Leon Szymczyk uczeń klasy 5B, uzdolniony wokalista, szkoli swój głos w Studio piosenki MDK "Pod Akacją". W listopadzie ukazała się kolejna płyta w serii Diamenty Lublina, na której znalazł się utwór "Dom, który czeka" w wykonaniu Leona. Piosenkę można odsłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=tlwfZf35Uac
"Kurier Lubelski", który jest wydawcą płyty, ogłosił plebiscyt na najlepszego młodego wokalistę. Zachęcamy do głosowania na Leona na stronie: http://www.kurierlubelski.pl/plebiscyt/karta/leon-szymczyk,30814,1482630,t,id,kid.html
Od 23 do 25 listopada w naszej szkole gościł p. Piotr Szprengier, który przeprowadził wśród wszystkich uczniów klas II-VI warsztaty czerpania papieru. Uczestnicy zapoznali się z dziejami powstania papieru i początkami piśmiennictwa oraz ze sposobami odciskania pieczęci lakowych.
Papier czerpany był z pulpy papierowej uzyskanej z makulatury czym podkreślamy naszą dbałość o środowisko i próbujemy kształtować postawę ekologiczną młodzieży.
Uczniowie otrzymali czerpany przez siebie papier, papier ze swoim imieniem pisanym własnoręcznie gęsim piórem oraz certyfikat uczestnictwa w warsztatach.
W piątek nasza szkoła zamieniła się w żółtą wyspę życzliwości. Samorząd Uczniowski, wraz z opiekunami, postanowił uczcić Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z pomocą wychowawców wszystkich klas uczniowie przygotowali klasowe serca życzliwości z hasłami propagujacymi codzienną życzliwość. Wszyscy ochoczo złożyli swoje podpisy, potwierdzając tym samym chęć wdrażania tych haseł w życie.
10 listopada 2015 r. uczniowie z klas: II a i II c uczestniczyli w koncercie „POLSA - MOJA OJCZYZNA”. Było to widowisko muzyczno – patriotyczne, odnoszące się do naszej historii i najważniejszych skarbów kultury, pielęgnujących tożsamość i dumę narodową. W programie znalazły się polskie tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca UMCS-u, arie i duety z opery Straszny Dwór S. Moniuszki, pieśni F. Chopina oraz polskie pieśni patriotyczne. Uczniowie wrócili pełni wrażeń.
Zajęciami, podczas których uczniowie klas drugich zapoznali się z czytelnią i zgromadzonym w niej księgozbiorem podręcznym, biblioteka szkolna zainaugurowała realizację programu Książki Naszych Marzeń.
5 listopada 201 5 r. uczniowie z klasy II c uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poprowadzonej przez panią Ewę Kożuch – bibliotekarkę szkolną. Dzieci przypomniały sobie regulamin wypożyczalni. Poznali zasady korzystania z czytelni. Dowiedzieli się, co to jest księgozbiór podręczny. Na koniec obejrzeli wybrane pozycje książkowe. Zajęcia te wzbogaciły wiedzę uczniów o bibliotece.
UCZNIOWIE Z SP46 oraz GIMNAZJUM nr 8 NA WSPÓLNYM RAJDZIE ROWEROWYM
Pierwsze dni października przyniosły piękną, słoneczną pogodę, która wprost zachęcała do zorganizowania wycieczki rowerowej. Tak też się stało. Nauczyciele wychowania fizycznego postanowili zabrać na wspólną wycieczkę młodzież z naszego gimnazjum oraz szkoły podstawowej nr 46.
W sobotni poranek grupa 20 rowerzystów wyruszyła ze szkoły przy ulicy Biedronki na trasę rajdu, która bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi zaprowadziła nas nad Zalew Zemborzycki. Następnie objechaliśmy zalew, część trasy pokonując krętymi ścieżkami leśnymi, biegnącymi tuż przy wodzie. W czasie jazdy mieliśmy wiele przezabawnych przygód, a w czasie kilku przerw na odpoczynek uczniowie mieli czas na wspólne zabawy, rozmowy i pamiątkowe zdjęcia. Po ostatniej przerwie na placu rekreacyjnym na Wrotkowie cała grupa ruszyła w drogę powrotną.
Na koniec czekała nas jednak jeszcze jedna śmieszna przygoda. Po kilku minutach jazdy jeden z uczniów gimnazjum zakomunikował, że zostawił na ostatnim postoju plecak. Wraz z kolegą musiał wrócić ok. 2 kilometry. W tym czasie reszta grupy czekała i żartowała sobie z zapominalskiego. Po dalszych 2-3 minutach uczennica z podstawówki nagle oznajmiła z rozbrajającym uśmiechem, że ona też nie ma plecaka i chyba też został na Wrotkowie. Tu już do akcji wkroczył pan Robert Wróblewski, który wrócił i odnalazł zgubę. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, w dobrych humorach dotarliśmy pod szkołę, gdzie nastąpiło oficjalne zakończenie rajdu.
W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy V i VI SP 46 oraz klas I i II Gimnazjum nr 8. Całość zorganizował pan Robert Wróblewski oraz nauczyciele wychowania fizycznego: Iwona Powęzka, Ewa Ryczek i Wojtek Bielecki.
Uczniowie klasy II a, 12 października 2015 r. wzięli udział w interaktywnych zajęciach na wystawie budowli z klocków Lego. Oglądali niezwykłe dzieła stworzone przez pasjonatów i skonktruowali własne przestrzenne kompozycje. Rozwijali inteligencję wizualno - przestrzenną, wykazali się wyobraźnią i kreatywnością. Zajęcia bardzo się podobały. Były okazją nie tylko do nauki, ale i do radosnej, twórczej zabawy.
29 października do naszej społeczności szkolnej dołączyli uczniowie klas I. Uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia odbyło się w obecności Dyrekcji, wychowawców oraz rodziców.
Część artystyczna, przygotowana przez bohaterów tego wydarzenia, objawiła wiele talentów recytatorskich i muzycznych.
16 października wspominaliśmy polskiego papieża Jana Pawła II. Ks. Sławomir Sura wspólnie z uczniami V, IV i II przypomniał nauki Karola Wojtyły prezentując montaż słowno - muzyczny oparty na cytatach "naszego papieża" oraz jego ulubionych pieśniach.
Zakończył się tydzień XII Lubelskiego Festiwalu Nauki organizowanego przez lubelskie uczelnie wyższe oraz Miasto Lublin. Uczniowie klasy II C brali udział w warsztatach chemicznych w Instytucie Informatyki UMCS-u pt. „ Największa czarodziejka świata, czyli każdy może zostać Skłodowską”. Poznali sylwetkę wybitnej dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla – Marii Curie-Skłodowskiej. Przeprowadzili proste doświadczenia. „Przyszli naukowcy” dowiedzieli się jaki związek mają odkrycia Marii Curie- Skłodowskiej z naszym życiem codziennym i jak wyglądałby dzisiejszy świat, gdyby nie jej wytrwałość, dociekliwość i praca naukowa. Dzieci poznały też, jakie substancje są niebezpieczne i kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania. Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach z robotyki pt. „Jak zbudować robota?” w Laboratorium Nowych Technologii dla dzieci i młodzieży. Na przykładzie robota układającego kostkę Rubika dzieci zobaczyły jak w rzeczywistości wygląda proces budowania robota. Uczniowie na tych zajęciach zamienili się w konstruktorów i zbudowali własne roboty, które się poruszały.
Dzieci zrozumiały, że aby coś w życiu osiągnąć trzeba uczyć się, ciężko pracować i nie wolno się poddawać.
2 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły uzyskali informacje dotyczące tego, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w domu i w szkole. Pani Elżbieta Konowałek oraz sierżant Poli wskazali im sytuacje niebezpieczne oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Dzieci słuchały z wileką uwagą, odpowiadały na pytania, a także ćwiczyły praktyczne umiejętności w sytuacjach zagrożenia.
23 września 2015r. uczniowie klas 5a i 5b uczestniczyli w warsztatach "Śpiewaj i tańcz po polsku" zorganizowanych przez Studio Tańca Politechniki Lubelskiej w ramach XII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Celem zajęć było nauczenie się fragmentów piosenek w rytmach polskich tańców narodowych i ludowych oraz odpowiednich kroków i figur w łatwym układzie choreograficznym. Zajęcia bardzo podobały się uczniom, co można zobaczyć w załączonej galerii.
15.09.2015r. uczniowie klas IV- VI odwiedzili miejską pasiekę pana Grzegorza Jasiny.
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat pszczół, ich pracy, a także wyjątkowej pracy pszczelarzy. Poznaliśmy proces powstawania miodu, przyrządy i strój pszczelarza. Niektórzy z nas mieli nawet okazję przebrać się w kombinezon ochronny. Swoją pasją do pszczół, uli i miodu Pan Grzegorz na pewno zaraził w tym dniu kilka osób, które dociekliwie dopytywały się o szkoły dla pszczelarzy.Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali: znaczenie pszczół w przyrodzie, hierarchię czynności pszczół w roju pszczelim, budowę ula, proces powstawania miodu i innych produktów pszczelich: wosku, mleczka pszczelego, pierzgi.
Uczniowie klasy IIa w dn. 22 i 23 września 2015 r. uczestniczyli w zajęciach "Jak zbudować robota?" zorganizowanych przez Laboratorium Nowych Technologii dla dzieci i młodzieży w ramach XII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Doskonalili umiejętności związane m. in. z zawodami: projektanta, konstruktora, mechanika, informatyka. Wykazali się umiejętnościami pracy zespołowej, w grupach wykonali wg projektów roboty, którym komputerowo zaprogramowali czynności. Zajęcia bardzo się podobały. Na zakończenie obejrzeli pokaz działania drona.
Dnia 13 września 2015 r. odbył się na terenie Szkoły Podstawowej nr 46 i Zespołu Szkół nr 10 w Lublinie festyn rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Orderu Uśmiechu (V edycja). Organizator – Stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa przygotował szereg atrakcji dla dzieci oraz konkursów z nagrodami dla rodzin. Festyn wzbogaciły występy uczniów. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klasy II c oraz z klas IV a i b. Udział w festynie był aktywną formą spędzenia czasu dla całej rodziny.
Lubelski Kurator Oświaty ogłosił konkursy dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2015/2016.
Możecie spróbowac swych sił w konkursach: ortograficznym, polonistycznym, matematycznym, oraz z języka angielskiego , przyrody i historii.
Szczególowe oinformacje o konkursach przedmiotowych w roku szkolnym 2015/2016 znajdziecie tutaj:
Informator o konkursach przedmiotowych i tematycznych - rok szkolny 2015/2016