Nawigacja

  • Pamiętamy o seniorach DPS.

    W ramach kontynuacji akcji „Pamiętamy o seniorach” do rąk pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Betania” przy al. Kraśnickiej 223 w Lublinie trafiły przepiękne serduszka.Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego przygotowali 135 serduszek z masy solnej, przyozdabiając je techniką decoupage. Aktywność dzieci w inicjatywach dobroczynnych nie tylko pomaga szerzyć dobro, ale także pozytywnie wpływa na kształtowanie właściwych postaw u młodych ludzi, pomaga w budowaniu empatii oraz wrażliwości na drugiego człowieka.W imieniu Seniorów wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

     

    Koordynatorki: Magdalena Bylina i Karolina Mackiewicz

  • WOJEWÓDZKI KONKURS „ZNAM POLSZCZYZNĘ ZAWODOWO”

    W dniu 7 marca 2023 r. w murach Szkoły Podstawowej nr 46 odbył się wewnątrzszkolny etap konkursu wojewódzkiego „Znam polszczyznę zawodowo”, którego mottem było hasło: „Poprawna polszczyzna – drogą do sukcesu w każdym zawodzie”. Jego organizatorem był Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. Do drugiego etapu zakwalifikowali się: Anna Bujak (kl. 8B), Mikołaj Mudel (kl. 8C) oraz Mateusz Witek (kl. 8A). 14 marca we wspomnianej szkole przy ul. Zemborzyckiej miał miejsce etap pozaszkolny tego konkursu. Oprócz przedstawicieli naszej szkoły do rywalizacji przystąpiło 90 uczniów klas VII i VIII z całego województwa lubelskiego. Nasi reprezentanci okazali się mistrzami poprawnej polszczyzny i stanęli na podium – Anna Bujak zajęła II miejsce, a Mikołaj Mudel III miejsce.

    Uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!

  • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W ZAWODACH STRZELECKICH

    Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami strzeleckimi i w konkursie o Puchar Sybiraków zajęli zaszczytne miejsce na podium i otrzymali brązowy puchar. Serdecznie gratulujemy!

  • KONKURS CHEMICZNY

    https://sp52.lublin.eu/2023/03/26/i-wojewodzki-konkurs-substancje-chemiczne-o-znaczeniu-biologicznym/https://sp52.lublin.eu/2023/03/26/i-wojewodzki-konkurs-substancje-chemiczne-o-znaczeniu-biologicznym/

  • PRZEDŚWIĄTECZNE RĘKODZIEŁO NA WARSZTATACH WIELKANOCNYCH

    W poniedziałek sala lekcyjna zamieniła się w pracownię plastyczno-techniczną. Dzieci z klas: 4a, 5c, 6a, 7a i 7b wspólnie spędzali czas przy tworzeniu świątecznych dekoracji i ozdób. Zainteresowanie warsztatami wielkanocnymi było ogromne, ledwo się wszyscy pomieścili, ale udało się! Zajęcia prowadziły Panie Magda Bylina i Iwona Dmowska-entuzjastki twórczych pomysłów, zawsze pełne energii i kreatywności. Na warsztatach panowała wspaniała, radosna atmosfera, nie było mowy o nudzie! Wszyscy ochoczo, z wielkim zaangażowaniem i zapałem zabrali się do tworzenia swoich niepowtarzalnych prac. Efektem tych działań są kolorowe jajka, ubarwione kurki, oryginalne stroiki, rysunki na szkle-wszystkie te dzieła możecie podziwiać na szkolnej wystawie.

    Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział i wspólną zabawę! 

  • NATURALNE BARWNIKI DO JAJEK

    Farbowanie jajek to nasza wielkanocna tradycja. Zabarwiając jajka naturalnymi barwnikami, zrobimy najbardziej tradycyjne pisanki. Tylko jak się do tego zabrać? Wszyscy słyszeli o barwieniu jajek w łupinach cebuli, ale łatwych i prostych metod naturalnego farbowania jest znacznie więcej. Niektóre z nich sprawdziliśmy na zajęciach szkolnego koła chemicznego, którego opiekunem jest pani Iwona Dmowska. Najpierw sporządziliśmy potrzebne roztwory, a następnie barwiliśmy jajka. I pamiętajcie-im silniejszy roztwór barwnika, tym mocniejszy kolor jajka! Potrzebne składniki to m.in. kurkuma, wywar z czerwonej kapusty, łupinki żółtej i czerwonej cebuli, sok z buraków, szpinak lub natka pietruszki, ocet lub sok z cytryny, dynia.

  • KREATYWNE WARSZTATY WIELKANOCNE

    Pani Iwona Dmowska i pani Magdalena Bylina serdecznie zapraszają wszystkich miłośników twórczych pomysłów z klas IV-VIII na warsztaty z tworzenia stroików, wianków i wielkanocnych ozdób, które odbędą się w  poniedziałek 27 marca o  godz.15:00. Każdy będzie mógł stworzyć niepowtarzalną pracę. Puszyste zajączki, żółte kurczaczki, wielkanocne kolorowe jajeczka, króliczki, bazie, bukszpan - wszystko to będziecie mogli wykorzystać w swoich pomysłowych wielkanocnych kompozycjach. Czeka na Was moc inspiracji! Przybywajcie na to wyjątkowe i kreatywne spotkanie! :)

  • KONKURS "MISTRZOSTWA MŁODYCH EKONOMISTÓW"

    Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej serdecznie zaprasza uczniów klas VII-VIII do udziału  w konkursie ekonomicznym pt: "Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów".

    Temat tegorocznej edycji konkursu to: „Portfel nastolatka”. 

    Celem Konkursu jest edukacja młodzieży w zakresie tematyki finansów osobistych.

    Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne:

    I miejsce- 3000 zł

    II miejsce-2000 zł

    III miejsce-1000 zł

    Aby wziąć udział w konkursie należy:

    • Wejść na stronę https://www.skef.pl lub https://www.skef.pl/mistrzostwa-polski-mlodych-ekonomistow-xvii-edycja/ na której udostępnione są materiały konkursowe:regulamin XVII edycji, formulasz zgłoszeniowy z zestawem zadan konkursowych, plakat, oraz wykaz dodatkowych materiałów stanowiących wsparcie merytoryczne dla uczestników konkursu.
    • Zapoznać się z regulaminem XVII edycji konkursu "Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów".
    • Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz udzielić pisemnych odpowiedzi na zestaw zadań konkursowych (część A,B,C).
    • Przesłać formularz zgłoszeniowy wraz z zestawem zadań konkursowych do dnia 21 kwietnia 2023r.(decyduje data wpływu do biura Organizatora) za pośrednictwem operatora pocztowego lub przesyłką kurierską na adres Organizatora: Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, ul.Legionów 126, 81-472 Gdynia z dopiskiem "Konkurs MPME"
  • REKRUTACJA DO KLAS I-SZYCH I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO.

    REDKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO:

    I etap- 27.02.2023 - 10.03.2023 r.,

    II etap (odbywa się jeżeli po I etapie pozostaną wolne miejsca w oddziale) - 15.05.2023 - 19.05.2023 r.

     

    Zapisy do klas I szkół podstawowych prowadzone są dwuetapowo:

    1. Zgłoszenia do szkół z określonym obwodem – dla kandydatów, którzy podejmą naukę w szkole, w obwodzie, której zamieszkują. zgłoszenie odbywa się na wniosek (wniosek zgłoszeniowy) złożony przez rodzica w terminie od 27 lutego 2023  do 13 marca 2023 r.
    2. Rekrutacja:
      1. na wolne miejsca dla kandydatów spoza obwodu do klas ogólnodostępnych
      2. do oddziałów integracyjnych (miejsca dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego)
      3. do oddziału sportowegorekrutacja odbywa się na wniosek rodzica (wniosek rekrutacyjny) złożony w szkole pierwszego wyboru w terminie od 21 marca 2023 r. do 28 marca 2023 r.

     

     

     

  • InstaLing - Innowacyjny system nauki słownictwa z języka angielskiego i niemieckiego.

    W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do programu InstaLing. Wprowadzenie tejże innowacji pedagogicznej podyktowane było chęcią stworzenia uczniom możliwości nauki języka angielskiego i niemieckiego z wykorzystaniem technik informacyjno – komunikacyjnych TIK.Dzięki systematycznej i rzetelnej pracy w I semestrze nauki możemy poszczycić się uzyskaniem certyfikatu dla naszej szkoły w uznaniu skutecznego wykorzystania innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa InstaLing. Nad przebiegiem i realizacją zadań z zakresu InstaLing czuwają Pani Karolina Wójcik- nauczyciel języka angielskiego i Pani Karolina Mackiewicz – nauczyciel języka niemieckiego.

  • Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

    Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

    21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

    Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

    Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.W związku z tym świętem w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia wychowawcze, korytarze ozdobiły gazetki informacyjne, a wszyscy uczniowie wzięli udział w skarpetkowym wyzwaniu.

  • KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY "EASTER CARD".

    Zapraszamy wszystkich uczniów klas 1-3 do wzięcia udziału w konkursie językowo plastycznym "Easter Card". Zadaniem konkursowym jest wykonanie kartki wielkanocnej, zawierającej życzenia świąteczne napisane w języku angielskim.

    Regulamin konkursu

    Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie.

    I. Zadanie konkursowe:
    Zadaniem konkursowym jest wykonanie kartki wielkanocnej, zawierającej życzenia świąteczne napisane w języku angielskim.

    II. Cele konkursu:
    • przybliżenie dzieciom tradycji tworzenia oraz wypisywania kartek świątecznych,
    • rozwijanie zdolności i zainteresowań językowych poprzez naukę wyszukiwania i zapisania życzeń wielkanocnych w języku angielskim,
    • rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej dzieci podczas wykonywania pracy plastycznej,
    • promowanie talentów plastycznych dzieci,
    • wzmacnianie wytrwałości w dążeniu do celu, motywacji do działania,
    • rozwijanie wrażliwości estetycznej uczestników konkursu.

    III. Zasady uczestnictwa:
    • Uczestnikami konkursu mogą być dzieci z klas 1 - 3 Szkoły Podstawowej nr 46 w Lublinie.
    • Uczestnik dostarcza na konkurs jedną pracę, wykonaną samodzielnie. W przypadku dzieci z klas 1, rodzice mogą pomóc dziecku w odnalezieniu (np. w Internecie) życzeń świątecznych.
    • Maksymalny format kartki to A4.
    • Kartka musi być w formie otwieranej (nie widokówka!).
    • Życzenia muszą być napisane odręcznie – liczą się chęci i starania dziecka.
    • Prace powinny być wykonane indywidualnie i samodzielnie przez dzieci.
    • Prace należy dostarczyć do organizatorów konkursu osobiście.
    • Prace powinny być opisane: imię i nazwisko autora oraz klasa.

    IV. Przebieg konkursu:
    • Prace należy dostarczyć do dnia 05.04.2023 do organizatorów konkursu: p. Karolina Wójcik oraz p. Dominika Bodzak.
    • Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 14.04.2023, wyniki zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
    • Laureatom zostaną przyznane dyplomy i upominki.

    V. Kryteria oceny prac konkursowych:
    Przy ocenie prac komisja będzie kierować się następującymi kryteriami:
    • zgodność z tematem
    • samodzielność
    • oryginalność
    • kompozycja
    • estetyka i trwałość wykonania
    • ogólne wrażenie
    • walory artystyczne i staranność wykonania

    Dostarczenie pracy jest równoznaczne z uznaniem powyższego regulaminu.

    Organizatorki konkursu:

    Karolina Wójcik, Dominika Bodzak

     

  • Lekcja chemii inna niż wszystkie :)

    20 marca na lekcji chemii, pod czujnym okiem Pani Iwony Dmowskiej, uczniowie Kacper i Michał z klasy 8c zaprezentowali klasie doświadczenia o kwasie etanowym (octowym) - właściwości i jego reakcje z zasadami, metalami aktywnymi i tlenkami metali. Na poprzednich zajęciach Pani omówiła teorię i zagadnienia do tego tematu, a chłopcy dzisiaj w sposób bardzo profesjonalny przeprowadzili eksperymenty w pełni potwierdzając posiadaną wiedzę.

  • Znamię! Znam je? – Kampania edukacyjno-informacyjna.

    Klasy VII i VIII podczas lekcji biologii oraz godzin wychowawczych odbyły zajęcia dotyczące profilaktyki czerniaka. Poznali jego charakterystyczne cechy oraz główne zasady ochrony przed nim. Dowiedzieli się także, jak wykonać samodzielne badanie skóry.

  • Co ma więcej witaminy C ?

    Sprawdzaliśmy to dzisiaj podczas zajęć szkolnego koła chemicznego pod okiem Pani Iwony Dmowskiej.

    Witamina C, czyli kwas askorbinowy, stanowi związek, którego właściwości znalazły szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jest niezwykle ważna dla organizmu człowieka, ponieważ ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania, gdyż bierze udział w wielu procesach w nim zachodzących. Kwas askorbinowy ma  działanie wzmacniające i wspomagające układ krążenia. Dodatkowo jest skutecznym przeciwutleniaczem, zwalczającym wolne rodniki, odpowiadające za procesy starzenia się, również skóry. Należy jednak podkreślić, że organizm człowieka nie wytwarza kwasu askorbinowego. Z tego powodu konieczne jest dostarczanie witaminy C w formie suplementów bądź wraz z pożywieniem. Co ważne, witamina C w naturalnych produktach – warzywach i owocach – jest bardziej aktywna, aniżeli syntetyczny kwas askorbinowy.  Gdzie zatem jest najwięcej kwasu askorbinowego? Jaki owoc ma najwięcej witaminy C? Na te pytania znaleźliśmy odpowiedzi, dlatego zachęcamy Was do zjadania pysznych owoców, a w szczególności grejpfruta, cytryny, limonki i pomarańczy.

  • Świętujemy z liczbą Pi.

    Kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski przedstawił liczbę 𝝿 w postaci barwnej spirali. I okazała się zaskakująco piękna! Można to zobaczyć dopiero, gdy ją pokolorujemy.

    W galerii możecie obejrzeć prace uczniów naszej szkoły, wykonane na lekcji matematyki u Pani Iwony Dmowskiej. 

    Ludolfina jest istotnie zjawiskowa!

  • Ludolfina, czyli najsłynniejsza liczba świata.

    Dziś - 14 marca - swoje święto obchodzi...liczba Pi.

    Jako pierwszy wartość liczby Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak informacje o niej znajdują się też w Piśmie Świętym - liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu.

    Na początku XVII w. niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością 35 miejsc po przecinku. Po śmierci uczonego liczbę Pi wyryto na jego nagrobku i właśnie dzięki niemu liczba Pi bywa nazywana "ludolfiną".

    3,14- dokładnie tyle wynosi w przybliżeniu liczba Pi, która w matematyce wyraża stały stosunek obwodu koła do jego średnicy. Mało kto wie, że liczbę tę da się przedstawić na wiele różnych sposobów. Można np. zapisać ją na pięciolinii, a następnie zagrać. Ponadto Pi jest bohaterką piosenek rapowych i występuje na licznych gadżetach.

  • Klasa 5c na kręglach.

    Z okazji Dnia Kobiet klasa 5c z wychowawcą Panią Karoliną Wójcik oraz Panią Dorotą Czerwińską wybrała się na kręgle do MasterClub Vivo Lublin. Ta dyscyplina sportu bardzo przypadła uczniom do gustu. Było dużo śmiechu i zabawy . Początowe rzuty kulą były dla niektórych dużym wyzwaniem, ale z każdą minutą przewracało się coraz więcej kręgli, a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się punkty. Współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą!

  • Fotorelacja z Check IT 2023.

    Jako fani nowych technologii wraz z Panią Iwoną Dmowską uczestniczyliśmy w ósmej edycji Check IT-jednym z największych wydarzeń informatycznych. Okazało się, że informatyka może być nie tylko świetną zabawą, ale też i sposobem na zawodową przyszłość. Poznaliśmy bardzo emocjonujące oblicze IT. W przyszłym roku również wybierzemy się na to interesujące wydarzenie. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

  • Smaczne i zdrowe drugie śniadanie.

    Klasy IV, podczas lekcji przyrody prowadzonych przez Panią Justynę Łuszczyńską, poznawały zasady zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali w praktyce - samodzielnie przygotowywali swoje drugie śniadanie. Przyjemnością, niecodziennym przeżyciem a jednocześnie nowym, ubogacającym doświadczeniem było dla niech przygotowanie posiłków bogatych w warzywa i owoce. Różnorodność pomysłów i efektów działań można zobaczyć na zdjęciach.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie
    ul. Biedronki 13 20-543 Lublin
  • (81) 526-16-06

Galeria zdjęć