Nawigacja

WYDARZENIA. KONKURSY. PROJEKTY

 



 

ROK SZKOLNY 2023/2024


 

Szanowni Państwo, Społeczność Szkolna

uprzejmie informuję, że nasza Szkoła przystąpiła do realizacji zadań w ramach:

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

 

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

 

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

 

Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych

 

Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).


 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nasza szkoła włączyła się do wspólnego świętowania. Uczniowie z klas 1a, 1b, 5b oraz oddziału „0” uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. Między innymi zapoznali się z etapami powstawania książek oraz wieloma ciekawostkami na ich temat. Młodsi wysłuchali opowiastki Alicji Grudzień Dusza książki, natomiast starsi wcielili się w rolę recenzenta. Ci wszyscy, którzy lubią czytać mogli przynieść do szkoły swoje książki i zaproponować je rówieśnikom. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku (w Polsce od 2007 roku). Ma ono na celu promowanie literatury i czytelnictwa, oraz ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień 23 kwietnia nie jest przypadkową datą – tego dnia przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy.


 

 

SZKOLNA AKCJA CZYTELNICZA

„WIOSNA POEZJĄ ROZKWITA” ROZSTRZYGNIĘTA

 

I Miejsce – klasa 3A

II Miejsce - klasa 2A

III Miejsce – klasa 4B

Wyróżnienia – klasy 5B I 2B

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W NASZEJ SZKOLE

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie.

           Z tej okazji w dniach od 14 -  21 marca nasi uczniowie uczestniczyli w akcji czytelniczej Wiosna poezją rozkwita. W bibliotece szkolnej dostępna była wystawa tomików poezji różnych autorów. Każdy czytelnik miał okazję odnaleźć wiersz dla siebie. Chętni uczniowie przeczytali oraz przepisali wybrane wiersze polskich klasyków. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka ścienna poświęcona tej tematyce.

    Mamy nadzieję, że wśród naszych uczniów narodzą się nowi miłośnicy poezji, a grono czytających tę wyjątkową twórczość powiększy się.
     Życzymy wszystkim czytelnikom odwagi do wyjścia poza schemat, przełamania barier, zatrzymania się na chwilę, poznania myśli i emocji innych ludzi.
Zachęcamy do czytania poezji!

 


 

Święto Kota to idealna okazja, by spotkać się z naszymi czytelnikami. W tym roku obchodziliśmy je w szkolnej bibliotece przez cały tydzień. Z okazji tego święta  zaprezentowana została kolekcja książek z kotami w głównej roli oraz gazetka tematyczna „Chcę wiedzieć więcej o kotach”. Odbyły się także lekcje biblioteczne w klasach czwartych i piątych. Koty są ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży. Wizerunek kota przedstawiony w literaturze jest bardzo różny i ciągle się zmienia. Jedne koty bawią, inne uczą. Twórcy tych postaci często je personifikują, a nawet dodają magicznych zdolności.  Symbolika, jaką reprezentuje kot w tekstach kultury jest bardzo bogata. Może on być bóstwem, złą wróżbą, przyjacielem, zagadką, czy nawet współtowarzyszem życia. Tajemnicze usposobienie i intrygująca natura kotów wzbudza w nas podziw.  Nic dziwnego, że te zwierzęta były i są inspiracją dla pisarzy.


Szkolny Konkurs Plastyczno-Czytelniczy „Inicjał do książki” został rozstrzygnięty.

Nagrody i wyróżnienia zdobyli następujący uczniowie:

Kategoria I – uczniowie klas 3-5:

I Miejsce: Jan Kosidlak, kl. 5B

II Miejsce: Lena Kamińska, kl. 3A

III Miejsce:   Jan Łukowski, kl. 4A

Wyróżnienia:

Julia Filipczak, kl. 3A

Natalia Kędziora, kl. 5B

Alicja Małek, kl. 4A

Zuzanna Strugarska, kl. 4B

Kategoria II – uczniowie klas 6-8:

I Miejsce: Julia Śledź, kl. 6B

II Miejsce: Agata Widomska, kl. 7A

III Miejsce: Kinga Matyjaszczyk, kl. 6C

Wyróżnienia:

Julia Bogusz, kl. 7A

Paweł Kłodnicki, kl. 6C

Joanna Lenart, kl. 7A

 


Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas 3-8 do udziału w Konkursie Plastyczno-Czytelniczym "Inicjał do książki".
 
Jak wziąć udział w konkursie?
  1. Wypożycz dowolną książkę z naszej biblioteki szkolnej (nie może to być lektura!).
  2. Zaprojektuj inicjał - czyli pierwszą literę tytułu książki, którą wypożyczyłaś/wypożyczyłeś. Pamiętaj, aby uwzględnić w projekcie treść książki, jej nastój lub charakter.
  3. Wybierz ulubioną technikę rysunkową lub malarską i wykonaj w niej zaprojektowaną pracę na kartce formatu A4.

 

Na gotowe prace czekamy do 26.01.2024.


Wypożycz książkę pod choinkę”

            W przedświąteczny czwartek, 21 grudnia 2023 roku nasi uczniowie uczestniczyli w finale akcji promującej czytelnictwo „Wypożycz książka pod choinkę”. Każdy, kto w dniach 11- 20 grudnia wypożyczył książkę z kategorii „do czytania dla przyjemności” ( oprócz lektur) mógł wziąć udział w losowaniu świątecznych upominków. Warunkiem otrzymania upominku była obecność na losowaniu. Drobne świąteczne niespodzianki trafiły do kilkunastu uczniów z klas: pierwszych, drugich, trzecich, czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Do akcji przystąpiło stu trzydziestu uczniów.

          Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w zabawie. Mamy nadzieją, że wypożyczone książki umilą świąteczny czas.

E.G.

 


 

JESIENNE DRZEWKO CZYTELNICZE

PODSUMOWANIE

 

Na przełomie października i listopada bieżącego roku w naszej bibliotece szkolnej odbyła się akcja czytelnicza. Miała ona za zadanie zgromadzić w jednym miejscu wszystkich miłośników czytania. Polegała na wypożyczeniu książki, przeczytaniu jej oraz zapisaniu tytułu na odpowiednim kolorze jesiennego listka. W akcji wzięli udział uczniowie klas: drugich (liście różowe i żółte), trzecich (liście czerwone i pomarańczowe), czwartych  (liście fioletowe i błękitne), piątych (liście seledynowe i jasnozielone), szóstych (liście białe i ciemnozielone). Przez kilka jesiennych tygodni czytelnicy przypinali na drzewku kolorowe liście, na których zapisane były tytuły przeczytanych książek (oprócz lektur). Łącznie przeczytano 274 książki.

Wyniki współzawodnictwa:

I miejsce – klasa 2b

II miejsce – klasa 3b

III miejsce – klasa 3a

III miejsce – klasa 4b

         Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie. Dzięki Waszej aktywności drzewo wygląda wspaniale.

Brawo!!!

 


 
"Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie
kreatywność i wyobraźnia". 
 
 

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach tego wydarzenia wszyscy uczniowie klas 4-6 wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na wspólne czytanie. W celu promowania czytelnictwa oraz zapoznania uczniów z nowościami wydawniczymi zakupionymi w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas 7-8 czytali swoim młodszym kolegom z klas 4-6. 

Całość dopełniła Pani Elżbieta Gogłoza (nauczyciel bibliotekarz), która przeprowadziła zajęcia promujące edukację czytelniczą. Uczniowie zostali również poddani burzy mózgów, podczas której tworzyli hasła kojarzące im się z czytaniem. Z pobudzoną wyobraźnią oraz większą motywacją do wypożyczania książek dzieci wróciły do swoich klas.

Był to bardzo udany tydzień!

 

Koordynatorzy projektu:

Pani Elżbieta Gogłoza - nauczyciel bibliotekarz

Pani Karolina Wójcik - opiekun SU

 


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

 

  My uczniowie pierwszej klasy,

  Uroczyście przyrzekamy,

  Że będziemy książki kochać,

  Krzywdy zrobić im nie damy.

  I wskazówek i rad książek,

  Będziemy słuchać z uwagą,

  Obowiązki czytelnika,

  Traktować z wielką powagą

  PRZYRZEKAMY!

    Dnia 6 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyło się Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej. Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Podczas zajęć bibliotecznych dzieci, poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej. Nie mogło oczywiście zabraknąć głośnego czytania. Uczniowie wysłuchali kilku wierszy Jana Brzechwy, które przeczytała pani bibliotekarka. Następnie wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na czytelnika. W tak wyjątkowym dniu, na naszych najmłodszych uczniów czekała również mała niespodzianka w postaci zakładki do książki. Pod koniec spotkania wszyscy nowi czytelnicy mieli możliwość wypożyczenia pierwszej książki. Mamy nadzieję, że pełni zapału pierwszoklasiści będą częstymi gośćmi naszej biblioteki, która będzie im się kojarzyła z miejscem bezpiecznym, miłym i przyjaznym.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

 
 
W 2023 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły w piątek 29 września. Jest to wydarzenie, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Tego dnia w naszej bibliotece szkolnej odbyła się akcja głośnego czytania. Panie Wychowawczynie wraz z uczniami  klas pierwszych, drugich i trzecich odwiedzili bibliotekę szkolną. Krótkie spotkanie czytelnicze odbyło się według ustalonego wcześniej  harmonogramu. W rolę czytających wcielili się starsi uczniowie z klas siódmych i ósmych. Przeczytali młodszym koleżankom i kolegom wybrane fragmenty książek.
         Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki. Pozwalają przeżyć wspaniałe emocje. Celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania  jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i warto je obchodzić każdego dnia. Jeżeli przeznaczymy na czytanie choćby trzydzieści minut kazdego dnia, będzie to duży sukces.
 
 
 
 

 

 
 
 
ROK SZKOLNY 2022/2023
 
 
ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE DLA PRZEDSZKOLA NR 31
 
Dnia 27.02. w bibliotece naszej szkoły odbyły się zajęcia dla dzieci z zerówki z Przedszkola nr 31 w Lublinie. Przedszkolaki wprowadzone zostały w magiczny świat książek. Zapoznały się z naszą biblioteką, jej księgozbiorem, zasadami obowiązującym czytelników w bibliotece oraz jak należy postępować z wypożyczonymi książkami. Dowiedziały się też, jak powstaje książka. Następnie pracując w grupach same wcieliły się w autorów, ilustratorów, redaktorów, wydawców i wykonały swoje własne książeczki. Dzieci bardzo wczuły się w swoje role i pracowały z ogromnym zaangażowaniem. Na zakończenie każda grupa zaprezentowała efekty swojej pracy, czyli własnoręcznie wykonane książeczki. Wszyscy byli zachwyceni. W nagrodę każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkową zakładkę do książki.
 
                                                                       
 

Akcja czytelnicza pt. „Randka w ciemno z książką”

     Z okazji Walentynek - dnia 14 lutego - biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów klas I-VIII nietypową zabawę  polegającą na wypożyczeniu książek „w ciemno”. Była to świetna okazja do zakochania się w czytaniu.
Czytelnicy wypożyczali zapakowane w papier książki nie znając wcześniej ich tytułu i autora. Mogli kierować się jedynie formatem i grubością paczek, które ozdobione były serduszkami i cytatami. Zabawa wprowadziła element tajemniczości i dreszczyk emocji. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bo wszyscy bardzo lubimy niespodzianki!  

     Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji za wspólną zabawę i za aktywne uczestnictwo w tej nietypowej formie popularyzowania czytelnictwa.

 

 


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

W dniach 08.02. i 09.02.2023r. uczniowie klasy 1A i 1B zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

 W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Głównym celem tych uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania oraz z księgozbiorem. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Nasi najmłodsi uczniowie  odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni  i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli przyrzeczenie,  że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę do domu. Radość nowych czytelników była ogromna, a wrażenia na pewno będą niezapomniane.  Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

 

 


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

 

 

   Od wielu lat październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasłem przewodnim październikowych obchodów czytelniczych jest: "Czytanie dla pokoju". W ramach obchodów w naszej bibliotece organizowane są:

- konkurs czytelniczy "CZYTELNIK ROKU 2022/2023”

- wystawka w bibliotece "Książki, które warto przeczytać"

- gazetka ścienna "Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych – Czytanie dla pokoju"

 

 



 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 



 

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

         Dnia 30.05.22 r. w naszej szkole odbył się coroczny Konkurs Pięknego Czytania dla klas czwartych. Do konkursu zgłosili

 

się uczniowie z klasy 4A, 4B i 4C. Łącznie 9 osób. Uczestnicy zmierzyli sie z fragmentami następujących książek:

 

"Pinokio" C. Collodi,

 

"Arka czasu" M. Szczygielskiego,

 

"Czarny młyn" M. Szczygielskiego,

 

"Akademia Pana Kleksa" J. Brzechwy,

 

"Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa.

 

          A oto wyniki konkursu:

 

    I miejsce zajął Bartosz M. z klasy 4C

 

    II miejsce zajęła Anna R. z klasy 4C

 

    III miejsce ex aequo zajęli Natalia P. z klasy 4B i Wojciech M. z klasy 4A.

 

                                                                              Gratulujemy!!!                                                   

 

                                                                                                                                     

 


 

Kwiecień miesiącem książki


     Kwiecień to miesiąc szczególny dla miłośników literatury, gdyż są w nim dwa święta poświęcone książkom.

 

- 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

     Hans Christian Andersen był duńskim pisarzem, który znany jest na całym świecie jako autor przepięknych baśni. Uważane są przeważnie za utwory dla dzieci i młodzieży, choć Andersen tworzył je również z myślą o dorosłych czytelnikach, pragnąc przekazać w tej formie literackiej uniwersalne prawdy filozoficzne o świecie

i życiu.


- 23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomoc praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

 

     W związku z kwietniowymi świętami książki w bibliotece naszej szkoły zorganizowana została wystawka p.t. „Książki, które warto przeczytać”. Dla klasy „0” przeprowadzono zajęcia biblioteczne wprowadzające przyszłych uczniów i czytelników w magiczny świat książek, zaś w kl. 6A odbyły się zajęcia p.t." Jak zmieniała się książka na przestrzeni wieków?".


 

 


 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

 

   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Głównym celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

 

   Pierwsze wypożyczenie książki jest ogromnym przeżyciem dla dziecka i na długo pozostaje w jego pamięci.

 

   W tym roku w naszej szkole Pasowanie na Czytelnika odbyło się 10 lutego. Na początku była pogadanka,

z której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki i jak należy o nie dbać. Dzieci zapoznały się też z regulaminem biblioteki szkolnej, z jej księgozbiorem, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Aby zostać pasowanym na czytelnika, uczniowie musieli wykazać się znajomością baśni i bajek, odpowiadając na wylosowane przez siebie pytania. Egzamin zdali bardzo dobrze. Następnie złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po czym nastąpiło uroczyste pasowanie każdego ucznia na czytelnika biblioteki szkolnej oraz wypożyczenie pierwszej książki.

 

 

                                                                           

 

 

   Każdy nowy czytelnik naszej biblioteki dostał pamiątkową zakładkę do książek.

   Na koniec uczniowie obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki.

 

 

                                                                                  


 

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   W październiku obchodzimy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek  w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa.

 

   W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).

   Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzony został konkurs czytelniczy „Ukryte tytuły książek” w klasach 6A i 6B – 7 i 8.10.27, 28 i 29.10., a także zajęcia czytelnicze: „Legendy polskie”, „Polskie miasta w baśni i legendzie” oraz „Baśnie i legendy z całego świata” w kl. 4C, „Baśnie legendy z całego świata” w kl. 6B, „Baśnie i legendy z całego świata” w kl. 7B.

   W bibliotece przez cały miesiąc na tablicach umieszczone były gazetki okolicznościowe pt. „Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych” oraz „Baśnie i legendy z całego świata”.


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 
 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

 

       29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką  jest wybitna pisarka Janina Porazińska (1882-1971) autorka książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielka „Płomyka”. Jej utwory to: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka.

       Głośne czytanie jest trudną sztuką. Wymaga umiejętności ciekawego modulowania głosu, pięknej dykcji, czytania w odpowiednim tempie, z właściwym natężeniem tak, by słuchacze przeżywali przygody wspólnie z bohaterami.

       W tym roku do obchodów Dnia Głośnego Czytania włączyli się uczniowie z klasy VA, VIB, VIIC i VIIIA.

 

                                                                           

 



 

ROK SZKOLNY 2020/2021



SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

10 czerwca w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas czwartych.

 

Celem konkursu było przede wszystkim promowanie czytelnictwa oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania.  Jury oceniało: płynność, bezbłędność i tempo czytania, poprawność artykulacji głosek oraz interpretację czytanego tekstu.

 

 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

       I miejsce – Lena B. kl. 4B

       II miejsce ex aequo Agata W. kl. 4A i Dawid R. kl. 4A

       III miejsce – Mateusz W. kl. 4B

 

Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w czasie zakończenia roku szkolnego.
Gratulujemy!

 


 

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNO- CZYTELNICZEGO

 

 

Dnia 31.05.21r. rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczno - czytelniczy "Okładka mojej ulubionej książki". Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych i twórczych prac.

 

Jury nagrodziło następujące prace w poszczególnych kategoriach wiekowych:

 

w I kategorii – uczniowie klas 0-III:

I miejsce – Krystian M. kl. 0A

II miejsce – Liliana Z. kl. 1B

III miejsce – Blanka A. kl. 0A

 

w II kategorii – uczniowie klas IV –VIII:

I miejsce ex aequo – Julia M. kl. 7B i Vanessa Z. kl. 7C

II miejsce – Joanna L. kl. 4A

III miejsce – Maja G. kl. 6C

 

Przyznano też wyróżnienia:

Maja B. kl. 0A, Natalia H. kl. 6B, Adrianna K. kl. 4B, Zofia Ł. kl. 6A, Antoni P. kl. 2B, Hanna T. kl. 3A i Bartosz Ż. kl. 3B.

 

Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w czasie zakończenia roku szkolnego. Gratulujemy!

Galeria nagrodzonych prac

 


 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

     Pasowanie na Czytelnika jest to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej i należy do wyjątkowych wydarzeń w życiu każdego pierwszoklasisty.  Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w naszej szkole 29.04 – kl. 1b i 11.05. – kl. 1a.

     Jej głównym celem było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

     Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie odbyła się pogadanka, z której dowiedzieli się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Uczniowie  odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bajek i bajkowych bohaterów. I poradzili sobie z tym doskonale.

    Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczycie przyrzekali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe zakładki do książek, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

      Radość nowych czytelników była ogromna, a wrażenia na pewno będą niezapomniane.

 


Konkurs plastyczno-czytelniczy "Okładka mojej ulubionej książki"

 

Zapraszamy uczniów naszej szkoły do konkursu plastyczno- czytelniczego.

 

Regulamin konkursu

 

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie.

 

I. Zadanie konkursowe:

Zaprojektuj okładkę swojej ulubionej książki!

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu frontowej strony okładki ulubionej książki.

Projekt nie może naśladować istniejącej publikacji, uczestnik konkursu powinien stworzyć własną, oryginalną propozycję okładki.

  1. Format pracy – A4.

  2. Dowolna technika malarska lub rysunkowa (np. farby, kredki, pastele, ołówek).

  3. Projekt powinien zawierać tytuł książki, imię i nazwisko jej autora oraz ilustrację lub kompozycję plastyczną inspirowaną treścią i nastrojem książki.

 

II. Cel konkursu:

  • popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

  • rozwijanie wyobraźni oraz aktywności plastycznej dzieci i młodzieży;

  • rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej.

     

III. Zasady uczestnictwa:

  1. Uczestnikami konkursu są wszyscy chętni uczniowie klas 0-VIII Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie.

  2. Konkurs obejmuje dwie kategorie wiekowe:

    I kategoria – uczniowie klas 0-III

    II kategoria – uczniowie klas IV –VIII

  3. Warunkiem uczestnictwa jest samodzielne wykonanie pracy i dostarczenie jej do szkoły wraz z kartą zgłoszenia (Załącznik nr 1).

  4. Prace powinny być opisane na odwrocie: imię i nazwisko uczestnika oraz klasa, do której uczęszcza.

 

V. Przebieg konkursu:

  1. Prace należy dostarczyć do dnia 21 maja 2021 r.

  2. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 31 maja 2021 r. Wyniki zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły, a nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej na terenie szkoły.

  3. Laureatom zostaną przyznane dyplomy i upominki.

VI. Kryteria oceny prac konkursowych:

Przy ocenie prac komisja będzie kierować się następującymi kryteriami:

  • sposób ujęcia i własna interpretacja tematu,

  • oryginalność okładki,

  • walory artystyczne i staranność wykonania,

  • warsztat pracy.

 

Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z uznaniem powyższego regulaminu.

 

Organizatorzy konkursu: p. M. Bylina i p. A. Gajewska

 

 

Załącznik nr 1

 

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 

Administratorem danych osobowych uczestników konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie.

- Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych przedmiotowo z konkursem tj. w celach związanych z organizacją, przeprowadzeniem konkursu i doręczeniem nagrody, w celu zamieszczenia listy laureatów na stronach organizatorów oraz w celu sprawozdawczości.

- Uczestnikom przysługuje prawo do dostępu danych i ich poprawiania oraz żądania usunięcia. Administratorzy informują, że podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne dla uzyskania nagród i ich doręczenia.

- Dane uczestników konkursu będą przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000) oraz zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochroni danych).

 

 

 

KARTA ZGŁOSZENIA

 

PROSIMY WYPEŁNIĆ WIELKIMI LITERAMI

 

1. Imię i nazwisko ucznia:

 

 

………………………………………………………………………………………............................

 

2. Klasa:

 

 

………………………………………………………………………………………............................

 

3. Autor i tytuł książki, który był inspiracją pracy:

 

 

………………………………………………........................................................................................

 

 

 

………………………………………………........................................................................................

Podpis rodzica/opiekuna prawnego

 

 

 

 


 

KWIECIEŃ MIESIĄCEM KSIĄŻKI I CZYTELNICTWA

 

     Kwiecień to miesiąc, w którym w szczególny sposób eksponujemy książki. Dnia 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (ustanowiony w 1967 roku i przypadający na dzień urodzin H. Ch. Andersena), zaś 23 kwietnia celebrujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto książek i czytelnictwa, święto autorów, ilustratorów, wydawców i czytelników. Narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. Po raz pierwszy obchodzono je w 1995 roku.

 

     W dniu 21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 roku. Na zadawane Polakom pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. Biorąc pod uwagę dane ubiegłoroczne i wcześniejsze, można mówić o wzroście odsetka osób deklarujących czytanie książek. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat.

 

       Co daje czytanie książek?

1. Redukuje stres - czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres bardziej od słuchania muzyki lub wyjścia na spacer.

2. Poprawia pamięć. 

3. Rozwija wyobraźnię, dzięki której możemy podróżować nawet w czasie pandemii.

4. Poprawia skupienie i koncentrację.

5. Poszerza słownictwo.

6. Stymuluje mózg.

7. Rozwija wrażliwość na sztukę i innych ludzi.

8. Poszerza wiedzę.

9. Poprawia pisanie.

10. Pomaga zasnąć.    

 

 

 


Biblioteki cyfrowe, wolny dostęp

        Lektury.gov.pl

     Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

 


 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

 

 

       Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zajęcia czytelnicze „Z książką Ci do twarzy” w kl. 1A i 1B oraz „Jak powstaje książka? - poznajemy zawody związane z powstawaniem książek” w kl. 2B. Wykonano też wystawkę z hasłami promującymi czytanie.

 

 

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2020

     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

     Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Wzbogacają słownictwo, inspirują, pobudzają wyobraźnię i rozwijają pamięć. Czytanie książek jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem.

 

     W akcji udział wzięły kl. 2A, 2B i 5A.

 

 

 

 ROK SZKOLNY 2019/2020



 

Kwiecień miesiącem książki

W kwietniu obchodzone są dwa święta poświęcone książkom:

  •           Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia)
  •           Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia)

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

23 kwietnia corocznie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa, obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie.To nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Co to jest prawo autorskie?  Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie się go zrzeknie.

W tym roku obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbywają się w szczególnych okolicznościach. Pandemia koronawirusa uniemożliwia przeprowadzenie tradycyjnych konferencji prasowych i spotkań autorskich. Jednocześnie ten szczególny okres, gdy wielu z nas musi wciąż przebywać w domu, to dobre chwile, by nadrobić czytelnicze zaległości.

 

 


 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa. 2 kwietnia 1805 roku urodził się duński bajkopisarza Hans Christian Andersen. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) z myślą o promowaniu literatury dziecięcej i inspirowaniu najmłodszych do czytania. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Do obowiązków miasta-gospodarza należy między innymi zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu ze specjalnym przesłaniem dla czytelników.

 


 

Hans Christian Andersen
 

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Był popularnym duńskim pisarzem i poetą, którego centrum zainteresowania stanowiła baśń. Pochodził z ubogiej rodziny szewca i praczki. Oboje rodzice opuścili ten świat dość wcześnie, przez co młody Andersen trafił pod opiekę babci. Według źródeł to babcia wprowadziła go w krainę baśni. Kilka motywów z opowieści babci zostało później wykorzystanych przez pisarza w jego utworach. Po śmierci ojca Andersen wyjechał we wrześniu 1819 roku do Kopedhagi, gdzie miał zamiar zostać aktorem. Tam latach 1820–1821 uczęszczał do szkoły baletowej i próbował grać w teatrze. W 1822 roku dostał stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę w szkole, a później studia. Pewniejsza sytuacja materialna pozwoliła na kontynuowanie pracy twórczej 

i rozwijanie zainteresowań. Za wszelką cenę starał się być jak najbliżej teatru, w którym zadebiutował jako autor w 1829 roku. Od tego czasu pisał sporo sztuk teatralnych, które nie zawsze cieszyły się powodzeniem.

Pierwszy zbiór baśni pt. „Baśnie opowiedziane dla dzieci”, został wydany w Danii w roku 1835, a kolejne tomy ukazały się na przełomie lat 1836 i 1837. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii, pisarz wydawał kolejne aż do roku 1872. Zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed koło Kopenhagi.
Najwżniejsze dzieła H.CH.Andersena to:„Improwizator” (1835), „OT” (1836), „Tylko grajek” (1837) oraz baśnie: Królowa Śniegu, Calineczka, Brzydkie kaczątko, Mała syrenka, Nowe szaty cesarza, Dziewczynka z zapałkami, Księżniczka na ziarnku grochu i inne.

 

 


 

Historia książki

 * Najstarsze książki to malowidła naścienne, które powstawały w jaskiniach, na skałach za pomocą wydrapywania kształtów z użyciem ostrych kamieni. Barwiono je sokiem roślin, węglem drzewnym. Przedstawiały różne historie z życia.

* Pismo klinowe – powstało w Mezopotamii nad Eufratem i Tygrysem. Przypisuje się je Sumerom, którzy żłobili rylcami w miękkich glinianych tabliczkach,które wypalali po zapisaniu.

* Hieroglifypismo obrazowe, w którym jeden znak odpowiadał jednemu wyrazowi. Posługiwali się nim Egipcjanie. Książki miały formę zwoju, a materiałem wykorzystywanym do pisania był papirus.

* Książki w średniowieczu to rękopisy. Powstawały głównie w klasztornych skryptoriach, choć kopistów zatrudniały też uniwersytety. W średniowieczu książka była towarem drogim. Pisano ją na pergaminie, czyli odpowiednio wyprawionej skórze owczej, koziej lub zwierzęcej. Była pięknie i bogato zdobiona. Oprawę stanowiły najczęściej deski powleczone skórą. Grzbiet był usztywniony sklejonymi paskami pergaminu lub papieru, aby ciężkie książki nie niszczyły się podczas ich przenoszenia. Na okładkach umieszczano metalowe narożniki z wypukłymi guzami. Elementem zabezpieczającym były również klamry, spinające górną i dolną deskę z przeciwnej strony grzbietu.

* Książki drukowane. Pierwsze książki drukowane na papierze to tzw. inkunabuły. Dzięki wynalezieniu ruchomej czcionki drukarskiej przez Jana Gutenberga książki stawały się coraz bardziej powszechne i dostępne dla każdego.

* Książki elektroniczne to e-booki. W e- książce treść zapisana jest w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania w komputrze, telefonie,  a nawet w zegarku. Jeden elektroniczny czytnik może pomieścić całą bibliotekę.

 


 

Jak powstaje książka?

 

Autor – pisze tekst, a następnie przesyła maszynopis lub dokument cyfrowy do wydawnictwa.

 

Wydawnictwo – tu tekst oddaje się do recenzji. Po wprowadzeniu poprawek podpisuje się umowę z autorem. Następnie redakcja pracuje nad tekstem pod względem merytorycznym, językowym, technicznym (szczegóły formy książki). Grafik tworzy ilustracje oraz projekt okładki. Po zaakceptowaniu przez autora szaty graficznej, tekst jest drukowany i powstaje makieta książki. Po korekcie skład komputerowy jest przekazywany do drukarni.

 

Drukarnia – tutaj drukowane są arkusze książki w określonym nakładzie, a w introligatorni są składane, a następnie zszywanie lub skejanie. Tak powstałe książki są obcinanie do ustalonego formatu i dopiero teraz mogą być oprawione.

 

Dystrybucja – czyli rozesłanie książek do hurtowni księgarskich, do wydawnictwa, a także do wybranych bibliotek (tzw. egzemplarz obowiązkowy).

 


 

 

BUDOWA KSIĄŻKI

 

Elementy budowy książki: obwoluta, okładka, grzbiet książki, kapitałka, wyklejki, trzon (blok) książki, karta przedtytułowa, karta tytułowa, spis treści

 

OBOWOLUTA -papierowa okładka zakładana na właściwą okładkę książki,posiadająca zagięte brzegi(skrzydełka) zachodzące na wewnętrzne strony okładki, stosowana w oprawie twardej. Barwnie ilustrowana i przyciągająca wzrok „wizytówka książki”.

 

OKŁADKA - najważniejsza część oprawy zabezpieczająca trzon (część główną ) książki. Może być miękka lub twarda. Musi się na niej znajdować tytuł, imię i nazwisko autora, często umieszcza się także znak wydawnictwa. Zwykle znajduje się też na niej barwna ilustracja. A zatem pełni też funkcję estetyczną. To dzięki niej zauważamy książkę na półkach księgarskich. Okładkę projektuje grafik.

 

GRZBIET KSIĄŻKI - łączy zewnętrzne karty okładki, między którymi znajdują się stronice książki.

 

KAPITAŁKA występuję w postaci tasiemki z wyraźnie pogrubionym jednym z brzegów. Jest naklejana na oba końce grzbietu. Służy do wzmocnienia oprawy stanowiąc jednocześnie element ozdobny. Kapitałka jest wyrabiana z najczęściej z jedwabiu. Niegdyś kapitałka była również pleciona lub szyta bezpośrednio na wkładzie.

 

WYKLEJKA - to podwójny arkusz papieru, który w książkach z twardą oprawą łączy trzon z okładką. Książka ma zawsze dwie wyklejki – przednią i tylną, które bywają kolorowe i stanowią wewnętrzną dekorację.

 

KARTA PRZEDTYTUŁOWA - karta tuż za wyklejką, która może zawierać tytuł książki oraz imię i nazwisko autora

 

KARTA TYTUŁOWA - zawiera podstawowe informacje o książce: imię i nazwisko autora (ewentualnie tłumacza) , tytuł, nazwisko i mię ilustratora, adres wydawniczy (nazwę wydawnictwa, miejsce i rok wydania).

 

TRZON KSIĄŻKI - część główna książki składa się z kartek, a każda ma dwie strony zapełnione tekstem ciągłym lub podzielonym na rozdziały lub części. Może być wzbogacony  ilustracjami.

 

SPIS TREŚCI – najczęściej znajduje się na końcu, rzadziej na początku książki. Zwięźle informuje o jej treści, pełniąc rolę podstawowego przewodnika po jej zawartości. Służy do szybkiego odnalezienia poszukiwanych fragmentów tekstu, rozdziałów, wierszy, opowiadań, dzięki podanej numeracji stron.

 

 


 

Pasowanie na czytelnika

 

W dniach 03.02, 05.02, 21,02 i 24.02. uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z księgozbioru. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiadomościami o książkach i znajomością postaci literackich podczas rozwiązywania zagadek związanych z bohaterami bajek. Następnie  wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, zobowiązując się do przestrzegania zasad bibliotecznych i szanowania wypożyczonych książek, po czym  zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej. Nowi czytelnicy po raz pierwszy wypożyczyli książki, a na pamiątkę otrzymali zakładki. 

 


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – PAŹDZIERNIK 2019

           

            W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy pod hasłem: „Wyobraź sobie”. Jego celem było zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W naszej bibliotece w ramach obchodów miesiąca bibliotek odbyły się:

1. Wystawa książek w bibliotece.

2. Coś słodkiego dla wypożyczającego dnia 24.10.

3. Akcja bookcrossingowa – „Uwolnij książkę” – półki bookcrossingowe znajdują się na pierwszym piętrze przy wejściu do biblioteki ( i pozostaną tam do końca roku szkolnego).

4. Wystawka z hasłami promującymi czytanie.

5. Akcja „Książkowa lista przebojów” – na listę wyłożoną w bibliotece szkolnej uczniowie wpisywali autora i tytuł książki z biblioteki szkolnej, którą przeczytali i polecali innym czytelnikom jako hit książkowy.

6. Konkurs „Czytelnik roku 2019/2020” – zwycięzcą zostanie osoba, która wypożyczy i przeczyta najwięcej książek ( będzie znała ich ogólną treść) . Wyniki konkursu w czerwcu 2020 roku.

7. Zajęcia czytelnicze pod hasłem „Wyobraź sobie…”.

 

 


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Głośne czytanie stymuluje rozwój, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację, a także buduje więzi międzyludzkie, np. między rodzicami i dziećmi, dziadkami i wnukami.

W naszej szkole do akcji tej przyłączyły się klasy 3 A i 3 B. Dnia 27.09 i 30.09. uczniowie tych klas głośno odczytali wybrane rozdziały z książki P. M. Schmitt „Skąd się biorą dziury w serze?” Była to znakomita okazja do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych.

 

 

http://sp46lublin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=714

 

 

 

 ROK SZKOLNY 2017/2018



 

POD ZNAKIEM NOWOŚCI: Oj, będzie co czytać!!!

W bieżącym roku szkolnym nasz Szkoła realizuje projekt z zakresu  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na realizcję tego przedsięwzięcia otrzymaliśmy środki finansowe, które pozwoliły zaopatrzyć bibliotekę szkolną w znaczną ilość nowości wydawniczych. Zakupione książki są na bieżąco wpisywane do inwentarza i sukcesywnie będą trafiać do czytelników. Wśród zakupionych książek znalazły się także nowe lektury szkone.

 

"Pierwszoklasista w bibliotece"

Od listopada b.r.szkolnego dzieci klas pierwszych rozpoczęły systematyczne wypożyczanie książek z biblioteki szkolnej. Nasi najmłodsi czytelnicy wzięli udział w zajęciach, na których poznali 'tajniki' korzystania z biblioteki i sposoby wybierania książek. Uczniowie pięknie wypowiadali się na temat poszanowania książek. Bardzo podobał się wiersz o literkach, przeczytany przez uczennice klasy 4c - Natalkę i Anię, które towarzyszyły bibliotekarce podczas zajęć Największe emocje towarzyszyły samodzielnemu wyborowi lektury.

Wszystki uczniom klas pierwszych życzymy aby zapoczątkowana "przygoda z książką" towarzyszyła Wam przez całe życie!

 

    

 

 

 ROK SZKOLNY 2016/2017



Przedszkolaki na spotkaniu z książką w bibliotece szkolnej.

 

3. kwietnia dzieci pięcio i sześcioletnie z Przedszkola nr 31 wzięły udział w zajęciach literacko - plastycznych w naszej bibliotece. Głównym celem spotkania było zapoznanie przyszłych czytelników z biblioteką oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Bibliotekarka opowiedziała o książkach przeznaczonych dla najmłodszych i zaprezentowała kilka ciekawych tytułów. Dzieci z kolei wypowiadały się o znanych sobie bohaterach książek a następnie rozwiązywały zagadki. Po krótkiej zabawie ruchowej z książką, dzieci wysłuchały wierszowanej opowieści autorstwa pani Ewy Kozyry-Pawlak pt. Liczypieski. Wykazały się przy tym umiejętnością liczenia. Na zakończenie zajęć nasi mali goście zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne, rysując i malując ulubione lub wymyślone zwierzątka.

 

   

 

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

 

 

Konkurs pięknego czytania dla uczniów klas czwartych wrósł już w tradycję imprez bibliotecznych w naszej szkole. Tegoroczny odbył się 24. marca 2017r. pod hasłem: Poznajemy ciekawe miejsca i zabytki Lublina.

Uczestnicy czytali fragmenty z przewodników po Lublinie. Dla czwartoklasistów było to dość trudne zadanie ale poradzili sobie bardzo dobrze.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I - Natalia Kosior, kl. 4a

I - Karolina Farys, kl. 4b

II - Karolina Bielak, kl. 4b

II - Jakub Mazurek, kl. 4a

III - Łucja Danielak, kl. 4b

 

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy!

 

 

 

 


 

  CZYTAĆ KAŻDY MOŻE  

Jednym z głównych zadań biblioteki jest zapewnienie czytelnikom dostępu do zbiorów, rozbudzanie zamiłowania i zainteresowania książkami, uaktualnianie księgozbioru. Udział w ubiegłorocznym programie "Książki Naszych Marzeń" przyczynił się m.in. do znacznego powiększenia naszych zbiorów o nowości wydawnicze, szczególnie o pozycje dla uczniów klas IV - VI. Dla dzieci z klas młodszych już od kilku lat otrzymujemy wsparcie od "sponsora" w postaci nowych książek.

 

Udział bibliotekarza w organizacji i zbiórce makulatury prowadzonej w naszej szkole przez Samorząd Uczniowski przynosi również naszej bibliotece wymierne korzyści w postaci nowych książek.

W listopadzie SU zakupił 23 książki. Wśród nich znalazły się m.in. takie tytuły:

  •  Dobre i złe przyjaźnie
  •  Fajna ferajna
  •  Licencja na zakochanie
  •  M jak dżem
  •  Miłość bez konserwantów
  •  Panna Foch
  •  Polowanie na niebieskie migdały
  •  Smażone tablety
  •  Syberyjskie przygody chmurki
  •  Tata, gotuj kisiel!

A także książki z serii: Hania Humorek ; Zapiski luzaka ; Alek Topa ; Hej, Jędrek! ; Dziennik cwaniaczka

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

 

"KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" - Program MEN

 

 

     W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji Programu Ministerstwa Edukacji Narodowej - Książki Naszych Marzeń. Głównym celem Programu jest propagowanie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz kształcenie i pogłębianie nawyku czytania u uczniów a także podniesienie atrakcyjności zajęć  czytelniczych. Koordynatorem podejmowanych działań jest biblioteka szkolna.

    Zgodnie z założeniami Programu uczniowie poszczególnych klas zaproponowali tytuły książek, o których przeczytaniu marzą, i które ich zdaniem powinny znaleźć  się w bibliotece szkolnej. Przy sporządzeniu listy książek uwzględniona została także propozycja bibliotekarki z działu dziecięcego Filii 26 MBP. Przygotowany wykaz książek, został zaakceptowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie. Wśród zakupionych pozycji znalazły się książki o treści rozrywkowej oraz takie, które skłaniają młodego czytelnika do głębszych przemyśleń. Nie zabrakło również książek przygodowych oraz poradników. Znalazły się również książki o tematyce wojennej, które cieszą się dużą popularnością wśród licznej grupy dzieci. Na przełomie listopada i grudnia nowe książki trafiły do biblioteki a po opracowaniu - do czytelników.

              

 

     Program "Książki naszych marzeń" to nie tylko przyjęcie dotacji i zakup książek ale również podjęcie się wykonania  projektów klasowych, szkolnych oraz różnego rodzaju działań edukacyjnych z wykorzystaniem zbiorów biblioteki. Realizacja Programu przebiega według przyjetego harmonogramu.

 

Poniżej przedstawiamy zrealizowane założenia:

 

smiley Na przełomie października i listopada 2015r. odbyły się zajęcia wprowadzające uczniów klas pierwszych "w świat książek". Oprócz przekazania dzieciom praktycznych informacji o sposobie wypożyczania i poszanowaniu książek, bibliotekarki zaprezentowały wybrane pozycje o różnej tematyce. Samodzielny wybór książek, stał się dla większości uczniów początkiem wielkiej przygody czytelniczej.

 

 

yes W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną dla uczniów klas trzecich zorganizowane zostały warsztaty czytelnicze. Przygotowała je i poprowadziła pani Aleksandra Bednarek – bibliotekarka z Filii nr26.

    Pani Ola zaprezentowała i omówiła nowości wydawnicze jakie ukazały się w ostatnim czasie na rynku czytelniczym dla młodego odbiorcy. Szczególną uwagę zwróciła na serie detektywistyczne dla dzieci. W oparciu o cykl książek Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, pani Ola zaproponowała zabawę w detektywów. Pracując w grupach uczniowie rozwiązywali rebusy, krzyżówki i szarady. Wszyscy dobrze się bawili a dzieci przy okazji wykazały się umiejętnością wykorzystania wiedzy w praktyce i korzystania z informacji. Poznały również swoje możliwości w dziedzinie spostrzegawczości i pomysłowości a przede wszystkim przekonały się jak świetnie można zorganizować wspólną zabawę wykorzystując do tego książki.

         

Zaraz po zajęciach dzieci przybiegły do biblioteki po książki detektywistyczne.

   

 

 

surprise Biblioteka reklamuje nowe książki: Gazetka reklamująca kilka tytułów nowych książek znalazła swoje miejsce na korytarzu szkolnym ...

 

 

a także w bibliotece szkolnej.

 

 

smiley W listopadzie w klasach 2 a,b,c przeprowadzone zostały zajęcia w bibliotece szkolnej: Czytelnia miejscem pracy ucznia - poznajemy książki z różnych dziedzin wiedzy. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przeglądali książki z księgozbioru podręcznego. Okazało się, że popularne informatory jak: encyklopedie, kroniki, słowniki czy leksykony z powodzeniem mogą przykuć uwagę młodego czytelnika. Największą popularnością cieszyły się wydawnictwa przyrodnicze, historyczne oraz z dziedziny sportu i techniki.

 

          

 

 

yes Uczniowie klas czwartych na zjęciach z bibliotekarką zastanawiali się nad znaczeniem książki w życiu człowieka. Zajęcia przeprowadzone zostały na podstawie scenariusza: Terapeutyczna rola książki. Znaczna grupa dzieci aktywnie brała udział w dyskusji wykazując się ciekawymi przemyśleniami. Lekcję urozmaiciła krzyżówka a z kolei w grupach uczniowie przygotowali "piramidy" o znaczeniu książki w ich życiu.

    

 

smiley  Wychodzimy z książkami na korytarz szkolny. Czy to słuszna decyzja? Czas pokaże.

 

 

 

yes Grudzień i styczeń upłynęły ucznim klas 5 i 6 pod znakiem słowników i encyklopedii. Zajęcia przeprowadzone przez bibliotekę polegały na poszerzeniu umiejętności korzystania z tych książek. Mimo ogólnodostępnych nowinek technicznych uczniowie zgodnie uznali, że słowniki, leksykony
i encyklopedie są źródłami wiedzy, z których będą korzystali. Informacje zdobyte podczas lekcji posłużą im także do rywalizacji w konkursie, który odbędzie się .... już niedługo.

 

Złożonych obietnic się dotrzymuje, dlatego 11 lutego odbył się konkurs "Sprawnie korzystamy ze słowników" skierowany dla klas 5 i 6. Przedstawiciele klas, 4-osobowe drużyny, rozwiązały test złożony z 9 zadań. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie umiejętności korzystania ze słowników, encyklopedii i leksykonów, również multimedialnych.

Zwyciężyła klasa VIa. Drugie miejsce zdobyła kl. Vb, trzecie natomiast Va.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.

 

 

smiley 4 marca w klasie 2a odbyły się zajęcia w formie sądu. Główny oskarżony to Jacuś - bohater baśni J.I. Kraszewskiego: Kwiat paproci. Dzieci jako obrońcy i oskarżyciele bardzo dobrze poradziły sobie ze swoimi "rolami". Oskarżony (w tę postać wcielił się Michał) dzielnie bronił swoich racji a sędziwie po odbyciu narady ogłosili sprawiedliwy wyrok. Nad całością rozprawy czuwała wychowawczyni - pani Anna Wetoszka.

 

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

 

 

 

smiley  4 maja 2016 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs Pięknie czytamy legendy,ciekawie opowiadamy baśnie. Uczniowie przeczytali fragmenty wylosowanych legend o Lublinie a następnie opowiadali wybrane przez siebie baśnie. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Wystepy dzieci oceniała  komisja konkursowa. Wyniki konkursu przedstawiają się nastepująco:

I miejsce: Maciej Wronka - ucz. kl. 4b

II miejsce: Magdalena Mackiewicz - ucz. kl. 4a

III miejsce: Martyna Paluszkiewicz - ucz. kl.4b

III miejsce: Adam Pysiewicz - ucz. kl. 4 a

Dziękujemy  i gratulujemy Wszystkim uczestnikom konkursu. Podziękowania kierujemy również do pań polonistek za włożoną pracę i przygotowanie uczniów.

                                                  

 

smiley smiley smiley

16 i 17 maja 2016 roku podsumowaliśmy działania związane z realizacją programu ministerialnego KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ. Na holu szkolnym wystawione zostały prace plastyczne wykonane w ramach projektów przez poszczególne klasy. Część prac wyeksponowana została przestrzennie a wykonane własnoręcznie książki klas 2a i 3b udostępniane są na miejscu w bibliotece szkolnej. Dzieci miały możliwość przebrania się za ulubioną postać z książki i zaprezentowania się na apelu.

16 maja odbył się apel dla klas I -III, podczas którego publiczność odgadywała za kogo przebrały siędzieci, wręczone zostały nagrody za udział w konkursach. W części artystycznej wystapiły dzieci z klasy 2c z montażem poetycko - muzycznym pt. Poeci dzieciom.

Apel dla klas IV -VI odbył się 17 maja. Część uczniów zaprezentowała się w w strojach przedstawiających bohaterów książek. Pani dyrektor wręczyła nagrody za udział w konkursach. Laureaci konkursu Poezja z uśmiechem umilili nam czas piękną recytacją wybranych wierszy. Był też krótki montaż pt. Warto czytać bo... a w nim m.in. cytaty znanych osób o książkach.

 

 

    KONKURSY  

 

 

Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów klas czwartych do udziału w konkursie pt.:

Pięknie czytamy legendy,

ciekawie opowiadamy baśnie

 REGULAMIN

 Etap I:

  • Nauczyciele poloniści przeprowadzą w klasach eliminacje pięknego opowiadania baśni i wytypują do konkursu bibliotecznego po 5 uczniów  z klas czwartych.
  • Wytypowani uczniowie zgłoszą się do biblioteki szkolnej i wypożyczą książkę Wandy Śliwiny: Legendy i opowiadania lubelskie.

Etap II:

  • Każdy z uczestników przeczyta wylosowaną z przygotowanego przez organizatora zestawu legendę lub jej fragment.
  • Czas czytania od 2 do 4 minut.
  • Następnie uczniowie w kolejności opowiedzą przygotowaną przez siebie baśń lub jej fragment.
  • Komisja konkursowa oceniać będzie: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu a w przypadku opowiadania baśni – łatwość i piękno wysławiania się oraz bogactwo użytego słownictwa.
  • Dla wszystkich uczestników przewidziane są dyplomy a za pierwsze trzy miejsca nagrody.
  • Przewidywany termin konkursu – II połowa marca 2016r.

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

 

WIOSENNY TURNIEJ BAŚNIOWY

To wspólne przedsięwzięcie bibliotekarki i wychowawczyni świetlicy szkolnej

.

Wychowawczynie i uczniów klas drugich zaprosiłyśmy do udziału  w konkursie - turnieju, którego głównym założeniem było poznanie wybranych baśni Andersena i Peraulta a wszystko to w formie ciekawych, urozmaiconych zadań.

 

Ewa Kożuch

Maria Ignatiuk

 

   

 

 

 

CZYTANIE NA WESOŁO

 

 

Uczniów klas IV zapraszamy do udziału w konkursie PIĘKNEGO CZYTANIA

 

REGULAMIN

 

  • Nauczyciele poloniści wytypują do konkursu po 5 uczniów z klasy.
  • Każdy z uczestników przeczyta wylosowany fragment z książki Joanny Olech: Dynastia Miziołków.
  • Czas czytania od 2 do 4 minut.
  • Następnie uczniowie wylosują przygotowane przez komisję konkursową wiersze Agnieszki Frączek i po krótkim zapoznaniu się z tekstem przeczytają wylosowane utwory.
  • Komisja konkursowa oceniać będzie: Płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego teksu.
  • Dla wszystkich uczestników przewidziane są dyplomy a za pierwsze trzy miejsca nagrody.

 

Uwaga!

  • Utwory konkursowe są dostępne do wglądu w bibliotece szkolnej.
  • Przewidywany termin konkursu - STYCZEŃ 2015R.

 

                                                                    Zapraszają bibliotekarki: Ewa Kożuch i Maria Ignatiuk

 

 

 

Konkurs pięknego czytania pod hasłem CZYTANIE NA WESOŁO odbył się 16 stycznia 2015 roku. Zawodnicy i zawodniczki  z przyjemnością czytali fragmenty Dynastii Miziołków, poradzili sobie również świetnie z humerem w wierszach pani Agnieszki Frączek o czym świadczyła m.in. reakcja publiczności.

Po wysłuchaniu interpretacji fragmentów książki J. Olech: Dynastia Miziołków oraz wierszy A. Frączek, komisja przydzieliła następujące punkty:

Miejsce

Nazwisko, imię, klasa

Suma punktów

I

Likos Aleksandra - 4b

70

II

Wieseń Barbara – 4a

65

III

Maligranda Dawid – 4b

59

IV

Paczyńska Marta – 4a

57

 

Na wspólnym zdjęciu z bibliotekarką, uczniowie prezentują książki, z których czytali wylosowane fragmenty prozy i wiersze.

 

Więcej zdjęć znajdziecie w albumie fotograficznym.

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

 

 

Patron Naszej Szkoły - Król Jan III Sobieski

 

   Dla uczniów klas 4, 5 i 6 zorganizowany został konkurs o Janie Sobieskim. Odbył sie 2 kwietnia 2014 roku i miał formę Gry Uczniowskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły. Zadaniem każdego zespołu było rozwiązanie zadań zgrupowanych w trzech zestawach. Uczniowie musieli m.in. uzupełnić herb Janina, podać nazwę wzgórza, z którego król Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń. Było też trochę matematyki ale wszystko tematycznie związane z wydarzeniami, miejscami i postacią naszego patrona. Najlepszym zespołom Pani dyrektor wręczyła pamiątkowe upominki.

 

I miejsce - grupa: Mazurek Jakub -6a, Kapalski Robert – 6a, Misztal Adam – 6b, Grządka Jakub – 6b, Ostrowski Mateusz – 6b, Żółtowski Bartłomiej – 6b

 II miejsce - grupa uczniów z 5a: Antkiewicz Zuzanna, Kawa Julia, Piłat Wiktoria, Sidorowicz Małgorzata, Śmiech Gabriela

III miejsce - grupa uczniów z 5a: Balbierz Jakub, Kupiec Piotr, Kłyś Piotr, Michalczyk Filip, Olszyński Kacper, Pilarski Mateusz, Stanicki Michał

III miejsce - grupa uczniów z 5b:  Jałkowska Laura, Karpińska Karolina, Materniak Aleksandra, Widomski Jakub, Żółtowski Patryk

 

 

 

 

 

 

 Czytam z Królem Sobieskim 

 

Uczniów klas IV – VI

zapraszamy do udziału w konkursie na zakładkę do książki.

 

REGULAMIN

 

1.    Konkurs przeznaczony jest dla uczniów z klas 4, 5 i 6 naszej szkoły.

2.    Każdy uczestnik może dostarczyć jedną pracę.

3.    Prace powinny mieć postać zakładki do książki.

4.    Technika i forma oraz użyte materiały dowolne – należy uwzględnić funkcjonalność zakładki (nie używamy materiałów brudzących).

5.    Zakładka ma być tematycznie związana z Królem Janem III Sobieskim, wydarzeniami i miejscami w których przebywał.

6.    Zakładka musi zawierać tytuł: CZYTAM Z KRÓLEM SOBIESKIM.

7.    Prace powinny być wykonane samodzielnie.

8.    Prace prosimy dostarczyć do Biblioteki Szkolnej do 15 kwietnia 2014 roku.

9.    Komisja konkursowa oceniająca prace weźmie pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematem, oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość, estetykę oraz samodzielność wykonanej zakładki.

10.          Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

 

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!

  

Organizator:

                                                                                               Biblioteka Szkolna

 

 

 

ROK SZKOLNY 2012/2013

 

By czytać się chciało zakładkę zrób wspaniałą”

Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów

KLAS PIERWSZYCH

do udziału w konkursie plastycznym na zakładkę do książki

Regulamin konkursu:  

  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I.
  2. Technika wykonania pracy oraz materiał – dowolne.
  3. Należy zwrócić uwagę aby użyte materiały nie brudziły kartek książki oraz nie zsypywały się z zakładek.
  4. Własnoręcznie przygotowane zakładki należy składać w bibliotece szkolnej do 29 maja 2013 roku.
  5. Jeden uczestnik wykonuje jedną zakładkę.
  6. Prace oceni powołana na potrzeby konkursu komisja.
  7. Komisja oceniać będzie estetykę wykonania pracy oraz pomysłowość.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie

Wykonawcy najciekawszych prac otrzymają drobne upominki.

Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna

                                                             oraz Aktyw Biblioteczny

 

 

Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów klas czwartych do udziału

 w konkursie PIĘKNEGO CZYTANIA:

 

Lublin w legendzie i poezji

 

REGULAMIN

Konkurs dla uczniów klas czwartych.

 

Cel konkursu:

  • Zachęcanie dzieci do poznawania legend o Lublinie oraz poezji lubelskich twórców.
  • Kształcenie umiejętności pięknego czytania i interpretacji tekstu.
  • Rozwijanie nawyków czytelniczych.

Przebieg konkursu:

Etap I:

  • Uczniowie klas czwartych zapoznają się z wybranymi pozycjami ze zbioru Wandy Śliwiny: Legendy i opowiadania lubelskie.
  • Po wewnętrznych eliminacjach w klasach, do konkursu nauczyciele poloniści wytypują po 5 uczniów z klasy.

Etap II:

  • Każdy z uczestników przeczyta wylosowaną z przygotowanego przez organizatora zestawu legendę lub jej fragment.
  • Czas czytania od 2 do 4 minut.
  • Następnie uczniowie wylosują przygotowane przez komisję konkursową fragmenty poezji i po krótkim zapoznaniu się z tekstem odczytają wylosowane wiersze.
  • Komisja konkursowa oceniać będzie: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu.
  • Dla wszystkich uczestników przewidziane są dyplomy a za pierwsze trzy miejsca nagrody.

Uwaga!

  • Wiersze do wglądu w bibliotece szkolnej.
  • Przewidywany termin konkursu – 31.01.2013r.

ORGANIZATOR: Ewa Kożuch - Biblioteka

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2011/2012

 

 

 

UWAGA UCZNIOWIE KLAS II-III

 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs „Lubię czytać!”

 

 

  * Waszym zadaniem jest prowadzenie zeszytu, w którym opisujecie

      i ilustrujecie  przeczytane książki ( minimum 8 książek )

  * Możecie zamieszczać w zeszycie wszystkie przeczytane

      przez siebie książki,  bez  względu na to czy są to książki wypożyczone

      w szkolnej bibliotece, czy własne.

 

Opis książki powinien zawierać co najmniej następujące elementy:

 

Klasa II - imię i nazwisko autora, tytuł książki, nazwisko ilustratora, 

                           rysunek ilustrujący  wydarzenie lub głównego bohatera.

Klasa III - imię i nazwisko autora, tytuł książki, nazwisko ilustratora,

                            krótki opis treści (kilka zdań mówiących o czym książka opowiada,

                            kto jest jej bohaterem), ilustrację.

 

Konkurs trwa od października do końca maja,

      jego rozstrzygnięcie następuje w czerwcu.

Najciekawsze i estetycznie wykonane prace zostaną

      nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

 

 

Zapraszamy do konkursu !

 

 

 

 

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

- Adnotowany katalog ilustrowany -

KONKURS DLA KLAS IV

 

Celem konkursu jest poznanie tytułów książek, które podobają się uczniom klas IV i utrwalenie wiadomości o katalogach bibliotecznych oraz uzyskanie pomocy dydaktycznych dla biblioteki szkolnej.

 

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przygotowanie i złożenie w bibliotece szkolnej samodzielnie wykonanej karty katalogowej z opisem książki, adnotacją i ilustracją.

REGULAMIN

 

  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas czwartych.
  2. Czas trwania konkursu od 25 II 2012 r. - do 30 III 2012 r.
  3. Przedmiotem konkursu jest opracowanie karty katalogowej do katalogu ilustrowanego z adnotacją.
  4. Czystą kartę należy pobrać w bibliotece szkolnej a następnie zamieścić na niej opis, adnotację i ilustrację według podanego schematu:
    1. Autor: Tytuł książki. Miejsce wydania, rok wydania, ilość stron. ( 0- 10 pkt.)
    2. Krótka adnotacja o książce (o czym jest książka, dlaczego warto ją przeczytać i dla kogo jest przeznaczona). (0 – 15 pkt.)
    3. Własnoręcznie wykonana ilustracja związana z treścią książki – technika ilustracji dowolna. (0 – 10 pkt).
  5. Prace będą oceniane pod względem zgodności z założeniami konkursu oraz estetyki i atrakcyjności wizualnej. Za każdy element przyznawane będą punkty. Maksymalnie można zdobyć 35 punktów.
  6. Każdy uczestnik konkursu może dostarczyć tylko jedną pracę.
  7. Prace należy dostarczyć do Biblioteki SP 46 do dnia 30 marca 2012 roku.
  8. Opracowane przez Was karty katalogowe oceni komisja konkursowa.
  9. Wykonawcy najlepszych prac zostaną nagrodzeni upominkami.

ZAPRASZAMY!

 

 

 

 

 


ROK SZKOLNY 2008 / 2009

My się Brzechwy nie boimy – wielobój konkursowy

Twórczość Jana Brzechwy znamy - wiersze jego pięknie przedstawiamy.

 
 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie
    ul. Biedronki 13 20-543 Lublin
  • (81) 526-16-06

Galeria zdjęć