W październiku nasza szkoła rozpoczęła udział w rozgrywkach piłki ręcznej w ramach rywalizacji szkół o Mistrzostwo Miasta Lublin. W tym roku zgłosiliśmy się w trzech kategoriach wiekowych: Igrzyska Młodzieży Szkolnej Dziewcząt (dziewczęta z klas 7-8) oraz Igrzyska Dzieci Dziewcząt i Chłopców (dziewczęta i chłopcy z klas 4-6). We wszystkich kategoriach rozegrano już fazy grupowe. Najlepiej wypadły dziewczyny starsze, wygrywając wszystkie mecze w grupie – kolejno z SP 16, SP 40 i SP 29. Tym samym awansowały do drugiej rundy rozgrywek zajmując pierwsze miejsce w grupie. Awans do drugiej rundy uzyskały również dziewczyny młodsze z klas 4-6. W grupie wygrały z SP 5 oraz przegrały z SP 42, co dało drugie miejsce w grupie i awans do dalszych rozgrywek. Niestety nie udało się wyjść z grupy chłopcom z klas 4-6. Po dwóch przegranych zajęli 3 miejsce w grupie i zakończyli rozgrywki.
Bardzo dobra dyspozycja dziewcząt daje nadzieję na zajęcie wysokiej lokaty w rozgrywkach, tym bardziej, że 3 z nich są wicemistrzyniami Lublina z ubiegłego roku.
Większość uczniów biorących udział w zawodach uczestniczy w zajęciach piłki ręcznej, które są prowadzone w naszej szkole przez Pana Roberta Wróblewskiego. Na zajęciach uczniowie podnoszą swoje umiejętności w zakresie piłki ręcznej oraz przygotowują się do udziału w rywalizacji z innymi szkołami.
Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. I właśnie temu miała służyć zorganizowana w dniu 26 października wycieczka do najbliższego lasu – Starego Gaju, w której uczestniczyła klasa 1b wraz z wychowawcą p. Karoliną Mackiewicz oraz p. Dorotą Czerwińską. Program obejmował różnorodne formy zajęć. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Uczniowie poznawali przyrodę różnymi zmysłami: patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, korę drzew, rośliny i owady) oraz słuchały otaczających je dźwięków. Po lesie grupę oprowadzał pasjonat przyrody p. Marcin Podolski z biura turystyki przyrodniczej Perkoz. Pokazał on wszystkim uczestnikom w jaki sposób można określić wiek drzewa oraz jego rodzaj, a także jak rozpoznawać poszczególne warstwy lasu. Uczniowie wykazali się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzieli, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, płoszyć zwierząt i hałasować. W trakcie warsztatów był też czas na wspólną zabawę. To wyjście było dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.
galeria Wycieczka do Starego Gaju
Dnia 12 października 2022, zgodnie z tradycją szkoły, nowi uczniowie zostali włączeni do społeczności szkolnej. W obecności p. dyrektor Aliny Broniowskiej i p. wicedyrektor Beaty Koseckiej, wychowawców oraz rodziców uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Symbolicznym ołówkiem najmłodsi z „braci” uczniowskiej zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie. Recytacją i śpiewem pierwszaki uświetniły to październikowe przedpołudnie. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, medale i przygotowane przez rodziców upominki – rożki ze słodkościami.
„Egzamin zdany. Takich pierwszaków chętnie witamy ”
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski wykonał drobne upominki dla wszystkich pracowników szkoły oraz przygotował tablicę, na której znalazły się życzenia dla nauczycieli. Uczniowie chcieli w ten sposób podziękować za ciężką pracę i zaangażowanie, które otrzymują każdego dnia.
SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA!
Jeże zapadają w sen zimowy (hibernację). Ten trudny czas, spędzają w norce ukrytej pod liśćmi. Otulone mchem, trawą i liśćmi śpią aż do wiosny. Mając na uwadze, że w okolicach szkoły żyje dużo jeży, uczniowie ze Szkolnego Koła Przyrodniczego przygotowali dla jednego z nich kryjówkę na zimę. Podczas zajęć wybrali ustronne miejsce, by nikt nie przeszkadzał w zimowym odpoczynku. Domek przykryli gałęziami oraz wymościli sianem i trocinami, żeby miał ciepło i miękko. Uczniowie wylosowali również (spośród własnych pomysłów) imię dla przyszłego mieszkańca. Jeż, który wybierze nasz domek jako swoją zimową kryjówkę, zyska imię Gucio.
Justyna Łuszczyńska
W dniu 11.10.2022 odbyły się w szkole wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Wśród kandydatów znalazło się 8 uczennic.Na przewodniczącą Samorządu, większością głosów została wybrana Maja G.z klasy 8 C. Jej zastępcą została Maja N. z klasy 7 B, Julia S. z klasy 8 A oraz Sara M. z klasy 8 B (wszystkie uczennice otrzymały jednakową liczbę głosów).
Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej!
Uczniowie klas I, uczęszczający do świetlicy, obchodzili Światowy Dzień Zwierząt, przypadający 4 X. Podczas zajęć świetlicowych, dowiedzieli się jak należy traktować zwierzęta oraz w jaki sposób można im pomóc. Poznali zbiórkę, organizowaną w naszej szkole pod hasłem „Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!”; wypełniali i kolorowali karty pracy dostarczone organizatora. Podsumowaniem zajęć były rysunki zwierząt, które stworzyły świetlicową wystawę. Do akcji włączyły się również uczennice z klas IV.
Dorota Czerwińska, Justyna Łuszczyńska
"Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,
aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,
którzy razem uczą się, działają...,
żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał...,
żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,
pilnował porządku i praworządności...
to nie tylko praca, ale i walka...
w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom
porządku i sprawiedliwości...".
Janusz Korczak
W dniu 11.10.2022 r. odbędą się w naszej szkole wybory do zarządu samorządu uczniowskiego. Kandydujących uczniów można poznać poprzez przygotowane przez nich plakaty wyborcze, znajdujące się na parterze w segmencie C.
Od 10.10.2022 z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Naszej szkole zaczyna funkcjonować szczęśliwy numerek! Będzie on generowany automatycznie przez dziennik elektroniczny i będzie wyświetlał się po zalogowaniu na stronie (również w aplikacji).
"Szczęśliwy numerek" zwalnia z odpowiedzi ustnej oraz niezapowiedzianej kartkówki!
Regulamin:
Po teoretycznych lekcjach poświęconych stylom architektonicznym przyszedł czas na zajęcia praktyczne. W piękny słoneczny dzień 6A wraz z wychowawcą wyruszyła na wycieczkę po Lublinie, aby sprawdzić swoją wiedzę. Najszybciej uczniowie rozpoznawali renesansowe kamienice na Starym Mieście, neogotycki Zamek Lubelski, romańską basztę na Zamku, gotycką Bramę Krakowską, kamienice architektury socrealistycznej na placu Zamkowym, po nowoczesne budynki współczesnych galerii. W tej właśnie galerii Vivo klasa integrowała się podczas gry w kręgle. Zadowoleni, ale i zmęczeni wróciliśmy około godziny 14:00 do domu.
W dniu 5 października uczniowie klas 4-8, pod opieką pań: Ewy Sokołowskiej, Iwony Dmowskiej i Anety Mikulskiej, pojechali na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego.
Najpierw odwiedzili siedzibę Dyrekcji Parku, gdzie obejrzeli film na temat fauny i flory Parku. Tam też, w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, mieli możliwość obserwacji młodych żółwi, które pierwszą zimę spędzają w Ośrodku pod opieką, bezpieczne od drapieżników . Następnie udali się do Załucza Starego, aby w niewielkim muzeum obejrzeć ciekawe ekspozycje przyrodnicze, etnograficzne i historyczne prezentujące walory Polesia. Po krótkiej przerwie ruszyli w teren ścieżką Dąb Bartek, która prowadziła przez różne typy lasów: grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy czy bór bagienny, do będącego w ostatniej fazie zarastania jeziora Moszne. Szczególnym elementem ścieżki było torfowisko na ple zwanym tutaj spleją. Po drodze mogli zaobserwować interesujące rośliny takie jak wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz modrzewnica zwyczajna i bagno zwyczajne. Na koniec spędzili miło czas przy ognisku, jedząc kiełbaski i pianki oraz bawiąc się w różne zabawy ruchowe.
Pod koniec dnia, trochę zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń, wszyscy wrócili do domu.
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystępuje do Programu Insta.Ling. Jest to aplikacja do szybkiej nauki słówek w zakresie języków obcych. Niniejsza innowacja ma na celu podniesienie efektywności nauki języka angielskiego oraz języka niemieckiego wśród uczniów naszej placówki, ze szczególnym naciskiem na najistotniejszy aspekt jakim jest umiejętność sprawnego komunikowania się.
Pracę uczniów koordynować będą nauczycielki języka angielskiego p. Karolina Wójcik oraz języka niemieckiego p. Karolina Mackiewicz.
Więcej informacji dostępnych na stronie: https://instaling.pl
W środę odbyły się zajęcia koła chemicznego. Uczniowie klasy 8a i 8b przeprowadzili serie doświadczeń, podczas których sprawdzali odczyn różnych związków chemicznych i produktów spożywczych.
Znając kolory, na które mogą się barwić wskaźniki pod wpływem roztworów, można ustalić, czy odczyn badanego roztworu wodnego jest kwasowy, zasadowy czy obojętny.
27 września klasa 6b wraz z wychowawcą Dariuszem Rałem wybrała się na wycieczkę po Lublinie. Zaczęliśmy od Placu Litewskiego i pomników, które się tam znajdują. Miejsca te ściśle wiążą się z tematami z historii w klasie 6 – unia lubelska, Konstytucja 3 Maja. Następnie Krakowskim Przedmieściem przeszliśmy na Stare Miasto gdzie podziwialiśmy renesansowe kamienice w naszym mieście. Była to świetna okazja aby na własne oczy zobaczyć przykłady cech architektury renesansowej, które ostatnio omawialiśmy na lekcjach historii. Wychowawca zwrócił naszą uwagę na najważniejsze elementy tej architektury co było doskonałym utrwaleniem wiedzy ze szkoły. Następnie przez zamek lubelski przeszliśmy do galerii Vivo gdzie z okazji Dnia Chłopaka rodzice zorganizowali dla nas turniej kręgli. Była to świetna forma integracji z nowymi uczniami oraz całej klasy.
Klub Perły Lublin zaprasza dziewczynki w rocznikach 2014-2015-2016
na ogólnorozwojowe zajęcia sportowe z elementami piłki nożnej
Zajęcia odbywają się w stałych miejscach i terminach:
- Poniedziałki: Orlik SP 29 im. Adama Mickiewicza ul. Wajdeloty 1, Godz. 17:00-18:15
- Środy: Orlik SP 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ul. Rycerska 9, godz. 17:00-18:15
Na trening należy zabrać wodę i strój sportowy. Pierwsze trzy zajęcia są bezpłatne.
Kontakt:
513-010-045 Trener Rusinek Paweł
691-695-885 Koordynator Paweł Basznianin
perly.lublin@gmail.com
Szanowni Państwo.
W imieniu Przewodniczącej Rady Rodziców Pni Moniki Korszli zapraszam Państwa na zebranie w dniu 26.09.2022 r.o godzinie 17:30 w sali nr 2.
Alina Broniowska
dyrektor szkoły
Zebranie rodziców dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego odbędzie się w dniu 06.09.2022 r. o godzinie 16:30.
Szanowni Państwo,
w związku z brakiem możliwości wprowadzenia umów w systemie Vulcan, a w tym samym wygenerowania indywidualnych kont do dokonywania opłat za posiłki Państwa dzieci, proszę o nie wpłacanie śrosków pieniężnych na wcześniejszy numer rachunku. W przypadku opłacenia należności na stare konto, główny księgowy dokonał zwrotu dokonanych opłat na Państwa rachunki. Termin płatności zostaje wydłużony do 20 września 2022 r.
Szanowni Państwo Rodzice uczniów klas I-szych, zapraszamy na zebranie w środę 07.09.2022 r. o godz. 17:00 :
klasa I A - wychowawca Doraota Grudzień , sala 58
klasa I B - wychowawca Karolina Mackiewicz, sala 57.