Zasady oceniania KONKURSY Opowiem ci o wolnej Polsce 7 cudów świata Piłka nożna

Opowiem ci o wolnej Polsce

Program OPOWIEM CI O WOLNEJ POLSCE został przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Realizowany jest w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Jego celem jest przybliżenie najmłodszym Polakom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski.  Źródłem wiedzy o przeszłości są losy ludzi. Świadkowie tamtych wydarzeń opowiedzą młodzieży historie, które być może nigdy nie zostały zapisane - wskażą ciekawą sprawę, odtworzą wydarzenia, ich kontekst społeczny, klimat z przeszłości.
Uczniowie mają za zadanie przeprowadzić wywiady z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się istniejącym systemom władzy w latach 1939 – 1989. Spotkanie ze świadkiem powinno być zarejestrowane w formie audio lub video, a następnie opracowane w formie pisemnej.  Zadaniem uczniów będzie również upowszechnienie wiedzy o tych wydarzeniach - zorganizowanie wystawy, przygotowanie spektaklu, filmu bądź audycji radiowej, opracowanie artykułu prasowego itp.
Uczniowie klasy VI B pod kierunkiem p. Elżbiety Bojarskiej i p. Aliny Aleksandrowicz przystąpili do projektu , który został zatytułowany „Harcerze Szarych Szeregów w Lublinie”.

Uczestnicy programu zaplanowali następujące działania:

• nawiązanie kontaktu z Kręgiem Instruktorskim Szaniec skupiającym starszyznę instruktorską, w tym członków Szarych Szeregów
  • zbieranie informacji o działalności SZ SZ w Lublinie: analiza literatury, lekcje w IPN, wizyty w muzeach
  • odnalezienie, przy pomocy KI Szaniec, żyjących bohaterów czasu okupacji
  • przeprowadzenie wywiadów
  • zorganizowanie wieczornicy pt. Harcerze apokalipsy spełnionej oraz szkolnej wystawy dokumentującej działania Szarych Szeregów w Lublinie