REGULAMINY

REGULAMIN BIBLIOTEKI

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 46 W LUBLINIE

I.      Biblioteka szkolna jest:

1. Interdyscyplinarną pracownią ogólnoszkolną, w której uczniowie poszerzają wiedzę;

2.    Ośrodkiem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców;

3.  Ośrodkiem edukacji czytelniczej i medialnej.

II.     Zadania biblioteki:

1.      Realizacja potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonalenie i wzbogacanie warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowanie wiedzy pedagogicznej wśród rodziców;

2.      Stwarzanie uczniom warunków do nabywania umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych źródeł, z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych;

III.     Zakres działań:

1.      Biblioteka prowadzi działania rozwijające indywidualne zainteresowania uczniów, rozwijające wrażliwość kulturową i społeczną oraz promuje czytelnictwo.

2.      Jako ogólnoszkolna interdyscyplinarna pracownia biblioteka:

1)  gromadzi, opracowuje, przechowuje i udostępniania materiały biblioteczne;

2)  obsługuje użytkowników poprzez wypożyczanie zbiorów poza bibliotekę oraz udostępnianie na miejscu w kąciku czytelniczym;

3)  prowadzi zajęcia biblioteczne z edukacji czytelniczej i medialnej;

4)  tworzy warunki do efektywnego posługiwania się technologią informacyjną poprzez udostępnianie stanowisk komputerowych oraz dostęp do Internetu i profesjonalną obsługę;

5)  współpracuje z uczniami, nauczycielami, rodzicami i innymi bibliotekami (MBP i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka)

IV.     Postanowienia ogólne:

1.    Z biblioteki mogą korzystać czytelnicy: uczniowie oraz ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

2.    Biblioteka szkolna współpracuje z innymi bibliotekami i szkołami w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły a także w rozwoju kultury czytelniczej uczniów i przygotowaniu ich do samokształcenia.

3.    Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać: wypożyczając je do domu, czytając na miejscu w kąciku czytelniczym lub czytelni.

4.    Jednorazowo można wypożyczyć 4 książki na okres 1 miesiąca.            W uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec zmianie.

5.    Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem lub zgubieniem. Czytelnik podczas wypożyczania powinien zwrócić uwagę na stan książek zauważone uszkodzenia należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

6.    Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne materiały biblioteczne, jest zobowiązany odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję, o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej).

7.    Przed zakończeniem każdego roku szkolnego, w wyznaczonym przez bibliotekarza terminie, należy zwrócić do biblioteki wszystkie wypożyczone książki i inne materiały biblioteczne.

8.    W przypadku zmiany szkoły (uczeń) lub miejsca zatrudnienia (pracownik), wszystkie wypożyczone materiały należy zwrócić do biblioteki.

9.    W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

10.   Każdy czytelnik obowiązany jest do zaznajomienia się z regulaminem biblioteki i przestrzegania jego punktów.

REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STANOWISK

KOMPUTEROWYCH BIBLIOTEKI

Ø      Stanowiska komputerowe w bibliotece zostały zainstalowane do poszukiwań źródłowych za pomocą sieci Internet.

Ø      Użytkownicy komputerów zobowiązani są do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy w celach edukacyjnych.

Ø      Wszyscy użytkownicy powinni wpisać się do zeszytu.

Ø      U dyżurnego bibliotekarza można dokonać rezerwacji stanowiska komputerowego.

Ø      Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.

Ø      Jeżeli czytelnik opuści stanowisko na dłużej niż 5 minut bez zgłoszenia bibliotekarzowi, zostanie ono udostępnione innemu użytkownikowi bez zabezpieczenia wyszukanych wcześniej danych.

Ø      Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 1–2 jednostek lekcyjnych w celach edukacyjnych ( wyszukiwanie informacji do lekcji, przygotowanie prac pisemnych lub pomocy do gazetek).

Ø      Przy stanowisku mogą znajdować się 2 osoby pracujące w ciszy i nie zakłócające rytmu pracy biblioteki.

Ø      Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada (finansowo) użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.

Ø      W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji użytkownika i wyznaczenia kary ( zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego do dwóch tygodni).

KORZYSTANIA Z SIECI INTERNET

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej służy uczniom jako źródło wiedzy i informacji.

1. Z komputerów multimedialnych mogą korzystać nieodpłatnie wszyscy uczniowie.

1. Komputer służy przede wszystkim do wyszukiwania informacji w sieci Internet oraz przeglądania programów edukacyjnych dostępnych w czytelni.

1. Uczniowie, którzy nie posiadają komputera w domu, mogą przygotować się do lekcji informatyki, ćwicząc umiejętności posługiwania się określonym oprogramowaniem.

1. Dyżurującemu nauczycielowi należy podać temat pracy przy komputerze.

1. Czas korzystania, patrz: REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH BIBLIOTEKI.

1. Uczeń może skorzystać na miejscu z encyklopedii multimedialnych, słowników i innych baz danych zakupionych przez szkołę.

1. Nie wolno zmieniać ustawień w BIOS-ie, wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych.

1. Nie wolno wykonywać żadnych połączeń technicznych bez zgody nauczyciela np. włączać i rozłączać kabli zasilających.

1. Zabrania się używania własnych dyskietek bez zgody nauczyciela.

1. Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary np. zakaz     korzystania z komputera przez wyznaczony czas.