Nawigacja

KOŁO CHEMICZNE

SZKOLNE KOŁO CHEMICZNE

rok szkolny 2023/2024

 

„Najlepszą szkołą jest doświadczenie” 

 

 


Tęczowy eksperyment

W każdym kolorze znajdowała się inna zawartość soli przy tej samej ilości wody, przez co każdy kolor cieczy miał inną gęstość. Ciecze o większej gęstości są jednocześnie cięższe i dlatego się nie mieszają. Efekt jest zaskakujący, ale doświadczenie wymaga dokładności i cierpliwości.

 


SZKOLNE KOŁO CHEMICZNE

rok szkolny 2022/2023

 

Od września, w roku szkolnym 2022/2023, w naszej szkole działalność rozpoczęło Szkolne Koło Chemiczne, prowadzone przez panią mgr Iwonę Dmowską.

Podczas cotygodniowych spotkań uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę chemiczną oraz pod okiem nauczyciela przeprowadzać doświadczenia.

Zajęcia mają na celu kształtowanie umiejętności projektowania i przeprowadzania eksperymentów, prowadzenia obserwacji oraz wyciągania wniosków.


 

Jak ustalić odczyn roztworu?

W środę odbyły się zajęcia koła chemicznego. Uczniowie klasy 8a i 8b przeprowadzili serie doświadczeń, podczas których sprawdzali odczyn różnych związków chemicznych i produktów spożywczych.

Znając kolory, na które mogą się barwić wskaźniki pod wpływem roztworów, można ustalić, czy odczyn badanego roztworu wodnego jest kwasowy, zasadowy czy obojętny.

 


 

Wskaźniki kwasowo-zasadowe

Wskaźniki kwasowo-zasadowe to substancje chemiczne, które są wrażliwe na zmiany pH roztworów, w których się znajdują i charakteryzują się różnymi barwami w roztworze o odczynie kwasowym, obojętnym i zasadowym. Szkolnymi przykładami tych związków chemicznych są: oranż metylowy, fenoloftaleina i uniwersalne papierki wskaźnikowe.

 


 

Chemiczne jo-jo oraz lampa lawa (bąbelki tańczące w oleju)

Krople zabarwionego octu wpuszczone do kolbki z olejem i sodą powoli opadają na dno.Osadzają się na powierzchni sody i tam następuje reakcja. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) następuje wytworzenie się gazu dwutlenku węgla (CO2), który otacza kropelki wpuszczonego octu, a te stają się przez to lżejsze i unoszą się do góry. Gdy nasze czerwone i zielone kropelki wypłyną na powierzchnię oleju, tam gaz ulatnia się, a cięższe krople z powrotem opadają na dno i reakcja się powtarza. Jeśli doświadczenie przeprowadzimy prawidłowo krople powinny wędrować od góry do dołu.

Do doświadczeń użyliśmy: oleju, sody, octu, wody, barwników, tabletki musującej, kolbki, zlewki, pipetki.

Spróbujcie zrobić to samo doświadczenie w ciemnym pomieszczeniu, a naczynie podświetlić od dołu, np. za pomocą telefonu. Efekt będzie jeszcze ciekawszy.

 


 

Wieża stężeń, czyli tęcza w probówce

Dzisiejsze doświadczenie wymagało wyjątkowej precyzji i cierpliwości. Badaliśmy gęstość substancji. Doświadczenie pięknie pokazuje ułożenie cieczy różniących się gęstością. Po efekcie widać, że poradziliśmy sobie doskonale.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie
    ul. Biedronki 13 20-543 Lublin
  • (81) 526-16-06

Galeria zdjęć