzo zwykłe i bardzo normalne. Chyba, żeby uznać miłość, zaufanie i wsparcie, jakim bohaterowie tego i poprzedniego zbiorku Wojciecha Widłaka darzą się nawzajem, za coś nadzwyczajnego i niecodziennego...
   Seria książek Pan Kuleczka znajduje sie na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Tekst: Wojciech Widłak
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

 

- "Pan Kuleczka. Spotkanie" aut. W. Widłak

   Trzecia część przygód Pana Kuleczki i jego podopiecznych: psa Pypcia, kaczki Katastrofy i muchy Bzyk-Bzyk. Ci, którzy poznali już tę sympatyczną gromadkę, z niecierpliwością otworzą książkę.
   Nowi czytelnicy też na pewno nie pożałują, a potem zechcą szybko nadrobić zaległości, czyli przeczytać "Pana Kuleczkę" i "Pana Kuleczkę. Skrzydła" - wszystkie książeczki z przepięknymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.

 

- "Pan Kuleczka. Marzenia" aut. W. Widłak

   Pan Kuleczka i jego mali przyjaciele w siódmym już tomiku dziwią się otaczającemu światu i przeżywają z pozoru tylko zwyczajne przygody i… spełniają marzenia!

   Niektóre opowiadania tomiku mogą być już znane wiernym Czytelnikom z kolejnych edycji Kuleczkowych kalendarzy, Wojciech Widłak dodał także kilka nowych opowieści, zainspirowanych ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej. Tak więc powstał kompletny zbiór, spięty klamrą dwóch opowiadań o czasie.

 

- "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" aut. J. Grodek

   "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" Julity Grodek to książka dla dzieci w wieku 7-10 lat, która w ciekawy sposób przybliża biografię polskiej noblistki. To książka, która poprzez proste wyjaśnienie trudnych pojęć pozwala najmłodszym czytelnikom zrozumieć, czym jest radioaktywność, atom, uran, Nagroda Nobla.

   Książka ta w roku szkolnym 2021/2022 weszła do kanonu lektur szkolnych dla klas 1-3 w szkole podstawowej.

 

- "Słoń Birara" aut. A. F. Ossendowski

Powieść Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego łączy ze sobą wszystkie zalety powieści przygodowej i podróżniczej. Autor barwnie opisał krajobrazy indyjskiej dżungli końca XIX i początków XX w., trudne życie Hindusów i ich rodzin, codzienną pracę, tradycję i kulturę. Wzruszająca opowieść o losach małego kornaka Amry i jego wspaniałego słonia Birary pokazuje, że między człowiekiem a zwierzęciem może istnieć prawdziwa przyjaźń, pełna wierności, oddania, miłości i poświęcenia. Autor pokazuje, że zwierzę jest rozumną, czułą istotą, która potrafi pokochać swojego opiekuna, zaufać mu i być mu bezgranicznie wierna. Przyjaźń łączy też Amrę i królewicza Nassurę. W utworze ważnym wątkiem jest też motyw przyrody i polowań oraz życia hinduskiego społeczeństwa pod rządami brytyjskich kolonistów.

Książka ta w roku szkolnym 2021/2022 weszła do kanonu lektur szkolnych dla klas 4-6 w szkole podstawowej.

 


 

ROK SZKOLNY 2014 /2015

Z wizytą w MBP Filia nr 26 

W bieżącym roku szkolnym kilka razy gościliśmy w Filii 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Już w październiku uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w zajęciach warsztatowych,  podczas których na podstawie książek detektywistycznych zgłębiali sztukę tropienia przestępców. Najlepsi „detektywi” uhonorowani zostali nagrodami książkowymi a dla wszystkich były zakładki do książek i coś na osłodę.  Panie zaprezentowały także księgozbiór oraz zapoznały dzieci z warunkami i sposobami korzystania z biblioteki.

 


 

14 kwietnia 2015 r.  w Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej dla uczniów klas 6 naszej szkoły zorganizowane zostało spotkanie na temat różnorodności teatrów w Lublinie. Prelekcję wzbogaconą o prezentację medialną poprowadził pan Dariusz Jóźwik.

 


 

Biblioteka to nie tylko słowo pisane i książki. Przekonali się o tym uczniowie klas czwartych, którzy uczestniczyli w warsztatach tańca irlandzkiego. Po części teoretycznej wzbogaconej pokazem krótkich filmów, prowadzący warsztaty, pan Krzysztof Nowacki z zapałem przystąpił do nauczenia licznej grupy dzieci podstawowych kroków i prostych układów tanecznych. Zaangażowanie pana Krzysztofa dało zadziwiające efekty i wypełnione książkami regały były świadkami brawurowo wykonanego tańca irlandzkiego.

  

 

 Ostatnim wydarzeniem, w jakim uczestniczyliśmy w tym roku szkolnym w Filii 26 było spotkanie ze wspinaczem wysokogórskim, członkiem Klubu Wysokogórskiego Lublin, panem Marcinem Walencikiem. Pan Marcin ciekawie opowiadał o swojej indywidualnej wyprawie  do Kirgistanu i zdobyciu siedmiotysięcznika „Pik Lenina” (7134 m n.p.m.) w Azji, na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o przygotowaniach do wyprawy, „technice” wchodzenia na szczyt, pokonywania własnych słabości i pokory wobec natury.

Ubogaceniem tej opowieści był pokaz slajdów przedstawiający poszczególne etapy wyprawy zakończonej sukcesem. Atrakcją był zademonstrowany sprzęt wysokogórski (buty, kurtka, kuchenka, rękawice itp.) W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV i VI.

Podsumowaniem spotkania był krótki quiz utrwalający zdobyta wiedzę, przygotowany przez panią Anię Najaktywniejsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

 


Nowi czytelnicy w bibliotece szkolnej
czyli zajęcia wprowadzające dla uczniów klas pierwszych

   W każdym nowym roku szkolnym dużym wydarzeniem w bibliotece szkolnej są spotkania z uczniami klas pierwszych. Tradycyjnie zapraszamy dzieci wraz z wychowawczyniami. Dla każdej klasy przeznaczamy odpowiednią ilość czasu, tak aby dzieci dobrze zapoznały się z naszą multimedialną wewnątrzszkolną placówką. W bieżącym roku odbyły się trzy takie spotkania.

  Jako pierwsi odwiedzili bibliotekę uczniwie klasy Ia ze swoją wychowawczynią panią Anną Wetoszką. Zdecydowana większość tej klasy to dzieci sześcioletnie. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki o bibliotece, poszanowaniu książek oraz zapoznali się ze sposobem wybierania i wypożyczania. Największe emocje towarzyszyły samodzielnemu wybieraniu książek.

Zajęcia wprowadzające dla uczniów Ib i Ic poprowadziła pani Maria Ignatiuk.

   

 

 

 

 ROK SZKOLNY 2013 /2014

 
Goście z Przedszkola nr 31  

 

Wizyta dzieci z przedszkola to zawsze miłe wydarzenie w bibliotece szkolnej. Dla naszych gości przygotowałam zajęcia na temat historii pisma, papieru i książki. Dzieci z zaciekawienim wysłuchały opowieści "Jak z kartki kartkę zrobiono" na podstawie książki B. Waglewskiej. Duże zainteresowanie wzbudziły książki wykonane przez uczniów naszej szkoły. Dzieci również chętnie wypowiadały się na temat ulubionych postaci z książek.
Zabawa w "zdmychiwanie kartek" oraz samodzielne oglądanie książek z naszych zbiorów były dużą atrakcją dla miłych gości. Paniom wychowawczyniom i opiekunkom dziękujemy za odwiedziny i rzetelne przygotowanie dzieci.
Ewa Kożuch

 

 

 

Z A C Z Y T A N E     W A K A C J E

Drogi rodzicu!

 Urlop to czas na przyjemności.

Nie żałuj wolnych chwil na czytanie dziecku.

 Ty też możesz mieć z tego przyjemność

W ciepłych promieniach słońca sięgnijmy po książkę…

Korzystając z wakacyjnego luzu wybierzmy do czytania to co mamy ochotę czytać, a nie to co musimy. Pozwólmy też na to dzieciom. Sprawmy by czytanie dziecięcych lektur stało się przyjemnością, zabawą -  sami dajmy również przykład. Pamiętajmy, że czytanie to świetna inwestycja na przyszłość dla naszych pociech

Czytanie:

- poszerza wiedzę i zainteresowania,

- uczy myślenia,

- pomaga w rozumieniu świata, ludzi i siebie,

- chroni przed uzależnieniem od telewizji i komputera

- wzbogaca słownictwo,

- wspomaga rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość,

- daje kontakt z doświadczeniami niemożliwymi do zdobycia samemu,


Dzięki książce dziecko:


- Poczuje się docenione. Rodzice odkładają na bok inne zajęcia, by mu poczytać.
- Zyska tematy do rozmów, zadawania pytań lub nowej zabawy.
- Wejdzie w świat wartości. Stanie się bardziej wrażliwe, przeżywając np. losy bohaterów.
- Poczuje się na wakacjach jak w domu. Rozkład dnia dziecka powinien być jak najbardziej zbliżony do domowego. Jeśli czytasz dziecku przed snem, czytaj też na wakacjach.
- Będzie mniej się nudzić. Książka wyjęta z plecaka może uratować każdą sytuację.

Źródła:

http://babyonline.pl/maluch_rozwoj_artykul,5248.html

http://www.plasterek.pl/CzytanieWWakacjeTo.html

http://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,676925.html

      Aneta Mikulska

 

 



CZYTAMY , CZYTAMY, CZYTAMY

        Biblioteka szkolna to szczególne miejsce, w którym dzieci znajdują swego rodzaju azyl i odskocznię od obowiązku lekcyjnego. To tutaj właśnie czekają na nie bohaterowie książek, z którymi niejednokrotnie dzieci się utożsamiają. Bohater z książki staje się często wzorcem do naśladowania a niekiedy dziecko odnajduje w lekturze postać uwikłaną w podobne problemy jakie jego samego dotyczą w otaczającej rzeczywistości. Żeby jednak doszło do takiego spotkania potrzeba niekiedy zachęcić dziecko do kontaktu z biblioteką i do kontaktu z książką.

Już na przełomie października i listopada do biblioteki  zapraszamy uczniów klas pierwszych. To od bibliotekarza przede wszystkim zależy czy dziecko będzie chętnie odwiedzało bibliotekę. Staramy się aby ten pierwszy kontakt był dla maluchów miłym przeżyciem. Samo chodzenie do biblioteki nie jest jednak jedynym celem jaki powinniśmy zaszczepić naszym dzieciom. Chodzi raczej o to aby wyrobić  u dzieci zamiłowanie do książek i do czytania.

I w tym miejscu moja gorąca prośba do rodziców  – czytajmy dzieciom książki. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Niektóre dzieci czytają już płynnie, niektóre jeszcze składają sylaby ale wszystkie lubią kiedy ktoś bliski im czyta. Współczesne zdobycze techniki i elektroniki są na tyle atrakcyjne, że dziecko samorzutnie kieruje swoje zainteresowania w stronę telewizji czy komputera. Ale to naszym zadaniem  - rodziców i szkoły (biblioteki) jest ukazanie dzieciom znaczenia książki i czytania. Dodatkową zaletą jest czytanie przez rodziców lub dziadków. Dziecko wsłuchane w głos bliskiej osoby czuje się zazwyczaj ważne i bezpiecznie. Wtedy to dowolnie rozwija swoją wyobraźnię a zachęcone przez nas, chętniej podejmuje próbę  samodzielnego czytania. Korzyści jakie płyną z czytania dziecku książek jest wiele. Wymienię tylko kilka: szybszy rozwój intelektualny i emocjonalny małego człowieka, rozwój wrażliwości, czy chociażby zacieśnianie więzi uczuciowej między czytającym a małym słuchaczem.

W naszej szkolnej bibliotece czeka na dzieci dość atrakcyjny księgozbiór. Staramy się uzupełniać go o nowości wydawnicze. Książki okładane są w przezroczystą folię – przez to są kolorowe i estetyczne. Dzieci z klas I – III mają zapewniony wolny dostęp do półek, gdzie z zapałem wyszukują atrakcyjne dla siebie książki. Przy wyborze poszukiwanej pozycji dziecko zawsze może liczyć na pomoc bibliotekarki. A jeśli zechce na miejscu przeczytać lub obejrzeć książkę lub czasopismo, może to zrobić w naszym kąciku czytelniczym. Bardzo liczymy na zrozumienie  i współpracę rodziców, szczególnie uczniów klas I - III. Postarajmy się razem zadbać o jak najlepsze przygotowanie dzieci aby w przyszłości same chętnie czytały.

                  ROK SZKOLNY 2011 /2012

 

                                        Pasowanie na czytelników bibliioteki szkolnej

 

 

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

                                                                           - Wisława Szymborska

 

Pod koniec października bieżącego roku zaprosiłam do biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Czekała tu na nich miła niespodzianka. Uczennice z klasy 6b (Julka, Ela, Ewelina i Wiktoria) przedstawiły swoim młodszym koleżankom i kolegom krótkie scenki o książkach i postaciach z baśni. Przeprowadziły również ślubowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.

Bibliotekarzowi pozostało jeszcze przekazać dzieciom garść praktycznych informacji i wypożyczyć każdemu wybraną (samodzielnie) pierwszą książkę z naszej biblioteki.

 

Naszym nowym czytelnikom życzymy wielu miłych wrażeń i przeżyć z lektury książek. Zachęcamy również rodziców do włączenia się do wspólnego czytania z dziećmi.

Dobrej zabawy!

Ewa Kożuch

 

 

 

 

 

 

4 czerwca 2012 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły wraz z opiekunkami, uczestniczyli w spotkaniu z panią Małgorzatą Karoliną Piekarską, dziennikarką oraz autorką książek młodzieżowych. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Leonarda.

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali ciekawych opowieści o pisaniu książek. Autorka „Klasy pani Czajki” w swoim przekazie posłużyła się również multimedialną prezentacją ilustracji z jej książek oraz zdjęć z rodzinnego albumu.

A na zakończenie można było uzyskać autograf oraz zakupić  książkę pisarki.

Podziękowanie i wspólne zdjęcie zakończyły to miłe a jednocześnie wnoszące wiele ciekawych informacji o warsztacie pisarskim, spotkanie.

 

Zdjęcia można zobaczyć w albumie fotograficznym.

Paniom z Filii 26 MBP serdecznie dziękujemy za zaproszenie i umożliwienie nam spotkania z pisarką!

 

 

 

 

 

             ROK SZKOLNY 2010 /2011

 

                     Klasy pierwsze już czytają!

 

 

                      

 

 

Przyjęcie w poczet czytelników uczniów klas pierwszych jest ważnym wydarzeniem w bibliotece szkolnej. Jest to również wielkie przeżycie dla dzieci. Większość dzieci już od najwcześniejszych chwil życia spotyka się z książkami ale wizyta w bibliotece i możliwość decydowania o wyborze książki, zwiększają w naszych najmłodszym uczniach poczucie samodzielności.

            Różne bywa nastawienie dzieci do czytania. Jedne z niecierpliwością oczekują momentu „bycia czytelnikiem” inne jeszcze boją się zetknięcia z tekstem. Ale jeśli nagle w bibliotece pojawiają się Jaś i Małgosia z Babą Jagą, Kopciuszek z Wróżką, Krasnoludki ze Śnieżką a do tego Wilk, który uśmiecha się do Czerwonego Kapturka i miłe starsze koleżanki Narratorki  to już nikt nie ma wątpliwości, że książki nie są straszne, i że można je nie tylko czytać ale również oglądać a w przyszłości wziąć udział w przedstawieniu, tak jak to zrobili uczniowie klasy 4.

 

 

         

 

 

W tym miejscu serdecznie dziękuję Agacie, Klaudii, Wiktorii, Julce G., Julce P., Oli, Zuzi, Maćkowi Ch., Maćkowi G., Dawidowi i Dominikowi – uczniom klasy 4a za udział w przedstawieniu „Spotkanie bajek”, które na podstawie scenariusza … wspólnie przygotowaliśmy dla pierwszoklasistów.

Uczniom klas pierwszych życzymy wspaniałych wrażeń podczas poznawania nowych książek  i wytrwałości w rozwijaniu umiejętności czytania.

 Ewa Kożuch

 

                                                            

 

 

                    W gościnnych progach filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

                                                                                          

 

 

Już od najmłodszych klas zapoznajemy dzieci z biblioteką miejską. Panie z Filii nr 26 chętnie goszczą naszych uczniów organizując dla nich ciekawe zajęcia. Szczególne słowa uznania należą się pani Oli Bednarek, która z wielkim zapałem wprowadza dzieci w świat książek pana Grzegorza Kasdepke oraz bohaterów baśni i lektur szkolnych. Dla uczniów klas I - III są to nowe doświadczenia a często duże wyzwania.

Wiosenne zajęcia w MBP 2011 zapoczątkowała klasa 2a.

W najbliższych dniach podobne spotkania czekają uczniów klas 1a i 1b oraz 3b.  

Zdjęcia z zajęć można oglądać w naszym albumie fotograficznym - zapraszamy.

 


 

ROK SZKOLNY 2009 /2010
 

BIBLIOTERAPIA

            Nauczyciel bibliotekarz dysponując ogromnym warsztatem informacyjnym ma wiele możliwości wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci. Właśnie z myślą o dzieciach i ich różnorodnych potrzebach opracowałam program biblioterapeutyczny dla dzieci klas I - III. Od początku bieżącego roku szkolnego prowadzę w bibliotece szkolnej zajęcia rozwijające i wspierające proces dydaktyczny i wychowawczy. Uczestnikami spotkań są dzieci z klas I – III.

            Poniżej przedstawiam fragmenty wstępu oraz charakterystyki w/w programu:

„Biblioterapia jest jedną z metod psychicznego wsparcia dla człowieka. Opiera się głównie na wykorzystaniu tekstów literackich w działalności terapeutycznej i wychowawczej. Wykorzystywane teksty pełnią funkcje uspokajające, relaksacyjne bądź pobudzające do działania.

Wprowadzając do pracy z dziećmi treści i formy biblioterapeutyczne  nauczyciel bibliotekarz może wpływać na rozwój i samorealizację uczniów. Możne dokonywać zmian w sferze emocjonalnej, eliminować napięcia i niepożądane stany emocjonalne.

Dochodzi jeszcze sprawa chęci do samodzielnego czytania.

Ogólnie rzecz biorąc, książka to sprzymierzeniec dziecka. Tylko, czy na pewno każdy młody człowiek uzna za sprzymierzeńca coś nad czym musi się niejednokrotnie mozolić, czemu musi poświęcić czas? Czy w ogóle przyjdzie malcowi do głowy szukanie rozwiązania swoich problemów w książkach? Oczywiści przypadek może sprawić, że uczeń trafi na odpowiednią lekturę,  na bohatera z którym się utożsami? Trudno jednak w procesie edukacji bądź terapii liczyć tylko na przypadki. I tu z pomącą przychodzi biblioterapia jako konkretna „usługa” wobec edukacji czytelniczej a co za tym idzie , bibliotekarz postrzegany przez uczniów jako nie nauczyciel. To biblioterapeutyczne działanie bibliotekarza może sprawić, że uczeń uwierzy w swoje umiejętności czytelnicze oraz wyzbędzie się negatywnych doznań związanych z niewłaściwą (dla niego) lekturą.

Wspomaganie rozwoju dzieci, przygotowanie ich do radzenia sobie w trudnych sytuacjach jakie niesie życie, to jedno z zadań współczesnej szkoły. W ostatnim okresie obserwujemy w bibliotece dwa niepokojące  zjawiska: spadek czytelnictwa wśród dzieci klas III i IV oraz zachowania dzieci świadczące o nadpobudliwości. Stąd pomysł opracowania programu biblioterapeutycznego jako wsparcie działań w procesie dydaktyczno – wychowawczym.

            Program adresowany jest do uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej.  Jest rozszerzeniem treści  „Przysposobienia czytelniczego” o zajęcia biblioterapeutyczne na tym poziomie nauczania. Powstał na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji, rozmów z wychowawcami, pedagogami, wychowankami oraz chęci wspomagania wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka. Ma charakter profilaktyczny a opiera się głównie na wykorzystywaniu terapeutycznych wartości literatury w pracy z dziećmi. „

 

W programie terapii książką  wykorzystuję:

·         Czytanie tekstów bajek i opowiadań.

·         Rozmowy kierowane.

·         Próby samodzielnej oceny bohaterów literackich – analogia do własnych zachowań.

·         Zabawy integracyjne.

·         Zabawy w naśladowanie zachowań ludzi, zwierząt, zjawisk.

·         Improwizacje słowne, ruchowe, plastyczne – inspirowane tekstem utworu literackiego.

·         Ćwiczenia usprawniające myślenie i zapamiętywanie.

·         Mini turnieje literackie.

·         Plastyczne wyrażanie swoich uczuć i doznań.

·         Próby samodzielnego układania dalszych dziejów bohatera lub rozwoju sytuacji.

Oprac. Ewa Kożuch – nauczyciel bibliotekarz

 

PRACOWNIA MUTIMEDIALNA czyli komputery w bibliotece:

            Nie tylko poprzez słowo pisane i zabawy literacko – plastyczne docieram do zainteresowań i „problemów” małych czytelników. Ogromnym powodzeniem cieszy się w bibliotece kącik multimedialny, w którym dzieciaki chętnie korzystają z komputerów i oferowanego im oprogramowania. O ile dzieci klas starszych dobrze radzą sobie z obsługą komputera o tyle młodsze dzieci często trzeba uczyć podstaw. Dla takiej grupy dzieci prowadzę zajęcia, podczas których dzieci nabywają nowych umiejętności. Często zdarza się, że dziecko, które deklaruje swoje umiejętności tak naprawdę potrafi tylko obsługiwać popularne „gierki”. W bibliotece ma możliwość ćwiczenia pisania, formatowania tekstów oraz korzystania z dość szerokiej gamy programów multimedialnych.

Oprac. Ewa Kożuch


 

SPOTKANIE Z PISARZEM panem GRZEGORZEM KASDEPKE


 


 

     Po raz kolejny otrzymaliśmy zaproszenie do Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkanie z pisarzem. Tym razem gościem honorowym był pan Grzegorz Kastdepke, pisarz najmłodszego pokolenia czytelników. Zainteresowanie jego osobą i twórczością było tak duże, że mogliśmy wytypować tylko dwie klasy. Tym razem szczęśliwcami byli uczniowie 3a i 2b.

Przed tym wydarzeniem, w każdej z klas przeprowadziłam po dwie godziny zajęć, podczas których zapoznaliśmy się z bohaterami książek pana Kasdepke. Ponadto dzieci indywidualnie czytały dostępne w naszej bibliotece książki tego pisarza a pod okiem wychowawczyń i rodziców przygotowały prace plastyczne, które dostarczyłam do Filii 26.

Często pisarz kojarzy się (nie tylko dzieciom) z kimś tajemniczym, niezwykłym, żyjącym w niekoniecznie realnym świecie. Bardzo szybko okazało się, że pan Kasdepke jest jak najbardziej realny, otwarty i szczery, czym szybko zjednał sobie młodą publiczność. A to, że zwracał się do swoich małych czytelników stosując zwrot Pani i Pan zostało przez nich bardzo naturalnie przyjęte.

Kuba i Buba, Detektyw Pozytywka, Kacper – to tylko nieliczni bohaterowie zabawnych ale i pouczających opowiadań, o których Grzegorz Kasdepke opowiadał dzieciom.  Dzięki książce „Do trzech odlicz” okazuje się, że matematyka jest całkiem przyjemna, a jeśli ktoś nie zna swoich praw to książka „Mam prawo” w sposób ciekawy i obrazowy zapozna z nimi każdego czytelnika.  Zaś „Kacperiada” to powieść nie tylko pogodna i pełna poczucia humoru ale jednocześnie źródło pomysłów dla rodziców na radzenie sobie z dziecięcymi „wybrykami”.

Wielką frajdą była dla dzieci „zabawa” w dziennikarzy, przed którą pisarz przyznał się, że zapisuje sobie najbardziej zabawne i ciekawe pytania z każdego spotkania i jako przykład zacytował kilka  z nich.

 

 

A na zakończenie spotkania niemal wszystkie dzieci ustawiły się po autograf i była to baaardzo długa kolejka.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu Kasdepke oraz pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

 


AKTYW BIBLIOTECZNY


 

Zajęcia z aktywem bibliotecznym w bieżącym roku szkolnym przybrały w naszej bibliotece formę  zabawy w „teatr”. Jeszcze w październiku z grupą czwartoklasistów (kl. 4b) przygotowaliśmy krótkie przedstawienie dla pierwszaków, pt. „Urodziny Kopciuszka” (wg scenariusza  z Bibl. w Szk. - 2008 nr 12). Wiktoria (Kopciuszek), Magda (Małgosia), Adam (Czerwony kapturek)  i Bartek (Jaś) - z wielkim zaangażowaniem wcielili się w bajkowe postacie a na zakończenie inscenizacji , to właśnie oni pasowali  pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.

Okazało się, że starsi uczniowie również mają ochotę na „teatr” i tak wspólnie z wychowawczynią i grupą uczniów z klasy 6b przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Mikołaj u Mamertów”. Przedstawienie bardzo się podobało a co również bardzo ważne młodzi aktorzy podczas prób i występów świetnie się bawili. W przedstawieniu udział wzięli: Agnieszka i Iza (Mamertowie), Aneta, Klaudia i  Martyna (dzieci Mamertów) oraz Patryk (Mikołaj).

 

Zdjęcia z tego przedstawienia można zobaczyć w albumie fotograficznym: Podsumowanie pracy w I półroczu 2009 / 2010 a poniżej Fragment „Kłamczuchy” przekształcony na scenariusz.


                                                                                                                                                                                                                          

 

MIKOŁAJ U MAMERTÓW         

 

Na podstawie fragmentu „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz

 

Występują: Romcia, Misia, Tomcio, Mamert i Tosia ( rodzice), Narrator, Mikołaj

 

 

TOSIA:

-Noc zapadła, cicho wszędzie, Mikołaj zaraz przybędzie. O, już targa pełen worek.

 

W tym samym czasie przez scenę przechodzi Mikołaj z workiem na plecach. Podchodzi do śpiących dzieci i wykłada prezenty.

 

MAMERT:

-Tu cukierek, tam balonik. Dla osłody też batonik. Może jeszcze zabaweczka…

O, a może też rózeczka?

 

TOSIA:

-Nie ma mowy, mój Mamercie. Nasze dzieci choć nie święte wiele miłych zalet mają

I z oddaniem nas kochają.

 

MAMERT:

 Hmm…  Święty biskup, tam przed laty - też miał pewnie dylematy. Ale dając dawał szczerze.

 

TOSIA:

Więc i my nie wydziwiajmy tylko szybko stąd zmykajmy!

 

NARRATOR:

„O szóstej rano u Kowalików wszyscy jeszcze spali. Za oknem było zupełnie ciemno. W ciszy rozległ się tylko stukot i gwizd pociągu przejeżdżającego pod mostem Teatralnym.

Romcia otworzyła oczy i od razu oprzytomniała. W słabym rozproszonym  świetle, bijącym z ulicznej latarni, widać było Tomcia i Misię, smacznie śpiących na swoich łóżeczkach.”

 

ROMCIA:

Romcia budzi się, siada na łóżku, ziewa i przeciera oczy i… nagle przypomina sobie o czymś, Wyskakuje z pościeli i rzuca się do ustawionych rzędem bucików.

 

- Przyszedł! Przyszedł!

 

Z pierwszego bucika wyjmuje ziemniaka.

 

- No, tak, poczciwy starzec jak zawsze zostawił kilka ziemniaków. Rodzice twierdzą, że to kara za niegrzeczność. A ja uważam, że Mikołaj po prostu zapewnia dzieciom podstawowe produkty spożywcze.

 

(Romcia zagląda do pozostałych pantofli, wyciąga szeleszczące paczuszki z cukierkami, z kalosza batonik. Pakuje do buzi cukierka i pociąga brata za gołą nogę.)

 

- Hej, wstawajcie! Mikołaj był!

 

TOMCIO I MISIA:

Podrywają się nerwowo, przecierają oczy i biegną do bucików.

 

TOMCIO:

- Dostałem długopis!!!

 

MISIA:

- O, balon, Roma, zobacz, balon!

 

ROMA:

- O, ja też dostałam!

 

W tym czasie budzą się rodzice, ostrożnie wychylają się z łóżka (z za kotary) i obserwują swoje dzieci. A Roma, Misia i Tomcio siedzą na podłodze wśród rozrzuconych papierków, bibuł – opychają się słodyczami pompują baloniki  i bawią się wszystkim co znaleźli w bucikach.

 

ROMCIA:

- Ciekawe jakim sposobem Mikołaj dostaje się do pokoju? – Przecież drzwi w hallu zamyka się na noc!

 

TOMCIO:

- On wlatuje przez okno. – Przez lufcik. On jest malutki i wesoły. Wlatuje i wkłada. Potem całuje nas w czółko i chodu. Ciekawe, czy był u rodziców?

 

MISIA:

- Wlatuje i wkłada. Potem całuje nas w czółko i chodu. Ciekawe, czy był u rodziców?

 

ROMCIA:

- On dorosłym nie daje. – Chociaż ….. (zamyśla się)

 

MISIA:

– Mamusi mógłby dać. – Tatusiowi też by mógł.

 

TOMCIO:

- Nooo. A nie dał? – Chodźcie, zobaczymy.

 

NARRATOR:

Mamertowie padli jednocześnie na wznak i zamknęli oczy, pozorując głęboki sen.. Romcia i Tomcio przeczołgali się cichutko do tapczanu. Dało się słyszeć macanie po podłodze i szuranie Mamertowych pantofli.

 

TOMCIO: (szeptem)

- Tata nic nie dostał.

 

ROMCIA:

- U Mamy też nic nie ma. – Ćśś! Bo się obudzą!

 

Dzieci pełzną do swojego kącika.

 

MISIA:

- Będzie im smutno, jak się obudzą.

 

ROMCIA:

- Oj biedni!

 

TOMCIO:

- Ja im coś dam! - Może długopis?

 

Mama ( Tosia) ociera ukradkiem łzy ze wzruszenia.

 

ROMCIA:

- Długopisy to oni już mają. Wszystko mają. A cukierków nie jedzą.

 

TOMCIO:

- A jednak czegoś nie mają. Wiecie, czego nie mają?

 

ROMCIA i MISIA:

- Pieniędzy!!!

 

TOMCIO:

- Właśnie. Damy im trochę.

 

ROMCIA:

- Ze skarbonki?

 

MISIA:

- No pewnie.

 

NARRATOR:

Otworzyli swoje skarbonki i wysypali brzęczący łup na podłogę. Rodzice musieliby być głusi i pozbawieni systemu nerwowego, gdyby się mieli w tej sytuacji nie obudzić. A jednak leżeli jak martwi, bojąc się poruszyć choćby powieką, by nie utracić ani słowa z interesującego ich dialogu.

 

TOMCIO:

- To za mało.

ROMCIA:

– Ja już nie mam pieniążków!

 

TOMCIO:

- Ani ja.

 

 

MISIA:

- Ja też nic już nie mam!

 

ROMCIA:

- Weźmy z kuchni, z szuflady. Tam są takie papierowe.

 

TOMCIO:

- Dobra. Nałożymy im pełne buty. Ale się ucieszą!

 

NARRATOR:

Nawet przez zamknięte powieki Mamertowie odczuli ciepło dziecięcych spojrzeń. Leżeli udając głęboki sen, a Tomcio,  Romcia i Misia stali nad nimi, popatrując z rozczuleniem na uśpionych rodziców.

 

ROMCIA:

- Tata już jest stary.

 

TOMCIO:

- Mama też.

 

MISIA:

- Pewnie niedługo umrą.

 

ROMCIA:

- W ogóle wszyscy umrą.

 

TOMCIO:

- Będzie mi smutno, jak umrą. Nigdy ich nie zapomnę. - …- Próbowałyście tych landrynek?

 

MISIA:

- Kwaaśne.

 

ROMCIA:

- Słuchajcie, a co będzie, jak wszyscy umrą? Nie będzie wcale ludzi?

 

TOMCIO:

- Głupia. - Nowi się urodzą. Wiesz jak.

 

ROMCIA:

- Wiem. Dziadziuś niedługo będzie miał dziecko. Ma taki duuży brzuch.

 

TOMCIO:

- Oj, Roma, jakaś ty dziecinna.

 

MISIA:

- Hi, hi! Urodzi takiego malutkiego dziadziusia. W okularkach.

 

TOMCIO:

- Uch. - Chodźcie do kuchni, wariatki.

 

MAMERT:

- Ile masz w tej szufladzie, nieboszczko?

 

TOSIA:

- Dwie setki. – Cicho, idą!

 

(Dzieci schylają się do pantofli rodziców.)

 

TOMCIO:

- Każdemu po jednym, każdemu po jednym. – I teraz trochę tych drobnych.

 

ROMCIA:

- Mało tego. – Może byśmy wzięli więcej od cioci Lili?

 

MISIA:

- Ona trzyma pieniążki w szafie, pod prześcieradłami.

 

Mamer jęknął mimo woli i udał, że stało się to we śnie. Spłoszone tym odgłosem dzieci pognały do łóżek.

 

TOMCIO:

- Teraz zgaśmy światło i udawajmy, że śpimy. – Jak się obudzą, to powinni pomyśleć, że był Mikołaj!

 

ROMCIA:

- No, to gaś. - A kiedy oni wstaną?

 

TOMCIO:

- Niedługo. Tata idzie do pracy.

 

ROMCIA:

- Tata dużo krzyczy, ale jest kochany.

 

TOMCIO:

- Śpią i śpią.

 

MISIA:

- Ja ich zawołam.

 

TOMCIO:

Spokój , smarkulo! ( Tomcio z całej siły wali w poręcz łóżka)

 

TOSIA:

- Cóż to, ach cóż to?! – Słyszę jakiś hałas!

 

MAMERT:

To pewnie z ulicy. – Cicho, bo obudzisz nasze kochane dzieci.

 

TOSIA:

- Ciekawe, czy był u nich Święty Mikołaj?

 

MAMERT:

- Na pewno. Były przecież grzeczne… no w miarę. Szkoda, że do nas nie przyszedł.

 

TOSIA:

- O , tak, to smutne.

MAMERT:

- Tosiu, zapal lampę, nie mogę znaleźć pantofli.

 

(Z za szafy gdzie śpią dzieci dobiega stłumiony chichot, Tosia też przyciska usta ręką. Zapala światło.)

 

TOSIA:

- Ciekawe, moich pantofli też nie widać!

 

MAMERT:

- O tu są! ( krzyczy!). – Żono, spójrz! Był u mnie Mikołaj!

 

TOSIA;

- U mnie też! A co ci przyniósł?

 

ROMCIA i MISIA:

- Pieniążki! Pieniążki!!!

 

(Dzieci wyskakują z łóżek, podskakują. Tosia i Mamer przytulają swoje pociechy. Wszyscy się zaśmiewają.)

 

NARRATOR:

A w chwilę później wszyscy razem kotłowali się na tapczanie, śmiejąc się, ściskając i całując wzajemnie, i budząc o bladym świcie śpiącą pod ich pokojem ciotkę Lilę.

 

 

Opracowanie: Ewa Kożuch

 


 



 

ROK SZKOLNY 2008 / 2009




 

Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ




 

 

 

 

Spotkanie z twórcą książki – pisarzem, to wspaniała okazja do rozbudzenia w dzieciach (i nie tylko) zainteresowania książkami i czytelnictwem. Realizując program „Polubić czytanie” staramy się wykorzystywać różnorodne ciekawe formy.

Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej  i z klasami 3a, 3b oraz 2a (wraz z wychowawczyniami) 27 listopada udaliśmy się na spotkanie z panią Joanną Papuzińską. Autorka znanych książek, m.in. „Nasza mama czarodziejka”, „Rokiś’ czy „Wędrowcy” w ciekawy sposób zaaranżowała spotkanie z tak liczną grupą młodych czytelników.
         Pani Papuzińska  była mile zaskoczona przygotowaniem naszych uczniów i poziomem ich wiedzy. Duża w tym zasługa pań wychowawczyń, które przed wyjściem do MBP przeprowadziły z uczniami zajęcia przybliżające dzieciom postać pisarki. Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia a każdy otrzymał autograf „prawdziwej” autorki „Rozwesołków”.
Film ze spotkania z pisarką można obejrzeć na stronie:
http://www.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=828&Itemid=1

                                                                                    
                                                                                                            Ewa Kożuch

                                                                                                            nauczyciel bibliotekarz




 

 

 

GDZIE JEST MIKOŁAJ?


 

W poszukiwaniu śladów św. Mikołaja, nasi „zerówkowicze” 5 grudnia odwiedzili bibliotekę szkolną. Czekały tu na nich miłe niespodzianki.

Najwięcej emocji wzbudził mini konkurs. Wcześniej dzieci obejrzały przygotowaną wystawkę przedstawiającą m.in. świętego Mikołaja, poznały kilka faktów z życia Mikołaja – biskupa Myry oraz legendy opowiadające o jego czynach. Następnie pani Urszula przeczytała opowiadanie o spotkaniu małego Kuby ze świętym Mikołajem. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanego tekstu i doskonale poradziły sobie z konkursowymi pytaniami.

Malowanie bombek - kolorowanek to kolejna atrakcja. Dzieci z zapałem przystąpiły do pracy wypełniając  kontury bombek ciekawymi wzorkami i barwami. Spotkanie, zakończyło się obdarowaniem (zgodnie z tradycją św. Mikołaja) naszych milusińskich słodyczami.

Bombki pomalowane przez dzieci ozdobiły naszą biblioteczną wystawkę.

[Z naszych informacji wynika, że po powrocie do swojej sali dzieci  zastały tam oczekującego na nich prawdziwego Mikołaja.]

Ewa Kożuch

 

 





 

 

 


 

 

 

 

 




ROK SZKOLNY 2007 / 2008

 


Z Mikołajem za pan brat

 

 

 

 

        W ramach programu POLUBIĆ CZYTANIE, 11 grudnia 2007 roku odbyły się w naszej bibliotece zajęcia dla uczniów klas drugich.

Przygotowały je bibliotekarki: Ewa Kożuch i Monika Wiertel.

Do współpracy zaproszona została uczennica klasy 5 a – Natalia Jackiewicz.

 

Przebieg spotkania:

o       Rozmowa z dziećmi o świętym Mikołaju;

o       Opowieść bibliotekarki o biskupie Mikołaju z Mirry;

o       Słuchanie czytanego przez Natalię opowiadania Świąteczna bajka, ze zbioru: To już gwiazdka, wybór Anna Sójka – Leszczyńska, Poznań 2003;

o       Praca w grupach: mini konkurs ze znajomości wysłuchanego opowiadania;

o       Zajęcia plastyczne: rysowanie ozdób i prezentów na choinkę;

o       Zawieszenie prac na tablicy z dekoracją bożonarodzeniową przygotowaną wcześniej przez panią Monikę.

Spotkania (dla każdej z klas oddzielnie) przebiegały w miłej, radosnej atmosferze. Dzieci chętnie się wypowiadały, w skupieniu wysłuchały czytanego przez ich starszą koleżankę tekstu opowiadania. Konkurs przysporzył wielu emocji, wszystkie grupy odpowiedziały prawidłowo na przygotowane pytania, a najsprawniejsza z nich otrzymała zakładki do książek. 

 

                   

 

 

 

 

 

 

NASZ WSPÓLNY BAŚNIOWY ŚWIAT…

 

W ramach akcji POLUBIĆ CZYTANIE na przełomie marca i kwietnia biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas II konkurs literacko-plastyczny Baśnie europejskie.

Na konkurs złożyły się następujące działania:

  • Głośne czytanie baśni przez bibliotekarza: Na wrzosowisku – baśń duńska i Jak dwie krople wody – baśń belgijska.
  • Prace plastyczne dzieci – ilustracje do wysłuchanych baśni (wykonywane pod kierunkiem wychowawcy).
  • Test pisemny ze znajomości treści baśni.
  • Wystawka wyróżnionych  prac plastycznych w bibliotece szkolnej.

 

W części literackiej największą ilość punktów otrzymali :

 

Nazwisko i imię

Klasa

Ilość punktów

Miejsce

Sidor Daria

2 a

16

I

Kacper Zabielski

2 a

15

II

Kacper Wronka

2 a

14

III

Tatiana Michna

2 a

14

III

Manuela Cyper

2 b

14

III

Dominika Cichocka

2 a

13

wyróżnienie

Magdalena Lenart

2 b

13

wyróżnienie

Wojtek Golczewski

2 b

13

wyróżnienie

 

 

Za najciekawsze prace plastyczne komisja w składzie: p. Paweł Nadbrzuch, p. Ewa Kożuch, p. Monika Wiertel, przyznała następujące wyróżnienia :

 

Z klasy 2 a:

Magdalenie Józefczyk

Maciejowi Nowakowskiemu

Kacprowi Wronce

Dominice Cichockiej

Darii Sidor

Kacprowi Zabielskiemu

Z klasy 2 b:

Manueli Cyper

Kirianowi Gale

Bartkowi Likosowi

Patrycji Guziak

Magdalenie Lenart

Elżbiecie Malec

Karolinie Ziółkowskiej

 

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z WYRÓŻNIONYMI PRACAMI W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM NA STRONIE SZKOŁY !!!

 

Organizatorzy: Ewa Kożuch, Monika Wiertel

 







            Z ZERÓWKĄ O KSIĄŻKACH I NIE TYLKO… czyli edukacyjnych spotkań ciąg dalszy

 

Już po raz drugi w bieżącym roku szkolnym biblioteka zorganizowała zajęcia dla zerówki z Przedszkola nr 31 w Lublinie.

W listopadzie odwiedziny w szkolnej bibliotece zaowocowały pracami plastycznymi, które można obejrzeć w szkolnej galerii zdjęć. Tym razem – dnia 16 kwietnia 2008 – dzieci zapoznawały się z historią książki. Pani Ewa przedstawiła zerówkowiczom historię pisma – od obrazkowego, aż do pierwszego wydruku oraz przeprowadziła krótki konkurs czytelniczy - „W krainie bajek”. Dzieci błyskawicznie odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się bystrością i dużą wiedzą. Obejrzały także oryginalny egipski papirus oraz projekcję multimedialną dotyczącą ozdobnych inicjałów, które wydrukowane, otrzymały do pokolorowania w domu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wytwory prac uczniów klas starszych naszej szkoły - pieczątki, zwoje, gliniana tabliczka.

Dzieciaki zadowolone, po godzinie spędzonej wśród książek, opuściły szkolną bibliotekę ze sporym zapasem wiedzy i… cukierkiem w ręku w podziękowaniu za udaną współpracę J  Spotkania te dają bibliotekarzom dużo radości oraz możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy z dziećmi, które, mamy nadzieję, zasilą szeregi klas pierwszych SP 46 w przyszłym roku szkolnym.

 

Ewa Kożuch

Monika Wiertel




Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie
    ul. Biedronki 13 20-543 Lublin
  • (81) 526-16-06

Galeria zdjęć