Nawigacja

 

 HISTORIA SZKOŁY

Na początku lat osiemdziesiątych w dzielnicy Czuby rozpoczęto budowę nowego osiedla Łęgi. Osiedle rozwijało się w  szybkim tempie, przybywało mieszkańców, dzieci, które musiały dojeżdżać do odległych szkół. W związku z tym zaistniała potrzeba wybudowania placówki oświatowej. Dzięki staraniom przewodniczącego osiedla p. Czesława Kozieła i radnego MRN p. Ludwika Głowackiego uzyskano w 1986r. zgodę na budowę szkoły dla 1000 uczniów.

 

Przygotowanie obiektu do rozpoczęcia w nim nauki było możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu ówczesnego dyrektora szkoły p. mgr Michała Kołczewskiego, a także dzięki ofiarnej pomocy rodziców, mieszkańców osiedla, nauczycieli i przyszłych uczniów.

 

1 września 1988r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowooddanym budynku. Do szkoły zostało zapisanych 1350 uczniów uczących się w 20 klasach starszych oraz 25 oddziałach młodszych. Do pracy pedagogiczno - wychowawczej przystąpiło 73 nauczycieli.

 

Początki były trudne. Nauczyciele niejednokrotnie wykonywali samodzielnie pomoce szkolne, musieli zadbać o wystrój sal lekcyjnych i korytarzy. Mieli jednak satysfakcję ze swojej pracy. Wspólnie z dyrekcją starali się stworzyć uczniom jak najlepsze warunki do rozwijania uzdolnień i zainteresowań. Już w pierwszym roku działalności szkoły uczniowie pracowali w kołach przedmiotowych i kołach artystycznych. Rozpoczęła także działalność biblioteka szkolna, w której duży wkład wnieśli zatrudnieni nauczyciele - bibliotekarze: pp. Alina Aleksandrowicz, Dorota Świetlicka - Cenkała, Józef Szczepański.

 

Z roku na rok przybywało do szkoły dzieci. W roku 1992/93 uczęszczało tu 2725 uczniów.

 

W 1990r. funkcję dyrektora powierzono p. Krystynie Gduli, natomiast wicedyrektorów p. Wandzie Korczak, p. Halinie Bogucie, p. Alinie Aleksandrowicz. W roku następnym do zespołu kierowniczego dołączyła p. Wiesława Płonkowska, a w 1994r. p. Sławomir Adryjanek.

 

Szkoła wzbogacała swoją bazę. We wrześniu 1989r. oddano nowy segment D z salami dydaktycznymi, w kwietniu 1992r. oddano do użytku dwie sale gimnastyczne i dwie sale do gimnastyki korekcyjnej, a we wrześniu 1997r. boiska sportowe. Budowa ich była możliwa dzięki dużej dotacji Urzędu miejskiego w Lublinie.

 

W roku 1993/94 uczniowie rozpoczęli naukę w pracowni komputerowej realizując program przedmiotu elementy informatyki.

W następnym roku skomputeryzowano sekretariat szkoły oraz bibliotekę.

 

31.05.1993r. Rada Pedagogiczna zatwierdziła Statut szkoły - podstawowy dokument regulujący pracę placówki. Zgodnie ze Statutem w 1993r. powołana została Rada Szkoły - organ opiniodawczy, w skład której wchodzi po troje nauczycieli, rodziców i uczniów.

 

W życiu szkoły dużą rolę odgrywa Samorząd Uczniowski. Uczniowie sami wybierają swoich opiekunów na poszczególnych poziomach co wyróżnia szkołę spośród innych szkół lubelskich. Młodzież aktywnie uczestniczy w różnych formach pracy samorządowej.

 

W celu uatrakcyjnienia pracy dydaktyczno - wychowawczej w szkole podejmuje się szereg działań sprzyjających rozwojowi psychologicznemu i intelektualnemu ucznia. Placówka wpisana jest do rejestru szkół promujących zdrowie. Ważnym etapem w edukacji naszych uczniów jest poznawanie miasta, jego okolic, a także piękna naszej ojczyzny. W związku z tym organizuje się szereg wycieczek turystyczno - krajoznawczych.

 

Szkołą od lat organizuje wypoczynek dzieci i młodzieży w czasie wakacji i ferii zimowych. Tradycyjnym miejscem rekreacji jest cieszący się wielkim powodzeniem od wielu lat, obóz wypoczynkowy organizowany w nadmorskiej miejscowości Białogóra.

 

O kilkuletniej przerwie na teren szkoły powróciły koła zainteresowań np. ekologiczne, teatralne, regionalne, plastyczne, taneczne oraz koła przedmiotowe.

 

Aktywność wśród uczniów przejawia się w organizowaniu uroczystości z okazji świąt narodowych: Odzyskania Niepodległości i Konstytucji 3 Maja. Szkoła tworzy też własną obrzędowość.

 

W trakcie nauki uczniowie klas młodszych i starszych przygotowują pod kierunkiem swoich wychowawców inscenizacje związane z uroczystościami Dnia Matki i Ojca, uczestniczą w wieczorach wigilijnych, czerpią wiele radości z zabaw andrzejkowych i karnawałowych.

 

Szczególną popularnością wśród młodzieży szkolnej cieszą się dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego, a wśród nich piłka siatkowa, koszykowa, nożna, tenis stołowy. Od 1995r. przy szkole działa Uczniowski Klub Sportowy "Sobieski 46".

 

Osiągnięte efekty pracy pozwoliły ubiegać się o nadanie szkole imienia, aby zaistnieć na mapie szkół lubelskich nie tylko jako 46-ta. Prace przygotowawcze rozpoczęły się w roku 1995. Z wielu propozycji Rada Rodziców i cała społeczność szkolna wybrała kandydata - Króla Jana III Sobieskiego.

 

Zafascynowana sylwetką patrona młodzież wykonała szereg prac plastycznych i literackich. Znalazło to odzwierciedlenie w szkolnych wystawkach oraz gazetce "Husarz". Organizowano też liczne inscenizacje poświęcone patronowi, a także szkolne konkursy wiedzy o życiu króla i jego epoce.

 

Wszystkie te wspólne działania zmierzały do przygotowania w roku jubileuszu 10-lecia istnienia szkoły, uroczystości jaką jest nadanie imienia oraz prawa do posiadania sztandaru.

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie
    ul. Biedronki 13 20-543 Lublin
  • (81) 526-16-06

Galeria zdjęć